Francouzský i evropský tisk se shodují, že Hollandovo případné vítězství ve francouzských prezidentských volbách nahraje euroskeptikům.

Francouzský i evropský tisk se shodují, že Hollandovo případné vítězství ve francouzských prezidentských volbách nahraje euroskeptikům. | foto: Reuters

Tisk: Hollande na koni, Sarkozy u zdi. Na volby padne stín Le Penové

  • 84
Třetí místo a rekordní skóre krajně pravicové kandidátky Marine Le Penové, výhru socialisty Françoise Hollanda a vysokou účast voličů zdůrazňují pondělní francouzské listy po prvním kole prezidentských voleb. Evropské deníky jsou skeptické k šancím Nicolase Sarkozyho na setrvání ve funkci i po druhém kole.

Také Evropu upoutal výsledek Le Penové a v menší míře skóre levicového kandidáta Jeana-Luka Mélenchona. Některé listy upozorňují, že skoro třetina voličů hlasovala pro kandidáta nepřátelského vůči globalizaci či EU.

Volba prezidenta

Francouzské listy píší, že výsledek připomíná "náladu 21. dubna", kdy před deseti lety otec Le Penové postoupil do druhého kola. "Republikánská Francie se znovu po prvním kole prezidentských voleb probouzí s neurčitým pocitem kocoviny," uvedl ekonomický list Les Echos. Podle něj "padne na kampaň před druhým kolem stín" Le Penové.

Levicový Libération se domnívá, že "krajní pravice nikdy nebyla ve Francii tak silná". "Dává to prvnímu kolu nádech 21. dubna, i když ne tak tragický jak před deseti lety, ale stále znepokojivý," píše Libération.

Pravicový Le Figaro uznává, že první místo je pro Hollanda "určitou výhodou, ale ne rozhodující vzhledem ke zklamání, jakým je výsledek Mélenchona". List píše, že ohromnou výzvou pro Sarkozyho je nyní "najít správná slova, postoje a iniciativy, které by zabránily předání (prezidentského) Elysejského paláce levici".

"Výhodu má nyní François Hollande. Nicolas Sarkozy je v každém případě u zdi. Ale právě v takových situacích je pro své protivníky nejnebezpečnější," napsal regionální list Républicain Lorrain.

Podle britských Financial Times je šokem večera právě výsledek Le Penové. Ekonomický deník cituje Hollanda, podle něhož je to "nový signál" o hněvu a frustraci Francouzů. "Snadno odrazila v souboji o třetí místo Mélenchona, který na svá shromáždění ohnivou rétorikou a hněvem přitahoval velké davy."

Hollandovo vítězství by izolovalo Merkelovou

The Guardian se také domnívá, že Hollande se přiblížil k tomu, aby se stal prvním socialistickým prezidentem za 17 let. Nicméně překvapivý počet hlasů pro Le Penovou podpořil celkové skóre pravice a znamená, že druhé kolo bude na ostří nože.

List připomíná, že Evropa bude hlasování pozorně sledovat, protože Hollandovo vítězství by bylo pro evropskou politiku obratem. Znamenalo by jedno z mála vítězství pro levici v Evropě, která se v posledních letech posunula doprava. Německá kancléřka Angela Merkelová by také vypadala izolovanější ve svém naléhání na striktní úsporná opatření. Hollande je proti politice založené na škrtech a slíbil rozšířit evropský fiskální pakt o opatření na podporu zaměstnanosti a růstu, dodal The Guardian.

Kampaň začala

V pondělí začala ve Francii kampaň před druhým a rozhodujícím kolem voleb, které se uskuteční 6. května. Hollande i Sarkozy už začali lákat voliče ostatních kandidátů, kteří nepostoupili. Současný prezident už začal nadbíhat voličům krajní pravice, která v prvním kole získala rekordních 18 procent a stala se pomyslným jazýčkem na vahách. Zároveň vyzval Hollanda, aby se s ním utkal ve třech televizních debatách. Ve Francii je zvykem pořádat jen jednu. Sarkozy také oznámil, že 1. května uspořádá velké shromáždění u příležitosti Svátku práce pro všechny obyvatele, kteří tvrdě a poctivě pracují.

"Sarkozy je působivým politickým hráčem, což by mu mohlo pomoci v nadcházejících televizních debatách... Ale dynamika je nyní hodně na straně Hollanda. Průzkumy ho vytrvale určovaly jako vítěze rozdílem šesti až 16 procent. Žádný kandidát zatím nepřekonal takovou ztrátu," uvedl The Economist.

Podporou Hollanda Francouzi "volili pro Řecko", píše hlavní řecký list Ta Nea, který ho minulý týden kvůli jeho podpoře růstovým opatřením oproti úsporné politice prosazované duem Merkelová-Sarkozy označil za "evropského Roosevelta".

"Sarkozyho porážku, která oslabuje jeho pozici v duelu s Hollandem..., doprovází mimořádný volební úspěch krajně pravicové Národní fronty," napsal německý Berliner Morgenpost.

Vyhrává nepřítel globalizace a EU

Řada německých listů upozorňuje na vzestup Mélenchona a zdůrazňuje, že skoro třetina voličů hlasovala pro kandidáta nepřátelského vůči globalizaci či EU. "Hollande a Sarkozy se budou muset nyní snažit získat tento impozantní rezervoár nespokojených," píše berlínský Tagesspiegel. Die Zeit upozorňuje, že o příštím prezidentovi rozhodnou voliči ostatních stran.

"Tyto francouzské prezidentské volby se zapsaly do dějin hned prvním kolem. Ukázaly, že Francouzi se chtějí Sarkozyho zbavit za každou cenu a bez ohledu na to, kdo po něm přijde," napsal Financial Times Deutschland s tím, že výsledek znamená velkou šanci, ale i velké riziko. Velká šance prý paradoxně spočívá v Hollandově mdlé osobnosti a v málo rozhodném jednání.

"Pokud se již nepřihodí další zázrak, bude mít Francie za dva týdny nudného místo sebejistého prezidenta." Riziko je ale podle Financial Times Deutschland v tom, že francouzská společnost za posledních pět let Sarkozyho vlády přišla o schopnost konsenzu.

Die Welt upozornil na to, že Sarkozy je prvním úřadujícím prezidentem v historii páté republiky, který získal v prvním kole méně hlasů než jeho vyzývatel. "Před ním šli Charles de Gaulle, Valéry Giscard d'Estaing, François Mitterrand a Jacques Chirac do rozhodujícího klání s výhodou náskoku," dodal Die Welt.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video