Kia cee´d

Kia cee´d | foto: Kia

Kia cee'd startuje. Sebevědomí podporuje dobrá cena

  • 117
Na trh se právě chystá druhá generace auta s apostrofem v názvu, jehož předchůdce dokonale změnil pohled na korejskou značku Kia. Cee'd se jako první auto této značky dobře řídil, dobře jezdil a všechna tlačítka se dala zmáčknout tak hezky citlivě, po evropsku. Důvody k optimismu jsou každopádně na místě.

Viceprezident pro marketing značky Kia Benny Oeyen je mužem na svém místě. V ležérním saku pobíhá po pódiu a komentuje grafy, které mu jeho kolegové promítají na plátno za zády. A jaký je výhled prodejů na rok 2012, ptá se řečnicky. "Ajajaj, to ale vůbec nevypadá dobře." Benny Oeyen zamáčkne slzu nad Mazdou, Fiatem, Hondou nebo Renaultem, kterým se momentálně  příliš nedaří. Zato Kia, které za posledních osm let stouply prodeje o 250 %, chce na starém kontinentě uplatnit 350 000 aut. O šedesát tisíc víc než loni.

Rozvor náprav zůstal u druhé generace ceedu stejný, karosérie se ale protáhla o pět centimetrů.

 "Jak to děláte, že jste tak dobří," ptá se Oeyen, zřejmě jménem konkurence. "Řeknu vám, když investujete jako my, pak to můžete dokázat." Konferenční sál ve španělské Marbelle plný novinářů z různých koutů Evropy je po půlhodinové etudě s čísly a grafy u vytržení. Většina se tváří stejně jako Mark Zuckerberg při prvním setkání se Seanem Parkerem ve filmu Sociální síť. Páni, takhle vypadají vítězové! 

Pěkný jako astra

Teď je tu cee'd znovu a úplně v novém. Jestliže bylo možné označit jeho předchůdce za opatrně konzervativního, novinka, která oficiálně vstoupila na český trh minulý týden, odhodila v tomto směru všechny zábrany. Designér Peter Schreyer, kterého co do významu přirovnávají u Kii k fotbalistovi Lionelu Messimu, nenakreslil tentokrát žádné lidové audi, jak by se od bývalého šéfdesignéra německé značky se čtyřmi kruhy dalo čekat. Tentokrát mu z pera vyšel spíš Opel Astra, který se ve Španělsku náhodou vklínil do řady testovacích cee'dů a nenápadně mezi ně zapadl. Zvlášť při pohledu zezadu byl k nerozeznání.

Denní světla obstarávají u vyších výbav LED diody.

Ka cee´d působí atleticky, osloví ale hlavně klidnější řidiče.

Ve skutečnosti má Kia cee'd ještě jedno dvojče, tentokrát už přiznané. Hyundai i30 je nejen autem, ve kterém podle šéfa Volkswagenu nic nerachotí, ale zároveň i luxusnější alternativou cee'du. Obě auta se navíc vyrábějí jen nedaleko od sebe. Hyundai sjíždí z pásu ve slezských Nošovicích, kia ve slovenské Žilině.

Hyundai i30

Jak jezdí dvojče nové Kie cee'd čtěte zde

Kia cee'd však rozhodně nevypadá jako chudý příbuzný. "Nejsme ani Tata, ani Dacia," ujišťuje Benny Oeyen a jedním dechem dodává, že cee'd je postaven podle osvědčeného receptu "value for money", za své peníze by měl majitel cee'du dostat i nějakou tu hodnotu. A v tomhle případě si Oeyen ani trochu nevymýšlí.

Asistent, který nevzbudí

Komu stačí k okouzlení fakt, že korejské auto vypadá k světu, bude v případě interiéru cee'du doslova unesen. Místo klasického ciferníku má cee'd displej, na kterém je rychloměr s klasickou ručičkou k vidění jen virtuálně. Ano, přesně takový má i mercedes třídy S, jenže ten kupodivu nenabízí tak ostré rozlišení.

Nechybí ani parkovací asistent, který sám točí volantem, ani startování motoru tlačítkem. A sedadla?  Krásně obepínají tělo a dá se u nich přifouknout i bederní opěrka. Navíc mají nezvykle bohaté, filigránské prošívání.

Jiné věci už tak dechberoucí nejsou. Navigace s lehce zastaralou grafikou občas nepříjemně dlouho přemýšlí. A asistent hlídající před vyjetím z pruhu při nepozornosti šoféra, který u většiny aut vibruje se sedadlem nebo volantem, případně rovnou koriguje kola zpátky do dráhy, u cee'du jen příjemně zvoní. Kdo by v tu chvíli usínal, asi by se nevzbudil.

Úplně intuitivně nejsou rozmístěny ani různé ovladače na přístrojové desce, zejména volant je jimi doslova pokryt. Auta, která Kia novinářům na představovačce, kam pozvala i redakci iDNES.cz, předváděla, však měla veškerou dostupnou výbavu. Většina majitelů cee'dů, kteří si v Česku auto koupí ve středně vybavené verzi, problémy s přemírou tlačítek mít nebude.

Kia cee´d

Jsou ale věci, které se s úrovní výbavy nemění. Jednou z nich je nezvyklý klid, který si může posádka při jízdě užívat. V interiéru, kde je dostatek místa všemi směry  je právě kvalitní odhlučnění nejpříjemnějším překvapením. Není to samozřejmě náhoda – nový cee'd má nové uložení motoru snižující vibrace, dvojité těsnění dveří, zesílená skla a sloupky karosérie vyplněné pěnou.

Auto na dlouhé cesty

Redakce iDNES.cz krátce vyzkoušela benzinovou jedna-šestku (135 k) s přímým vstřikováním paliva a stejně objemný naftový čtyřválec (128 k) s turbem, u kterého tlak plynů regulují nastavitelné lopatky. I když každý z nich polyká jiné palivo, mají toho překvapivě hodně společného.

22. března 2012

Oba motory působí spíše decentně než dravě. To není eufemismus pro slovo špatně, Kia se jen v rámci úspory paliva rozhodla cee'du naordinovat dlouhé převody – stejně jako většina konkurentů v honbě za snižováním spotřeby. Na šestku proto ani jeden motor není schopen zrychlení, k tomu je třeba podřadit až na čtyřku. V prudších kopcích je zase zařazená trojka moc, dvojka však zase motor vytáčí až přespříliš. Tím, že se jednotlivé stupně do jisté míry překrývají, uvítá řidič informaci na displeji, jakou rychlost by měl zařadit. Protože i na čtyřku lze bez problémů frčet po dálnici. A kromě šestky svítící na displeji vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by to něčemu vadilo. 

Spotřeba benzinové šestnáctistovky se po sedmi desítkách ujetých kilometrů ustálila na 6,5 litrech, u naftové klesla k pěti litrům.

TFT displej uprostřed zobrazuje rychlost virtuálně, základní verze ceedu má ale klasický "budík".

Na volantu je toho k ovládání hodně, chce to trochu cvičení.

Řízení, ale i naladění podvozku cee'du nesvádí k serpentinovým závodům s majiteli golfů, navzdory tomu, že je o poznání sportovnější než u minulé generace. Řidič nemá chuť drát se za každou cenu dopředu, jeho vášně jsou ryze cestovatelské. Kombinace ticha, širokého interiéru a výborných sedadel mu umožňuje i po několika hodinách jízdy vystoupit z auta křepce a těšit se na další jízdu.

Cee'du nechybí dobré detaily

Výrazněji skloněné čelní sklo kupodivu nijak neomezuje prostor na předních sedadlech, vedlejším efektem je pouze docela hluboká přístrojová deska. Kdo potřebuje zvětšit 380 litrový kufr sklopením zadních sedadel, dostane absolutně rovnou plochu. A kdo hledá fajnovosti v detailu, získá automatické dovírání elektrických oken u všech dveří nebo ambientní osvětlení přístrojové desky LED diodami. Až bude Benny Oeyen v budoucnu rekapitulovat úspěchy tohoto cee'du, bude mít jistě samolibý výraz. 

Zadní sedadla mají příjemný sklon a pohodlné, i když tuhé sedáky.

Interiér nabízí několik povedených barevných kombinací, sedla mají jemné prošívání.

Automobilka odhaduje, že tuzemské zákazníky osloví hlavně základní benzinová čtrnáctistovka s nepřímým vstřikem, kterou nabízí se zaváděcí základní cenou 284 980 korun (po dvacetitisícové slevě). V nabídce jsou dva benzinové a dva naftové motory s výkonem od 101 do 135 koní, pohon alternativními palivy Kia nechystá. Nejlevnější turbodiesel (1,4 CRDi 66 kW) je za 334 980 korun.

V základní výbavě ceed má patnáctipalcová plechová kola, nelakovaná elektricky ovládaná zpětná zrcátka, centrální zamykání, autorádio s CD a MP3  s 6 reproduktory ovládané z volantu, palubní počítač, elektricky ovládaná přední okna, 6 airbagů nebo ABS i ESP. Klimatizace je k základní výbavě za příplatek 25 tisíc, v dalších výbavách už je standardně.