JDEME ZA POSTUPEM. Claude Giroux a Jakub Voráček z Philadelphie se radují z

JDEME ZA POSTUPEM. Claude Giroux a Jakub Voráček z Philadelphie se radují z gólu v síti Pittsburghu. | foto: AP

Philadelphia nepřipustila senzaci, postup slaví také Los Angeles

• 278
Po porážkách 3:10 a 2:3 se hokejisté Philadelphie vrátili zpátky na vítěznou vlnu a završili skvěle rozehranou sérii úvodního kola play-off NHL proti favorizovanému Pittsburghu rozhodující výhrou 5:1. U dvou branek Flyers, kteří slaví postup po výsledku 4:2 na zápasy, asistoval Jakub Voráček. Překvapení završilo i Los Angeles, když po výhře 2:1 z prodloužení postoupilo přes vítěze základní části z Vancouveru.

Philadelphii při rozhodujícím kroku v sérii s Pittsburghem výrazně pomohl rychlý zásah aktivního Claudea Girouxe, jenž otevřel skóre už po 32 vteřinách hry od zahajovacího buly, a zároveň s tím spojený návrat produktivity při hře 5 na 5.

Zbyněk Michálek (PIT), 6z. - 1b.(0+1)

Celkově tři z pěti branek Flyers v šestém zápase se urodily při hře s vyrovnaným počtem hráčů na ledě. Tým Jaromíra Jágra tak nezůstal závislý pouze na jinak skvěle sehraných přesilovkových formacích, které se zasloužily o většinu zásahů týmu v play-off. Vždyť předchozí gól ze hry 5 na 5 před nedělní otevírací trefou Girouxe Philadelphia docílila v závěru třetího duelu.

Giroux, který se 14 body z 6 dosavadních startů suverénně kraluje produktivitě vyřazovacích bojů, byl v zahajovací třetině u všeho podstatného.

Nejprve sám už po 32 vteřinách hry otevřel skóre a ve 14. minutě se pro změnu asistencí přičinil o potrestání vyloučení pittsburského útočníka Matta Cookea. Autorem branky na 2:0 byl důrazný Scott Hartnell, jenž dotlačil za brankovou čáru puk ležící pod dezorientovaným Marc-Andre Fleurym.

Zápas jsme sledovali ON-LINE

Právě na adresu jedničky Penguins se po předchozích dvou triumfech snášela slova chvály a v zámoří se hodně psalo o návratu jeho vítězné formy.

Při střele domácího beka Erika Gustafssona z 26. minuty se však kanadský gólman musel hodně začervenat - 3:0. Třiadvacetiletý Švéd se vřítil do útočného pásma a přes couvající obrannou dvojici Pittsburghu vyslal prudkou ránu, na kterou Fleury překvapivě lapačkou nedokázal včas zareagovat.

V polovině zápasu hráli Penguins přesilovku, ale rušno bylo na obou stranách. Nejdříve zahrozil z brejku po odzbrojení Sidney Crosbyho domácí Sean Couturier a hned z protiútoku vykřesal pro Pittsburgh jiskru naděje přesně mířící Jevgenij Malkin - 3:1.

Radost ze snížení však na hostující střídačce brzo pominula poté, co o pouhých 34 vteřin později vrátil Flyers třígólové vedení Danny Briere. K páté trefě v play-off mu pomohly zmatky v pittsburské obraně, puk se totiž za brankovou čáru odrazil od obránce.

Třetí třetina již mnoho vzruchu nepřinesla. Na místo velkého tlaku Pittsburghu se o nejzajímavější akce postarali v oslabení unikající Giroux a skvěle pracující Jágr, jenž v rohu kluziště obral o puk Jordana Staala a vypracoval si gólovou šanci. Fleury byl ale tentokrát pozorný a česká "68" tak poprvé v sérii nebodovala.

Mnohem důležitější byl nicméně konečný výsledek zpečetěný trefou Braydena Schenna do prázdné branky, čímž definitivně poslal favorizovaný tým hvězdného dua Crosby - Malkin na předčasnou dovolenou.

Boston si proti Washingtonu vynutil sedmý zápas

Po sobotní domácí porážce 3:4 to s Bostonem nevypadalo nejlépe. Washington si totiž na ledě TD Garden vypracoval mečbol, který mohl proměnit v postup o den později před vlastním publikem. Po shodném skóre 3:4 tentokrát z prodloužení se však opět radovali hosté, a série se tedy vrátí do Bostonu pro rozhodující sedmý zápas.

Z loňské jízdy za Stanley Cupem pamatují hokejisté Bruins hned tři vítězné sedmé zápasy, zkušenosti z vypjatých duelů se jim tak budou hodit. Stejně jako návrat produktivity elitních útočníků. V utkání číslo šest se totiž poprvé v sérii střelecky a v případě autora vítězné branky i bodově prosadili David Krejčí a Tyler Seguin (oba 1+1).

Boston v řádné hrací době třikrát odskočil do vedení, Washington ovšem pokaždé srovnal. Na zásahy Riche Peverleyho, Davida Krejčího a Andrew Ference kontrovali postupně Mike Green, Jason Chimera a Alex Ovečkin, jenž si vynutil prodloužení v 56. minutě. Již po necelých čtyřech minutách nastavení ale rozhodl zmiňovaný Seguin za asistence Milana Lucice a Krejčího, který v loňské sezoně ovládl produktivitu play-off a letos zaznamenal zatím jen tři body ze šesti startů.

Los Angeles vyřadilo nejlepší tým základní části

V posledních dvou sezonách NHL tým Vancouveru pokaždé ovládl základní část soutěže a v loňském play-off to dotáhl až do finále Stanley Cupu. Před letošními boji o stříbrný pohár tak Canucks znova patřili mezi nejžhavější kandidáty na triumf. Stejně jako pro Pittsburgh ovšem i pro hokejisty favorizovaného kanadského klubu v neděli předčasně skončila sezona.

Los Angeles totiž dobylo Rogers Arénu 2:1 po prodloužení a celkově slavilo postup po hladkém výsledku série 4:1. Domácí nejprve poslal do nadějného vedení využitou přesilovkou z 15. minuty Henrik Sedin. V dalším průběhu už ale pozorný gólman Kings Jonathan Quick neinkasoval a nebezpečné akce se udály pouze před domácí brankou. Vyrovnání na 1:1 zařídil v 44. minutě Brad Richardson a postupový gól LA trefil v páté minutě nastavení útočník Jarret Stoll. Ve druhém kole play-off se tak Kings střetnou se St. Louis.

Východní konference - 6. zápasy:

Philadelphia - Pittsburgh 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
1. Giroux, 14. Hartnell (Voráček), 26. Gustafsson, 30. Briere
(Voráček), 60. Schenn - 29. Malkin. Střely na branku: 23:31. Diváci:
20 127. Konečný stav série: 4:2.

Washington - Boston 3:4 v prodl. (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1)
10. Green (Hamrlík), 40. Chimera (Hamrlík), 56. Ovečkin - 6. Peverley, 17. Krejčí, 52. Ference, 64. Seguin (Krejčí). Střely na branku: 39:31. Diváci: 18 506. Stav série: 3:3.

Západní konference - 6. zápas:

Vancouver - Los Angeles 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
15. H. Sedin - 44. Richardson, 65. Stoll. Střely na branku: 27:37. Diváci: 18 890. Konečný stav série: 1:4.