OSTRÝ SOUBOJ. Michael Frolík z Chicaga (nahoře) a Gilbert Brule z Phoenixu

OSTRÝ SOUBOJ. Michael Frolík z Chicaga (nahoře) a Gilbert Brule z Phoenixu bojují o kotouč. | foto: AP

Sobotka asistoval u postupu St. Louis, Frolík bodoval potřetí za sebou

• 51
V sobotu bylo v rámci prvního kola play-off hokejové NHL na programu pět zápasů, které rozhodly o v pořadí druhém postupujícím a zároveň napověděly o dalších kandidátech na triumf. Nejvíce se slavilo v St. Louis, které i díky asistenci Vladimíra Sobotky zvítězilo 3:1, a celkově uspělo v sérii nad San Jose 4:1. Ve třetím zápase v řadě se prosadil Michael Frolík (0+1), jehož Chicago uspělo ve Phoenixu 2:1PP.

Překvapivě hladký průběh nabrala série mezi St. Louis a San Jose, ze které se v týmu Blues vyklubal v pořadí druhý postupující letošních bojů o Stanley Cup.

Roman Hamrlík (WAS), 4z. - 1b.(0+1)

Bluesmani v sobotu na domácím ledě zvítězili 3:1 a napodobili tak Nashville (triumf nad Detroitem 4:1 na zápasy) výsledkem série 4:1.

O tom, že se bude v aréně Scottrade Center nakonec slavit, se ale rozhodlo až v závěru třetí třetiny. Od času 39:19, kdy se gólem do šatny blýskl zkušený Joe Thornton, byli totiž díky jednobrankovému náskoku na koni hosté.

Domácí se prosadili až v 52. minutě, kdy i za asistence Vladimíra Sobotky srovnal Jamie Langenbrunner a o pouhých 45 vteřin později pak otočil skóre David Perron.

V poslední minutě ještě upravil finální podobu skóre Andy McDonald a pro hostující tým českého forvarda Martina Havláta tak skončila zámořská sezona. Z postupu se naopak mohli radovat zmiňovaný Sobotka a obránce Roman Polák.

"Klobouk dolů před St. Louis, hráli opravdu dobře. Momentálně ale prožívám hodně nepříjemné pocity," řekl novinářům zklamaný kapitán Sharks Thornton, který jako jediný v rozhodujícím duelu dokázal překonat jinak bezchybného Briana Elliotta. Brankář Blues, jenž naskočil již do rozběhnuté série po zranění Jaroslava Haláka, si připsal 26 zákroků a byl zvolen první hvězdou.

Frolík si prodloužil bodovou sérii a Chicago stále žije

Od utkání číslo tři, kdy byl trenérem Chicaga Joelem Quennevillem poprvé v play-off nasazen do sestavy, útočník Michael Frolík vždy bodoval. Po gólech ze 3. a 4. duelu se v sobotu kladenský odchovanec prezentoval pro změnu asistencí, nejpodstatnější ovšem bylo vítězství jeho Blackhawks a udržení ve hře o postup.

Coyotes totiž mohli na domácím ledě za stavu 3:1 na zápasy vše ukončit. Chicago si ale po výhře 2:1 z prodloužení udrželo naději. Zajímavým faktem je, že zatím všech pět dílů série se rozhodovalo až v nastavení. Obdobnou situaci historie NHL zapsala naposledy v roce 1951.

V ŠANCI. Radim Vrbata z Phoenixu před brankářem Chicaga Coreym Crawfordem.

V pořadí páté prodloužení rozhodl kapitán Blackhawks Jonathan Toews. V řádné hrací době Phoenix, hrající opět bez zraněného Martina Hanzala, poslal do vedení v 23. minutě Gilbert Brule. Hosté si vynutili zmiňované prodloužení až trefou Nicka Leddyho z 50. minuty. Asistovali Frolík a Brandon Saad.

Washington uspěl na ledě obhájců Stanley Cupu

Také v pátém měření sil mezi Bostonem a Washingtonem určil vítěze nejtěsnější rozdíl jediné branky.

Důvod k oslavám měli naposledy hráči Capitals poté, co výsledkem 4:3 dobyli bostonskou TD Garden a připravili si tak skvělou pozici pro nedělní domácí odvetu.

Tým z hlavního města USA na ledě obhájců Stanley Cupu nejprve vedl 2:0 a 3:2, Bruins ovšem vždy dokázali odpovědět.

Úvodní dvě trefy Sjomina a Beaglea umazali v rozmezí 28 vteřin v 38. minutě Seidenberg s Marchandem a na gól Knublea z úvodu třetího dějství kontroval Boychuk. Rozhodující akcí střetnutí tak byla až využitá přesilovka Washingtonu z 59. minuty v podání Brouwera, po které již domácí neměli čas něco vymyslet.

Theodore se vrátil do branky vychytanou nulou

Ze třetího utkání série mezi Floridou a New Jersey byl brankář José Theodore stažen po třech rychlých gólech Devils a mezi tři tyče se následně nepostavil ani ve čtvrtém duelu. Ten ovšem skončil jasnou výhrou New Jersey 4:0 a tak se na místo Scotta Clemmensena pro páté pokračování série Theodore opět vrátil do akce a to ve velkém stylu, když zastavil všech 30 ran soupeře.

TOHLE SI NEDOVOLUJ. Andy Greene z New Jersey krotí před svou brankou Tomáše Flesichmanna (vpravo) z Floridy.

Florida díky bezchybnému Theodorovi zvítězila 3:0 a v sérii tak vede 3:2 na zápasy. Skóre otevřel v 24. minutě využitou přesilovkou Kris Versteeg. V třetí třetině pak za Panthers přidali pojistky Scottie Upshall a Tomáš Kopecký.

Spezza s Andersonem přiblížili Ottawu k postupu

Famózní brankář Craig Anderson, autor 41 úspěšných zákroků proti střelám domácího New Yorku, a dvougólový centr Jason Spezza stáli za sobotním triumfem Ottawy 2:0 na ledě Madison Square Garden. Ofenzivní tahoun Senators utkání rozhodl už v 10. minutě za asistencí Filipa Kuby a Marka Stonea. V čase 59:04 již jen do prázdné branky pečetil výsledek.

Kanadský celek tak vede v sérii 3:2 na zápasy a bude mít jedinečnou příležitost oslavit postup před svými fanoušky v pondělním šestém souboji.

Východní konference - 5. zápasy:

Boston - Washington 3:4 (0:0, 2:2, 1:2)
38. Seidenberg (Krejčí), 38. Marchand, 49. Boychuk - 32. Sjomin, 35. Beagle, 44. Knuble, 59. Brouwer. Střely na branku: 37:32. Diváci: 17 565. Stav série: 2:3.

Florida - New Jersey 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
24. Versteeg, 54. Upshall, 60. Kopecký. Střely na branku: 33:30. Diváci: 19 513. Stav série: 3:2.

NY Rangers - Ottawa 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
10. a 60. Spezza (na první Kuba). Střely na branku: 41:30. Diváci: 18 200. Stav série: 2:3.

Západní konference - 5. zápasy:

St. Louis - San Jose 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
52. Langenbrunner (Sobotka), 53. Perron, 60. McDonald - 40. J. Thornton. Střely na branku: 27:27. Diváci: 19 490. Konečný stav série: 4:1.

Phoenix - Chicago 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
23. Brule - 50. Leddy (Frolík), 63. Toews. Střely na branku: 19:38. Diváci: 17 746. Stav série: 3:2.