Sporný útěk i britská chvála. České komando SOG je tři roky „po smrti“

  • 393
Česká speciální jednotka SOG čelila přesně před třemi lety obvinění, že během bojové akce v Afghánistánu opustila spojenecké vojáky. Plošný cejch si bývalí členové dodnes pamatují, někteří z nich nyní navíc mají na krku soudy. Britský plukovník Westley, pod nějž SOG spadal, na Čechy nedá dopustit. Je ale faktem, že velel jen první, relativně bezproblémové rotaci české jednotky.

Jen pro připomenutí: příslušníci SOG (zkratka anglického názvu Special Operation Group) se dostali do palby kritiky v roce 2009. Podle zdrojů MF DNES Češi odmítli jít do společné akce s aliančními vojáky, protože ji vyhodnotili jako příliš nebezpečnou (více o roztržce zde).

Následovalo podezření, že někteří ze členů jednotky vyjížděli na lovecké výpravy, které familiérně nazývali "zastřel si svého zlého chlapce", jen kvůli zvýšení počtu zářezů na odstřelovačských puškách (více o odstřelovačích zde). Ministerstvo obrany následně jednotku SOG rozpustilo.

Nyní ale s úhlem pohledu, který české vojáky staví do jiného světla, přišel britský plukovník ve výslužbě Richard Westley. Jednotka SOG pod něj spadala během své první rotace. Pokud by Češi zradili jeho muže, logicky by je neměl důvod opěvovat. Westley ale české vojáky chválí a obviněním proti nim se v rozhovoru pro iDNES.cz diví.

Richard Westley

Je držitelem Řádu britského impéria a Válečného kříže, kterými byl oceněn za své působení během válečných konfliktů v Bosně a Afghánistánu.

V současnosti pravidelně přednáší na téma velení a rozvoje týmového výkonu pro finanční, farmaceutické a volnočasové společnosti, britský olympijský tým, UK Sport a anglický ragbyový svaz. Zapojuje se rovněž do charitativních aktivit Combat Stress, The Combined Service Disabled Ski Team a Autistica.

SOG byl podle jeho slov jedním z nejlepších válečných nástrojů, které měl k dispozici. Rozhodl se ho dle svých slov nasazovat na "bodové cíle", proti nimž pokládal Čechy za nejúčinnější.

"Vždy jsem měl Čechy v záloze, připravené k okamžité překvapivé akci. Jako by byli naostřeným hrotem mého meče," líčí Westley a oponuje tím jednomu z argumentů proti jednotce - tedy že neměla během svého působení v Afghánistánu jasně vytyčené mantinely působnosti.

"Taliban Čechy nikdy neměl rád"

Westley k jednotce přiřadil svého služebně nejstaršího důstojníka, aby měl nad děním a akcemi jednotky přehled. Měl tak informace o Češích z první ruky, díky čemuž se dozvěděl například o situaci, v níž vojáci SOG sloužili jako návnada, aby Britové mohli zaměřit minometnou palbu Talibanu a provést protiútok.

Westleyho zaujala i technika, kterou byli Češi vybavení. Ocenil například střely RPG, kvůli nimž si talibanci nejednou mysleli, že se dostali pod mylnou palbu vlastních jednotek. Sami je totiž používají také.

"Češi byli dobře vybaveni. Jejich čtyřkolky (podle MF DNES měly předraženou navigaci, pozn. red.) byly mnohem lepší než naše, vzadu měly velmi efektivní granátomety AGS-17. Stejně tak vaše tatry, které doslova děsily bojovníky Talibanu. Byl to velký 'autobus' s velkými kulomety a pancéřovými pěstmi, a to Taliban nikdy neměl rád," hodnotí technické zázemí jednotky SOG Westley.

Sám z hlavy nemůže dostat jednu noční akci, kdy se SOG musel bránit obrovské přesile. "Probojovali jsme se do města zvaného Rahim Kalay a během noci jsme se dostali do obklíčení. Taliban proti nám vedl mohutnou protiofenzivu. Dostali se k nám až na vzdálenost 10 metrů. Češi byli přímo okolo mě a mého velitelského štábu a odrazili talibance vždy, když se k nám přiblížili," prožívá znovu krizové chvilky Westley.

"Reálně hrozilo, že pozici neudržíme. Šest lidí mého štábu a dvacet českých příslušníků SOG tam prostě drželo pozici a bojovalo, dokud Taliban nebyl doslova zničen. Můj překladatel mi říkal: 'Slyším je ve vysílačce, jsou opravdu velmi blízko' a byl z toho opravdu nervózní. Podíval jsem se okolo sebe na české vojáky a pomyslel jsem si, že se nemáme čeho bát," popisuje noční boj.

Tváří v tvář Westleyho svědectví se zdá podivné, že velení této jednotky by o několik měsíců později odmítlo poslat Čechy do boje. To naznačuje i děkovný dopis, který Westley po svém návratu do Británie napsal náčelníku generálního štábu Vlastimilu Pickovi. "Byli jedni z nejlepších vojáků, se kterými jsem kdy byl v operaci," napsal Westley (pro čtení celého dopisu klikněte na obrázek níže).

Děkovný dopis plukovníka Richarda Westleyho náčelníkovi generálního štábu Vlastimilu Pickovi

Proč se tedy objevují tak rozporná tvrzení? Incidenty, o nichž psala MF DNES, spadají do období druhé rotace jednotky SOG v Afghánistánu. Tehdy už Češi nespadali pod precizní britské velení, ale pod méně zkušené Dány. A ti už nedokázali vojáky z jednotky, kterou nekoncepčně založil v roce 2002 tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík, zcela zvládnout.

Westley v té době byl v Británii a informace měl jen zprostředkovaně. Tvrdí ale, že by se tak jako tak o případných problémech dozvěděl. "Je nemyslitelné, aby si britská armáda vyžádala ke spolupráci jednotku SOG, která je měla údajně v minulosti zradit," vysvětluje Westley a za pravdu mu dává také někdejší člen SOG Lumír Němec.

"Bojovali se mnou celou noc, chránili mě. Šli do bojového střetu jen proto, aby zachránili moje vojáky. Nechci ale tvrdit, že je něco špatně s českými médii. Jen říkám, že o takovém incidentu nevím. Vše, co jsem v podání SOG viděl, bylo pozitivní," přemítá Westley.

České ministerstvo obrany ale nikdy informace MF DNES o selhání vojáků SOG nevyvrátilo. V tiskové zprávě (dostupná zde) hovoří o "kritických vztazích, způsobených spory o charakter úkolů a způsob jejich plnění".

Připouští omezení činnosti jednotky kvůli nevhodnosti "některých zadávaných úkolů" a hovoří o selhání velení na všech stupních. Na ministerstvo obrany je to poměrně sebekritické hodnocení.

Problémy jednotky SOG nicméně vrhly celoplošnou vinu na všechny jejich příslušníky, včetně těch, kteří si to nezasloužili. Překryly vydařené bojové akce, ve kterých tito vojáci udělali České republice dobré jméno (připočítejme k tomu i to, že leckdo vnímá naše vojáky v misích jednotně, bez ohledu na různé jednotky). A že jich nebylo málo.

Třinácti vojákům hrozí soud

Podle MF DNES může až třináct členů bývalé stočlenné jednotky stanout před soudem. Obvinění nesouvisí s bojovými akcemi, ale s tím, jak se vojáci chovali podle policie po návratu do Česka. Jsou stíháni za pojistné podvody, porušení služebního postupu či pochybný nákup výzbroje (více zde).

Nákupčí například prosadili "nezbytný" nákup stanů na spojenecké cvičení. Stany na manévrech nikdo neviděl. Kvůli údajnému spěchu se kupovaly bez výběrového řízení.

Ze skladů také zmizel zakoupený potápěčský přístroj s uzavřeným okruhem (nevypouští bubliny). Jeho cena se šplhá k půl milionu korun, nákupčí za něj podle evidence zaplatili.

Část vojáků už stanula před soudem (jednání je odročené), některé případy dosud rozplétá státní zástupce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue