RADOST A ZMAR. Fotbalisté Liberce se radují z gólu Jiřího Fleišmana, žižkovští hráči klopí oči. | foto: ČTK

Liberec - Žižkov 4:0, hosté v závěru selhali a lídr si pojistil vedení

• 96
Až do 73. minuty drželi fotbalisté posledního Žižkova na hřišti lídra remízový stav, nakonec však schytali debakl 0:4. Liberec si tak v předehrávce 26. kola upevnil vedení v tabulce - před druhou Spartou, která hraje v neděli v Mladé Boleslavi, má nyní čtyřbodový náskok.

Měl to být zápas s jasným favoritem: Liberec se chlubil nejlepším útokem ligy, Žižkov naopak disponoval druhým nejhorším útokem i obranou. Jenže skutečnost vypadala jinak. Liberečtí se dlouho nemohli prosadit, často vůbec netrefovali bránu a Žižkov už doufal v bodový zisk.

Vše ale změnila 73. minuta, kdy se prosadil aktivní Breznaník. A v poslední desetiminutovce přidali další tři góly Musiol, Rabušic a Fleišman.

Právě obránce Fleišman se do liberecké sestavy vrátil nečekaně rychle jen po jednozápasové pauze, před deseti dny totiž podstoupil operaci zubů po faulu sparťana Kweukeho. Moc práce ale v defenzivě neměl. Od úvodních minut se hrálo hlavně na obranné polovině Pražanů, i když do velkých šancí se domácí dlouho nebyli schopni dostat.

Utkání Liberec versus Žižkov ve videoreportáži

Žižkov v minulém kole sebral doma za remízu 0:0 body mistrovské Plzni a dařilo se mu trápit také nejproduktivnější tým ligy. Liberecké dokázal držet poměrně daleko od své branky a hostující gólman Kolář se zapotil jen při několika střelách ze střední vzdálenosti hlavně v podání Breznaníka.

Kouč Šilhavý, který na Žižkově končil hráčskou kariéru a pak tam dělal asistenta, v poločase zkusil oživit sestavu čerstvým Šuralem, domácí trápení ale pokračovalo dál. Po pěti minutách druhé půle ho dokonce mohl prohloubit Sloboda. Hostující středopolař se řítil na Bičíka, k balonu měl ale nakonec o krok dál a domácí brankář stihl nebezpečí včasným vyběhnutím odvrátit.

Až pak přišly výraznější liberecké šance. Z protiútoku se z pravé strany protáhl k brance Rabušic a křížnou střelou těsně minul vzdálenější tyč. Po závaru se z hranice penalty neprosadil ani Gebre Selassie a na Slovan začala doléhat nervozita.

V 72. minutě domácí pro příští dva zápasy ztratili záložníka Váchu, který si nechal dát osmou žlutou kartu.

Když už se pomalu začínalo zdát, že Liberec v mistrovských dostizích senzačně klopýtne, spasil ho v 73. minutě Breznaník. Slovenský záložník napálil za vápnem odražený míč a přízemní střela skončila přesně u tyče. Domácí střelec si připsal dvanáctý gól v sezoně.

Jakoukoli naději na zvrat sebral Viktorii následným vyloučením Šťastný. V 82. minutě zvýšil po Breznaníkově akci Musiol a rozloženým hostům pak ještě zasadili další dva gólové údery Rabušic a uzdravený Fleišman.

Šilhavý nepřestával věřit, že jeho svěřenci dokážou proti Žižkovu zlomit bezbrankové skóre. "Nervózní jsem byl, to přiznávám. Ale věřil jsem. Šli jsme do rizika, udělali jsme vše pro to, abychom ten gól dali, a nakonec se to podařilo," pochvaloval si liberecký kouč.

"Přes hodinu hry jsme odvedli poctivý výkon," uvedl žižkovský trenér Roman Nádvorník. "Od 60. minuty nás Liberec dostal pod velký tlak, který vyústil v gól. V momentě, kdy jsme šli do deseti, Liberec zcela jasně ovládl zápas. Nám se to rozsypalo a bohužel jsme zápas nedohráli důstojně."