Dětský domov Permon ve Vestci – Hříměždicích u Příbrami | foto: DDC.cz

Dětský domov Permon chce někdo cíleně zlikvidovat, tvrdí jeho ředitel

  • 7
Kritika ústavu pro děti Permon na Příbramsku je podle jeho ředitele cíleným útokem. Do domova pro děti-cizince se tvrdě opřel ombudsman kvůli špatnému zacházení se svěřenci. Ministerstvo chce navíc zařízení do léta zrušit. Podle ředitele je to nereálné.

Ombudsmanovu kritiku považuje ředitel zařízení za cílenou zakázku, jak ho poškodit. "Chce to hlubší analýzu, ale já si skládám mozaiku, která mi zapadá. Ano, připadá mi to jako cílená zakázka," řekl MF DNES Luboš Hudec.

Ostrou kritiku s výčtem všech nedostatků zařízení jak po stránce vybavení, tak přístupu personálu a nezákonných výchovných metod zveřejnil veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský v úterý. Ombudsmanovy tvrdé výhrady MF DNES potvrdila i bývalá vychovatelka Ivana Titzová, která zde pracovala v letech 2009 až 2011.

"Docházelo tu především k trvalému porušování práv dětí, ale také zákonů. Třeba dlouhými izolacemi po útěku. A vychovatelé se báli autoritativního vedení," popsala atmosféru Titzová.

Napjatou atmosféru potvrdil i ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Ta jezdí do zařízení od počátku jeho vzniku v roce 2004.

Domov Permon

Zařízení vzniklo v osadě Vestec, která spadá pod obec Hřiměždice, v budově zvané Permon v roce 2004. Bývalý odborářský hotel Permon stát koupil a opravil za 72 milionů korun, aby sem nastěhoval ústav sociální péče pro mentálně postižené dívky, ale k tomu nikdy nedošlo.

Do zrekonstruovaného a zkolaudovaného objektu se pak nastěhoval dětský domov se školou a výchovný ústav pro děti-cizince. I proto je budova v zachovalém stavu, stejně jako interiéry, v nichž děti žijí a vzdělávají se.

"V posledním roce se stupňovala neochota nás tam pouštět, sociální pracovnice tu měly konflikty. Jsme rádi, že ombudsman na problémy upozornil. Nechtěli jsme o tom veřejně mluvit, důležitější pro nás byly zájmy konkrétních dětí," řekl Rozumek.

Spojily se bezproblémové děti s malými delikventy

Zařízení bylo původně určeno pro děti-žadatele o azyl bez doprovodu. Jedním z iniciátorů vzniku zařízení v roce 2004 bylo i Sdružení pro integraci a migraci. "Od začátku nebylo ideální, že se spojil dětský domov, do kterého přicházely děti-cizinci, s výchovným zařízením s dětmi, které páchají trestnou činnost," řekla ředitelka sdružení Magra Faltová.

Ta potvrdila i Hudcova slova, že ministerstvo školství jako zřizovatel problém dlouho neřešilo. A kvituje, že zařízení, které má sloužit i k integraci, ale nachází se na odlehlém místě, skončí.

Bývalý ministr školství Josef Dobeš totiž rozhodl o ukončení činnosti zařízení ke konci června. Překonalo svůj původní účel, pro který bylo zřízeno. Podle Hudce je však toto datum nereálné, počítá s postupným utlumením činnosti, ale do léta se podle něj zařízení uzavřít nestihne.

"Z hlediska 48 dětí, které tu máme, to není možné udělat do konce června. Jestli to bude do listopadu, tak budu velmi rád. Musí se změnit rozsudky pro děti a to je velmi komplikované. Po odchodu ministra Dobeše je na ministerstvu jiný názor, už jsme několikrát jednali o nové koncepci," tvrdí ředitel zařízení.

Ministerstvo školství však MF DNES opět potvrdilo, že počítá se zrušením zařízení do konce června.

,