Pivovar, kde se točily Postřižiny, se téměř rozpadl. Dnes je atrakcí

  • 27
Malé české pivovary bojují o život. Na osudech Milína a Dalešic je vidět, jak úžasný základ dokázaly vytvořit ruce předků. A jak se k odkazu staví současnost.

Pivovar v Milíně pronásledovalo neštěstí. Nejprve protektorátní správa pivovar v roce 1942 násilně uzavřela, protože majitel, Vladimír Čaloun, úmyslně neplnil dodávky německé armádě.

Pak na konci války jednu budovu zničil nálet amerického letectva. Padesátá léta a vlastnictví JZD také ničemu neprospěly, pivovar totiž sloužil už jen jako sklad.

Pivovar v Milíně

Dalešicím (okres Třebíč) sice v roce 1979 pomohlo natáčení filmu Postřižiny, protože se pivovar musel "upravit", ale za pár let se budovy stejně proměnily k nepoznání: sloužily jako skládka a zdroj stavebního materiálu, trámy některých střech byly vyřezané a je div, že nespadly...

Minulosti i současnosti dvou typických malých českých pivovarů je věnována další epizoda ze seriálu Zrezivělá krása České televize (ČT2 v sobotu 21. dubna v 14:05) s názvem Než přiletí čáp dokumentaristky Hany Teislerové.

Dokud čápi přilétají

Pro Milín se stali čápi vděčným symbolem. Byť se zde pivo nevaří už 70 let, stále přilétají. Dokonce jim v padesátých letech postavili i unikátní náhradní komín. V osmdesátých letech 20. století chtělo totiž družstvo využit varny pro přípravu teplých nápojů pro krávy s použitím původního pivovarského zařízení a tedy i komína.

Aby čápi měli kde hnízdit, na sousední komín sladovny byla vybudována ocelová konstrukce pro nové hnízdo ve stejné výšce. Výroba teplých nápojů kýžený efekt nepřinesla a po roce skončila. 

Pivo se v Milíně vařilo už dávno, právo várečné získal už v roce 1621. Tradici zde však založil především Ferdinand Lobkowicz, který tady zřídil svůj knížecí pivovar v roce 1872.

Slavné časy tady mimo jiné připomínají pivní etikety, které Vladimír Srbek, dnešní majitel (manžel dcery posledního sládka Vladimíra Čalouna), stále uchovává v krabici.

Nepočítá s tím, že by se zde ještě někdy pivo vařilo, ale postupně dává budovy vrácené v restituci do pořádku a snaží se s rodinou o vytvoření muzea, protože parostrojní pivovar je dodnes úžasnou památkou.

Budovy pivovaru v Milíně majitelé pomalu opravují.

V Milíně jsou dnes komíny dva, konstrukce pro čapí hnízdo se stavěla v 80. letech minulého století.

Za Francinem do Dalešic aneb když na komín, tak na komín

Film Postřižiny pivovar v Dalešicích, jehož počátky sahají až do 16. století, proslavily, ale privatizace v 90. letech jej málem zničila. Podvodníci stáli za jeho totální destrukcí.

Nakonec si trosky koupili ze zoufalství dnešní majitelé, protože jim bylo pivovaru líto. V Dalešicích se pivo opět vaří od roku 2002 (předtím poslední várka 1977!), samozřejmě v nových varnách, dokonce podle starého pivovarského zákona, který říká, že k výrobě piva lze použít jen vodu, slad, chmel a kvasnice, do piva se během jeho výroby nesmí nic přidávat ani odebírat. .

Pivovar Dalešice po rekonstrukci

V pivovaru, který slouží svému původnímu účelu i jako muzeum, dnes nabízejí i tři typy prohlídek, a to Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví včetně místa natáčení slavné "koupací scény" z filmu Postřižiny, nový provoz a nový provoz s ochutnávkou piva přímo ve sklepě.

Při pohledu na zdejší komín si určitě každý vybaví slavnou scénu s Francinem a paní sládkovou. Ve skutečnosti na komín lezli kaskadéři, a to na maketu v nedalekém dvoře.