Z filmu Cigán

Z filmu Cigán | foto: Bontonfilm

„Slovenské lvy“ ovládl Cigán a Dům s Krobotem a Medveckou

  • 2
Slovensko-české snímky Dům a Cigán ovládly slovenské filmové ceny Slnko v sieti 2012. Oba při úterním předávání uspěly shodně v šesti kategoriích, Dům režisérky Zuzany Liové se stal nejlepším filmem. Ceny si odnesli také čeští herci Miroslav Krobot, Taťjana Medvecká a režisér Jan Švankmajer.

"Je to pro mě velký šok," řekla Liová po přebírání sošky za nejlepší hraný film. Snímek mladé slovenské scenáristky a režisérky o mezigeneračním střetu proměnil polovinu nominací.

Miroslav Krobot si za roli v tomto filmu odnesl sošku za nejlepší herecký výkon. V kategorii vedlejší ženská role zase uspěla Medvecká, která má za účinkování ve snímku Dům i Českého lva. Film, na jehož produkci se podílela Česká televize, získal ocenění také za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, vedlejší mužskou roli a scénář. Už v minulosti zabodoval na festivalech v Terstu nebo v Palm Springs.

Miroslav Krobot a Taťjana Medvecká ve filmu Dům

Stejně jako snímek Dům získal šest cen z 12 nominací film Cigán režiséra Martina Šulíka. Slovenská premiéra příběhu romského chlapce z chudé osady se konala loni v létě netradičně na louce u obce Richnava, kde film vznikal. Šulík ho natočil především s neherci v autentickém prostředí.

Snímek byl oceněn už na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Šulík dostal první cenu také za svůj dvoudílný dokument na kterém pracoval s producentem Čestmírem Kopeckým s názvem 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna. V sekci nejlepší dokument akademici nominovali kromě vítězného Šulíkova titulu i snímky Ilja režiséra Ivana Ostrochovského a Nesvatbov Eriky Hníkové.

Ocenění Slovenské filmové a televizní akademie za nejlepší výtvarný počin si převzali Jan Švankmajer a Veronika Hrubá za snímek Přežít svůj život. Český režisér, scenárista a výtvarník ve stejné kategorii vyhrál i Českého lva za rok 2010. "Nebereme to jako ocenění nás dvou, ale všech, kteří na tomto výtvarně náročném díle spolupracovali," řekl Švankmajer.

Slovenská národní filmová ocenění se vzhledem k nízké produkci snímků v zemi pod Tatrami odevzdávají jednou za dva roky. Ceny jsou pojmenovány po jednom z novátorských filmů slovenské kinematografie.

9. července 2011

Letos členové Slovenské filmové a televizní akademie vybírali z celkem 52 filmů vyrobených v letech 2010–2011. Z osmi celovečerních hraných, 25 dokumentárních, jedenácti animovaných a osmi krátkých hraných filmů.

,