VV se štěpí. Opouští je Peake i další, vládní většina se otřásá

  • 2340
Vicepremiérka Karolína Peake opouští Věci veřejné. Peake, která nesouhlasí s destruktivní politikou VV, založí politickou platformu. Přidali se k ní další poslanci, i tak je ale většina pro vládu ve Sněmovně nejistá. Když nesežene Peake dost spojenců, vrátí se opět do hry předčasné volby.

"Nemůžu již nadále souhlasit s prosazovaným politickým stylem destrukce a nesrozumitelných kroků. Vytrácí se takto mnohé úspěchy, kterých jsme ve vládě dosáhli. Nejsme schopni prezentovat splněné sliby, které jsme občanům dali," zdůvodnila Peake svůj odchod ze strany.

Proč Karolína Peake odešla

Přečtěte si prohlášení vicepremiérky pro boj s korupcí

Ve vládě zůstává. "Neměním názory, chci dodržovat koaliční smlouvu," uvedla v úterý Peake. Připojí se k ní také ministr dopravy Pavel Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Ti ale nejsou poslanci.

Ochotu jít s Peake do její nové platformy avizovalo zatím dalších pět poslanců zvolených za Věci veřejné. Pokud by vicepremiérka "neutrhla" dalšího poslance, mohla by se ve Sněmovně vytvořit většina 101 - složená z 92 poslanců ODS a TOP 09, šestice vedené Peake, nestraníka Michala Doktora, který odešel z ODS, ale s vládou dál hlasuje, Pavla Béma a nezařazené Kristýny Kočí. Taková většina by ale byla velmi vratká.

Peake a její spojenci

K platformě Karolíny Peake se chtějí přidat Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio, Lenka Andrýsová, Jana Suchá a názor jít s Peake převažuje u Jiřího Rusnoka. Podle Navrátilové ale může být poslanců, kteří z VV, odejdou, až osm.
K Peake se chtějí přidat i ministři dopravy Pavel Dobeš a pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Ti ale nejsou poslanci.

"Vím ještě o některých dalších. Pevně věřím, že nás bude osm," řekla večer v ČT dosavadní místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová, která Peake následuje. Jasný zatím není postoj poslanců Martina Vacka, Milana Šťovíčka či Otto Chaloupky. Ten se rozhodne až po návratu ze zahraničí. Pokud by se k Peake přidali, pozice Nečasova kabinetu by byla jistější.

Jako první se přidali Navrátilová a Paggio

Jako první se k Peake přidala Dagmar Navrátilová. "Velmi ráda jí pomohu prosazovat náš program a sliby, které jsme dali voličům," sdělila iDNES.cz Navrátilová. Poslanec Viktor Paggio oznámil svůj odchod ze strany i z poslaneckého klubu v rozhovoru v České televizi.

Peake bude následovat také Lenka Andrýsová. "Osobně si budoucnost VV bez Karolíny Peake dovedu jen těžko představit, byla symbolem sebereflexe v rámci strany. Pro mě osobně to je strašně složitá situace, stále věřím v program, ale kroky, které Karolína podniká, jsou velkým signálem, že změny zevnitř lze jen stěží učinit. Osobně stojím za ní a budu ji následovat v tom, že opustím stranu a poslanecký klub také," řekla iDNES.cz Andrýsová.

Podle informací MF DNES odejde i Jana Suchá. Šestici by měl doplnit Jiří Rusnok. "Převažuje u mě názor následovat Karolínu Peake, definitivně se rozhodnu za pár hodin," řekl iDNES.cz Rusnok.

Jisté je, že začalo dramatické štěpení nejmenší vládní strany, jejíž preference se propadly těsně nad jedno procento a která se v posledních dnech zmítala v pochybnostech, zda chce zůstat ve vládě. VV se tím snažily vynutit koaliční jednání s ODS a TOP 09 tím, že oznámila demise svých ministrů. Když premiér Petr Nečas reagoval, že v takovém případě vláda končí a budou předčasné volby, Věci veřejné couvly a dohodly se s koaličními partnery na balíku návrhů, které mají pomoci vládě snížit schodek rozpočtu.

Zlomem bylo pro Peake vydírání partnerů demisemi

"Hlavním zlomem bylo rozhodnutí vyvolat vládní krizi z celkem nepochopitelných důvodů. Na grémiu Věcí veřejných jsem neuspěla se svým názorem," prohlásila v úterý Peake.

Už před ní opustil VV exministr školství Josef Dobeš, který označil Věci veřejné za mrtvou stranu (rozhovor s Dobešem najdete zde). Krok vicepremiérky Dobeš vnímá jako rozklad VV zevnitř, kterému ale určitě pomáhá někdo zvenčí.

"Podle mě je to akce Kristýna Kočí II, i když Karolína Peake je výrazně inteligentnější. Věci veřejné se budou dělit. Já osobně zůstanu s těmi 'hloupějšími', kteří jsou pro mě ale čistší. Hned zítra zavolám místopředsedkyni VV Drastichové a oznámím jí, že budu nadále nezařazený poslanec v klubu Věcí veřejných," sdělil iDNES.cz.

Peake opouští VV

Exministr školství tipuje, že v původním klubu Věcí veřejných zůstane zhruba deset lidí. Poslanecký klub se zbylými členy VV bude jednat ve středu. "Uvidíme, kolik se nás sejde," uvedla místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová.

Ještě odpoledne Peake štěpení VV popírala jako fámu

Ještě krátce po druhé hodině, kdy měla tiskovou konferenci na Úřadu vlády na jiné téma, popřela Peake na dotaz iDNES.cz, že na pátou hodinu připravuje krok vedoucí k rozštěpení Věcí veřejných. "Je to fáma," tvrdila Peake. Fáma, která se ovšem za necelé tři hodiny potvrdila.

Na Úřad vlády za ní krátce před tím dorazili její spojenci - Dagmar Navrátilová a další poslanec Jiří Rusnok. "Karolínu Peake podporuji už delší čas, proto nepovažuji její rozhodnutí za překvapivé. Oceňuji její pracovitost, odbornost a také jasnou snahu změnit politické klima v naší zemi. Karolína Peake se projevila jako odvážná politička, která se nebojí říct ne praktikám, které otravují atmosféru v České republice. Velmi ráda jí pomohu prosazovat náš program a sliby, které jsme dali voličům," sdělila iDNES.cz Navrátilová. 

Ve Sněmovně se tak překresluje většina, jak ji vytvořily parlamentní volby v roce 2010 a opoziční ČSSD proto znovu volá po předčasných volbách. Po řádných volbách měly strany vládní koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné ve Sněmovně 118 hlasů, ale početní poměry se postupně začaly měnit.

VV přišly neprve o trojici Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml. Huml se později přidal k ČSSD, Škárka začal spolupracovat s expremiérem Jiřím Paroubkem a Jiřím Šlégrem, kteří opustili sociální demokracii a založili novou stranu Národní socialisté - levice 21. století.

ODS opustil poslanec Michal Doktor na protest proti tomu, že se ministrem průmyslu stal Martin Kuba. A nezařazeným poslancem se stal i Pavel Bém, který si pozastavil členství ve straně kvůli skandálu s odposlechy vlivného pražského lobbisty Romana Janouška.

Měla by Karolína Peake zůstat vicepremiérkou Nečasovy vlády?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 20. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 12077
NE
NE 7095
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue