Výtahem do nebe. Tokio otevírá nejvyšší věž světa vysokou 634 metrů

  • 12
Tahle japonská kráska je vysoká 634 metrů, čímž se pasuje na nejvyšší vysílací věž na světě. Stojí v Tokiu a slavnostně se má otevřít 22. května. Unikátní stavba, která je druhou nejvyšší na světě hned po dubajském mrakodrapu Burdž Chalífa, se jmenuje příznačně Tokyo Sky Tree neboli Tokijský nebeský strom.

Ačkoli se věž otevře až za měsíc, v úterý se na její vyhlídkovou plošinu ve výšce 451,2 metrů podívali aspoň novináři. Z videa je patrné, že kruhový výhled na hlavní japonské město je opravdu impozantní.

Tokijský nebeský strom, jehož stavba se dokončila už 29. února, se stala nejvyšší stavbou v Japonsku a zároveň nejvyšší volně stojící telekomunikační věží na světě. Předběhla tak i 600 metrů vysokou čínskou věž Canton Tower.    

Lákadlo pro turisty

Tokyo Sky Tree

  • Povrch spodní části věže se skládá z ocelových trubek natřených barvou nazvanou "bílá nebeského stromu", jež vychází z tradiční japonské barvy aidžiro.
  • Vnitřek tvoří kruhová železobetonová šachta, jíž vedou výtahy a schodiště. Ve výškách 350 m a 451,2 m se nacházejí plošiny, kde jsou umístěny rozhledny, restaurace a stanoviště obsluhy věže.
  • Základna věže má tvar trojnožky, ale stavba se postupně zaobluje, takže ve výšce 320 metrů má už věž tvar válce, aby dokázala odolat silným větrům. Tokijský nebeský strom je jako většina japonských budov postavený tak, aby odolal zemětřesení.
  • Výška 634 m byla zvolena pro snadné zapamatování. Číslice 6 (japonsky mu), 3 (sa) a 4 (ši) spolu tvoří jméno Musaši, což je starý název oblasti, kde věž stojí.

Zdroj: WIKIPEDIE

Dopravní společnost Tobu Railway, která věž spravuje, doufá, že Tokijský nebeský strom společně s novým přilehlým nákupním centrem přiláká do Tokia opět turisty. Po loňském zemětřesení 11. března totiž zaznamenal cestovní ruch v japonské metropoli i v celé zemi velký propad.

"Spousta lidí včetně zahraničních návštěvníků po zemětřesení ze země odešla a turistický ruch to velmi oslabilo. Proto doufáme, že Nebeský strom se stane obrazně řečeno jakousi zápalkou, která opět zažehne oheň zájmu o naše město a přivede turisty zpět," uvedl mluvčí společnosti Jošihito Imamura. Zároveň dodal, že první rok po otevření věže očekávají na věži více než pět milionů turistů, celý komplex včetně nákupních zón by pak mělo navštívit přes 30 milionů lidí.

Někteří obyvatelé místní čtvrti se trochu obávají přívalu turistů, proto se rozhodli s návštěvou věže vyčkat. "Až rozruch utichne, určitě vyjedu nahoru a podívám se, kde přesně stojí můj dům," řekl agentuře Reuters třicetiletý Rjoko Maeda.

Jiní, jako například třiasedmdesátiletý Mamoru Nakazawa, který bydlí přímo naproti věži, jsou na toto dílo pyšní. "Jako člověk, který tady žije, jsem opravdu šťastný, druhá nejvyšší stavba světa a přímo před mým domem?" raduje se muž.    

Celá stavba věže a nákupního komplexu trvala skoro čtyři roky a stála 800 milionů dolarů, což je v přepočtu asi 14 a půl miliardy korun.