Do Sýrie mířila loď se zbraněmi z Íránu, OSN pošle do země kontrolu

  • 169
Osmdesát kilometrů před syrským přístavem Tartús rejdaři zastavili nákladní loď vezoucí z Íránu těžkou vojenskou techniku a munici pro režim prezidenta Bašára Asada. Syrské vládní síly navzdory vyhlášenému příměří pokračují v ostřelování. Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o vyslání pozorovatelů.

Německá nákladní loď Atlantic Cruiser patřící rejdařství Bockstiegel vyplula před několika dny z afrického přístavu Džibuti a tam z íránského plavidla převzala na palubu těžké zbraně a munici. Náklad měla v pátek vyložit v Tartúsu.

O zbrojní dodávce ale věděli přeběhlíci ze syrského vládního aparátu, kteří varovali německé rejdařství. V pátek odpoledne pak Atlantic Cruiser náhle změnil cílový přístav a zamířil do tureckého Iskenderunu. Zhruba 80 kilometrů jihozápadně od přístavu Tartús loď zastavila a několik hodin plula v kruzích.

O zmařeném pokusu porušit zbrojní embargo uvalené na Sýrii Evropskou unií informoval v internetovém vydání německý magazín Der Spiegel. Lodní makléř Torsten Lüddeke ze společnosti C.E.G. Bulk Chartering, která měla na starosti naložení lodi, německému magazínu řekl: "Zastavili jsme tu loď, když jsme dostali upozornění, že veze zbrojní náklad."

Altlantic Cruiser prý měla pronajatý ukrajinská firma White Wale Shipping z Oděsy. Ta trvá na tom, že loď neveze žádné zbraně a má doplout do Tartúsu.

Členské státy EU uvalily na syrský režim kvůli brutálnímu potlačování protestního hnutí v zemi různé sankce. K nim patří i embargo na dodávky zbraní použitelných k potlačení opozičních demonstrací.

Vládní vojáci navzdory příměří pokračují v bombardování

V Sýrii není klid ani poté, co ve čtvrtek ráno vstoupilo v platnost příměří vyjednané zmocněncem OSN Kofim Annanem. Vládní síly v noci na sobotu začaly z děl ostřelovat dvě čtvrti v povstaleckém městě Homs. Několik lidí bylo při střelbě zraněno, oznámila exilová Syrská organizace pro lidská práva.

Rada bezpečnosti OSN v sobotu odpoledne jednomyslně schválila rezoluci umožňující vyslat do Sýrie desítky pozorovatelů, kteří tam mají dohlédnout na dodržování příměří. Oznámila to agentura AP. Podle dostupných informací je vyhlášení klidu zbraní v zemi nicméně porušováno, i když násilnosti oproti období před vyhlášením příměří přece jen hodně polevily.

OSN na základě nynější rezoluce bude moci do Sýrie poslat 30 neozbrojených pozorovatelů, kteří mají být předvojem pro pozdější širší monitorovací misi. Plán zvláštního zmocněnce pro Sýrii Kofiho Annana totiž počítá až s 250 pozorovateli. První skupina má dohlédnout na čerstvé příměří. První tři desítky vybraných lidí jsou připraveny odletět do Sýrie od pátku.

Rusko a Čína, které zablokovaly všechny předchozí rezoluce k Sýrii, připojily svůj souhlas po dlouhém a komplikovaném vyjednávání. Moskva vylučovala jakýkoli tlak na změnu režimu v Damašku. A nelíbilo se jí ani to, že rezoluce měla pozorovatelům zajistit volný pohyb po Sýrii a právo hovořit se Syřany v soukromí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video