MÁM SPLNĚNO. A už si můžu sednout. Jaromír Jágr odjíždí na střídačku poté, co...

MÁM SPLNĚNO. A už si můžu sednout. Jaromír Jágr odjíždí na střídačku poté, co dal v zápase Pittsburgh - Philadelphia důležitý gól. | foto: AP

Jágr dal rozdílový gól Philadelphie, Eliáš se trefil za New Jersey

• 216
Druhé pennsylvánské derby v play-off NHL nabídlo divákům třináctigólovou podívanou, ze které vyšli opět vítězně hostující hokejisté Philadelphie po výsledku 8:5. Rozdílový gól proti Pittsburghu zaznamenal Jaromír Jágr a bodovali i Jakub Voráček (0+2) a Pavel Kubina (0+1). V dalším střetnutí Patrik Eliáš gólově přispěl k vítězství New Jersey 3:2 na ledě Floridy a výhry slavili ještě hokejisté Detroitu a Los Angeles.

Třináct gólových situací na utkání play-off, to nebývá často k vidění. Pro srovnání sedm z úvodních desíti zápasů letošních vyřazovacích bojů skončilo rozdílem jediné trefy.

Pavel Kubina (PHI), 1z. - 1b.(0+1)

Philadelphia tak s pátečním triumfem 8:5, který ji zajistil překvapivé vedení v sérii 2:0 na zápasy nad Pittsburghem, zcela vybočuje z řady. Hlavními hvězdami byli autoři hattricku v dresu Flyers, teprve devatenáctiletý mladík Sean Couturier (3+1) a třetí muž produktivity základní části Claude Giroux (3+3).

Úvod pennsylvánského derby se hodně podobal zahajovacímu duelu série, kdy Penguins odskočili do vedení 3:0 a hosté nakonec výsledek otáčeli až do vítězné branky Jakuba Voráčka z prodloužení. Tentokrát Pittsburgh odcházel do kabin po první dvacetiminutovce za stavu 3:1, když skóre opět otevřel jeho kapitán Sidney Crosby.

Skvělý Giroux ovšem na startu prostřední třetiny využil přesilovku a prosadil se i v oslabení, díky čemuž vyrovnal na 3:3. Po následných gólech pittsburghského Chrise Kunitze a aktivního Couturiera se stav v daném dějství ještě jednou posunul na 4:4.

Běžela 42. minuta a Pittsburgh potřetí v zápase poslal do vedení Tyler Kennedy. Nezastavitelný Couturier ale zařídil pro Philadelphii vyrovnání už po pouhých 17 vteřinách hry - 5:5.

V 50. minutě pak přišla velká chvíle Jaromíra Jágra. Zkušený útočník v prostoru před brankou z otočky poslal za záda Marc-Andre Fleuryho vyražený puk po střele od modré čáry z hole Pavla Kubiny. Flyers tak poprvé odskočili do vedení a po zbytek duelu jej již nepustili. Naopak o pojistky se postarali Couturier a Giroux, kteří v 59. a 60. minutě završili své hattricky.

"Náš tým prostě umí dávat góly. Máme k tomu předurčeného nejednoho hráče," pochvaloval si kvality parťáků z kabiny Jágr, autor rozdílové trefy.

Eliáš gólem pomohl Brodeurovi ke 100. výhře

Třígólové vedení ze zahajovací třetiny stačilo hokejistům New Jersey k vítězství v úvodním měření sil s Floridou. Devils uspěli 3:2 a gólman Martin Brodeur tak mohl oslavit svou jubilejní 100. vychytanou výhru v play-off.

Historie zámořské ligy přitom pamatuje již jen jednoho dalšího gólmana s trojciferným počtem výher v play-off, rekordman dané statistiky Patrick Roy vychytal ve vyřazovacích bojích 151 triumfů.

Hosty poslal do trháku v 7. minutě Patrik Eliáš, na kterého v průběhu 15. minuty góly v rozmezí pouhých 45 vteřin navázali Dainius Zubrus a Ryan Carter. Panthers stříleli branky pro změnu jen v prostředním dějství, kdy zmiňovaného Brodeura překonali Sean Bergenheim a Kris Versteeg. Asistenci u druhé trefy si připsal i český útočník Tomáš Fleischmann.

Detroit pomstil Zetterberga a srovnal s Nashvillem krok

Kromě deficitu v podobě stavu série po porážce z úvodního duelu měli hokejisté Detroitu nevyřízené účty ještě s kapitánem Nashvillu Shea Weberem, jenž si v závěru zápasu číslo jedna u mantinelu počínal nečestně proti Henriku Zetterbergovi.

Kanadský bek úderem na hlavu narazil švédskou hvězdu na mantinel, za což byl nejprve potrestán pokutou od vedení NHL a v odvetném duelu navíc musel už ve 2. minutě shodit rukavice v bitce s mstitelem Toddem Bertuzzim.

Red Wings povzbuzeni gestem Bertuzziho se pak záhy ujali náskoku 2:0, když se prosadili Ian White a Cory Emmerton. Když v 30. minutě snížil ztrátu Predators Andrej Kosticyn, přispěchal o pouhých 56 vteřin později s odpovědí Johan Franzén. Stav 3:1 Detroit ubránil až do 56. minuty. Kontaktní gól Webera byl ovšem vše, co Nashville ze zbytku duelu vytěžil.

"Byl to pro nás hodně důležitý duel. Nechtěli jsme se vracet domů za stavu 0:2 na zápasy," řekl kapitán Red Wings Nicklas Lidström, jenž se svým týmem v letošní základní části vytvořil nový rekord soutěže v podobě 23 navazujících výher v domovské Joe Louis Aréně.

Los Angeles podruhé dobylo led Vancouveru

Nejlepší tým základní části, Vancouver, své postavení z dlouhodobé fáze sezony v úvodních startech v play-off zatím vůbec nepotvrzuje. Oba duely proti Los Angeles totiž na domácím ledě prohrál shodně 2:4.

Hlavním strůjcem skvělého vstupu do série v podání Kings je kapitán týmu Dustin Brown. V utkání číslo jedna pečetil výhru trefou do prázdné branky a v odvetě hned dvakrát udeřil při hře v oslabení a navrch přidal asistenci u rozdílové akce.

Canucks svého soupeře přestříleli 48:26, skvěle chytající Jonathan Quick jim však více než dva góly nedovolil. Amerického reprezentanta překonali pouze Jannik Hansen a Samuel Pählsson.

Východní konference:

Pittsburgh - Philadelphia 5:8 (za hosty Jágr 1+0, Voráček 0+2, Kubina 0+1, stav série 0:2)
Florida - New Jersey 2:3 (Fleischmann 0+1 - Eliáš 1+0, stav série 0:1)