Obyvatel Jižní Koreje sleduje v televizi počítačovou animaci startu

Obyvatel Jižní Koreje sleduje v televizi počítačovou animaci startu severokorejské rakety Unha-3. | foto: Profimedia.cz

Severní Korea v noci vypustila raketu, zřítila se 90 sekund po startu

  • 1056
Severní Korea vypustila navzdory varování Západu raketu Unha-3. Několik desítek sekund po startu se rozpadla a zřítila do moře. Neúspěch mise, která byla podle Pchjongjangu čistě mírová, znamená pro tamní režim ztrátu prestiže.

Raketa Unha-3 odstartovala z vesmírného střediska Dongčang-ri na západním pobřeží poblíž čínské hranice v 7:39 místního času (00:39 SELČ). Podle informací z Japonska, USA a Jižní Koreje se třicetimetrová raketa rozpadla přibližně 90 vteřin po startu, při oddělování první části rakety.

Kimova raketa

Už hodinu po jejím pádu informovali o neúspěchu severokorejského režimu představitelé USA. "Prvotní informace naznačují, že první stupeň rakety spadl do moře přibližně 165 kilometrů západně od Soulu. Zbývající části také selhaly, na zem nedopadly žádné trosky. Raketa ani její zbytky nepředstavovaly žádnou hrozbu," oznámilo podle BBC Severoamerické velitelství protivzdušné obrany NORAD.

"Přibližně v 7:40 jsme potvrdili, že z KLDR byl odpálen jistý létající objekt, ve vzduchu setrval o něco déle než jednu minutu," oznámil japonský ministr obrany  Naoki Tanaka. Soul oznámil, že se pýcha severokorejského režimu rozpadla přibližně na dvacet částí. "Zahájili jsme operaci, abychom spadlé části získali," prozradil představitel jihokorejského ministerstva obrany.

Pchjongjang přiznal neúspěch přibližně pět hodin po startu rakety. "Družice nedosáhla určené oběžné dráhy. Vědci, technici a experti nyní zkoumají příčiny neúspěchu," oznámila státní agentura KCNA.

Dočká se KLDR potravin?

Severní Korea tvrdila, že raketa Unha-3 má na oběžnou dráhu vynést komunikační družici. Svět ale stalinistickému státu nevěřil a obával se, že je to zastírací manévr pro zkoušku rakety dlouhého doletu schopnou nést jadernou hlavici. Tokio i Soul proto pohrozily, že jsou připraveny raketu sestřelit.

KLDR start rakety naplánovala v době oslav stého výročí narození svého vůdce Kim Ir-sena. Kosmické fiasko je proto především velkým propagandistickým neúspěchem totalitního režimu. Sousední země, které se obávají severokorejského jaderného programu, si ale oddychly.

"Pokus o start rakety sice selhal, provokativní akce KLDR ale ohrožují regionální bezpečnost, porušují mezinárodní právo a stojí v příkrém rozporu s jejími nedávnými závazky," oznámil v prohlášení Bílý dům.

Mladý vůdce

Novopečený severokorejský vůdce Kim Čong-un, který nastoupil do čela země po smrti svého otce Kim Čong-ila loni v prosinci, se v den neúspěšného startu rakety dočkal potvrzení svého mocenského vzestupu. Komunistická strana ho jmenovala předsedou mocné Komise národní obrany. Podle ústavy z roku 2009 je předseda této komise nejvyšším vůdcem komunistické země.

Pchjongjang v únoru souhlasil, že  pozastaví svůj jaderný program a testy balistických raket. Výměnou za to měla vyhladovělá země získat od Američanů desetitisíce tun potravinové pomoci. Když ale komunistický režim oznámil start rakety, putovala dohoda k ledu. Tento týden se navíc objevily spekulace, že KLDR plánuje svůj historicky třetí test atomové bomby.

Ještě v pátek se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN, které nyní předsedají Spojené státy. Washington zřejmě nebude usilovat o další výstražnou rezoluci, nynější sankce vůči KLDR pokládá za dostatečné.

Čínský ministr zahraničí Liou Wej-min pouze krátce vyjádřil naději, že ostře sledovaná akce nenaruší klid na Korejském poloostrově. Jeho ruský protějšek Sergej Lavrov akci odsoudil, zároveň ale uvedl, že se Rusko shodlo s Čínou a Indií na potřebě zdrženlivosti a nezbytnosti reagovat diplomaticky.

13. dubna 2012

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue