ÚSPĚŠNÝ STŘELEC. Martin Havlát ze San Jose slaví gól.

ÚSPĚŠNÝ STŘELEC. Martin Havlát ze San Jose slaví gól. | foto: Reuters

Češi řádí v play-off NHL. Havlát s Hanzalem rozhodli prodloužení

• 89
První hrací den letošního play-off hokejové NHL se v prodloužení prosadil Jakub Voráček z Philadelphie a hned o den později se stejně zviditelnili i další Češi. Ve velké formě hrající Martin Havlát dal dva góly, včetně toho vítězného z 84. minuty, a byl hlavním strůjcem výhry San Jose 3:2PP na ledě St. Louis. Blýskl se rovněž centr Martin Hanzal, jenž pro změnu v 70. minutě šikovnou tečí zajistil Phoenixu výhru nad Chicagem 3:2PP.

Havlát se vrátil do sestavy San Jose v březnu po téměř tříměsíční pauze zapříčiněné zraněním podkolenní šlachy.

Okamžitě se dostal do formy a ve finálních 21 zápasech sezony posbíral slušných 17 bodů (6+11). Skvělou výkonnost potvrdil hned i v prvním startu v play-off.

Třicetiletý pravý křídelní útočník nejprve v 27. minutě otevřel skóre duelu na ledě St. Louis a ve čtvrté minutě druhého prodloužení, tedy v 84. minutě hry, jej nakonec i ukončil.

Ryane Clowe jej našel neobsazeného mezi kruhy, čehož Havlát využil rychlou střelou bez přípravy. Slovenský brankář ve službách Blues Jaroslav Halák se mohl jen otočit a sledovat rozvlněnou síť.

"Play-off jsme si v závěru museli vybojovat a jsem strašně rád, že jsem k tomu mohl přispět. Teď jsme už ve vyřazovacích bojích a hodně si to užívám," řekl český reprezentant zámořským médiím.

Nechybělo ovšem mnoho a slavit mohli domácí hokejisté. Na startu třetího dějství jim totiž zařídil vedení 2:1 dvěma zásahy forvard Patrik Berglund. Sharks si vynutili nastavení až zásahem Andrew Desjardinse z 55. minuty.

Hanzal nejprve přišel o parťáka, nakonec ale slavil vítězný gól

Sotva bylo vhozeno zahajovací buly, zápas mezi Phoenixem a Chicagem pro nejlepšího střelce domácích Radima Vrbatu skončil. Autor 35 zásahů ze základní části byl nucen odstoupit kvůli zatím blíže nespecifikovanému zranění, které si přivodil po naražení na mantinel od hostujícího centra Andrew Shawa.

JE TAM. Martin Hanzal z Phoenixu slaví svůj gól v prodloužení proti Chicagu.

Zatímco Coyotes tedy postrádali klíčovou osobu své ofenzivy, Blackhawks se naopak mohli opřít o navrátivšího kapitána Jonathana Toewse. Talentovaný Kanaďan, jenž s otřesem mozku vynechal posledních 22 duelů dlouhodobé fáze sezony, navíc o sobě hned dal vědět.

Běžela teprve 5. minuta a Toews otevřel skóre. V prostřední části ale Phoenix zabral a otočil stav na 2:1 gólovými akcemi Taylora Pyatta s Antoinem Vermettem. V čase 59:45 nicméně hosté udeřili podruhé a vynutili si prodloužení. Autorem branky byl bek Brent Seabrook a druhý bod v zápase si připsal přihrávající Toews.

Z následného nastavení uběhlo jen necelých deset minut, když se po vyhraném buly v útočném pásmu prosadil šikovnou tečí střely Adriana Aucoina centr Martin Hanzal. Phoenix tak nakonec vstoupil do play-off vítězně po výsledku 3:2 z prodloužení.

Rangers úspěšně zvládli vstup do play-off

V základní části ovládli celou Východní konferenci, načež v prvním kole play-off plní proti z posledního místa postupující Ottawě roli favorita. Tu také v otevíracím duelu dokázali naplnit. New York si v domácí Madison Square Garden postupně vypracoval čtyřgólový náskok a soupeři dovolil skórovat až za rozhodnutého stavu v samotném závěru.

BEZ MILOSTI. Milan Michálek z Ottawy (vlevo) v tvrdém souboji s Ryanem McDonaghem z New York Rangers.

Blueshirts poslal do vedení ve 13. minutě kapitán Ryan Callahan. Ve druhé dvacetiminutovce navýšili skóre kanonýr Marián Gaborík a urostlý Brian Boyle. Na 4:0 pak zvyšoval v 43. minutě centr Brad Richards. Nulu na kontě Henrika Lundqvista hostující Senators umazali až v 51. minutě trefou Daniela Alfredssona, bod za přihrávku si připsal i Milan Michálek. Poslední slovo si pak vzal ještě s kosmetickou úpravou skóre Erik Condra v 58. minutě.

"V sérii je toho před námi hodně. Zvítězit v zahajovacím zápase ještě nic významného neznamená," udržoval si nadhled kapitán New Yorku Callahan, jenž byl vyhlášen druhou hvězdou. Přednost dostal pouze autor 30 úspěšných zákroků, gólman domácích Lundqvist.

Boston vítězně nakročil za obhajobou Stanley Cupu

Obhájci Stanley Cupu z Bostonu zvítězili v zahajovacím utkání série úvodního kola nad Washingtonem těsně 1:0 poté, co jedinou branku utkání vsítil útočník Chris Kelly ve druhé minutě prodloužení.

SMOLAŘ. Hokejisté Bostonu slavili vítězství a Davida Krejčího (ležící) mezitím zavalilo ochranné sklo, které vylomili nadšení fanoušci.

Při absenci zraněného brankářského dua - Tomáš Vokoun, Michal Neuvirth - nastoupil na klíčovém postu v dresu Capitals Braden Holtby a svůj s velkou pravděpodobností nejdůležitější start dosavadní kariéry zvládl i přes konečnou porážku s velkým přehledem.

Kanadský gólman si připsal 29 zákroků a nestačil pouze na Kellyho dělovku z levého křídla z úvodu nastavení. Domácí hrdina Tim Thomas na čisté konto potřeboval pouze 17 zásahů.

Východní konference - 1. zápasy:

NY Rangers - Ottawa 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
13. Callahan, 37. Gáborík, 40. B. Boyle, 43. B. Richards - 51. Alfredsson (M. Michálek), 58. Condra. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18 200.

Boston - Washington 1:0 v prodl.
Branka:
62. Kelly. Střely na branku: 30:17. Diváci: 17 565.

Západní konference - 1. zápasy:

St. Louis - San Jose 2:3 ve druhém prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 0:1)
41. a 48. Berglund - 27. a 84. Havlát, 55. Desjardins. Střely na branku: 42:34. Diváci: 19 333.

Phoenix - Chicago 3:2 v prodl. (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)
28. Pyatt, 38. Vermette, 70. Hanzal (Klesla) - 5. Toews, 60. Seabrook. Střely na branku: 34:45. Diváci: 17 138.