VIDEO: Našli jsme jediný elektromobil Nissan Leaf v Česku

  • 263
František Kubiš je nadšený elektromobilista. Auto, které by nabíjel elektřinou ze solárních článků na střeše svého domu, sháněl tenhle Rožnovan pět let. Nakonec ho získal na druhém konci Evropy, v Portugalsku. Na vlastní pěst si dovezl Nissan Leaf. Je jediný v Česku.

Tenhle většinou modrou metalízou lakovaný nissan se dokonce loni stal evropským autem roku. Ale koupit ho je dnes stále skoro nemožné. "V České republice dnes oficiální cestou Nissan Leaf ještě bohužel koupit nelze," říká Marek Vodička, tiskový mluvčí českého zastoupení japonské značky.

Poskytnout leafu základní servis by prý značkové servisy měly umět. Výjimkou je samotný elektrický systém vozu, na který musí být mechanici speciálně vyškoleni. "Vše se oficiálně rozběhne až příští rok, kdy zahájí továrna v britském Sunderlandu výrobu leafů pro středoevropské trhy," vysvětluje. "V únoru 2012 se vůz Nissan Leaf prodával na 11 trzích v Evropě, celkem u 110 dealerů. Do konce března 2013 se tento počet téměř zdesetinásobí a bude nabízen u 1 000 dealerů ve 23 zemích," slibuje Marek Vodička.

Nissan Leaf

Nissan Leaf v číslech

  • délka x šířka x výška x rozvor 4445 x 1770 x 1550 x 2700 mm
  • hmotnost  1612 kg
  • motor třídavý synchronní elektrický 80kW
  • točivý moment  280 Nm, v rozsahu 0 - 2730 ot/min
  • akumulátor  24 kWh, maximální zatížitelnost více než 90kW
  • maximální rychlost  145 km/h - elektronicky omezena
  • dojezd 175 km
  • topení  5 kW elektrické, přenos tepla kapalina-výměník

"Když jsem zjistil, že se dá na internetu registrovat do pořadníku, tak jsem neváhal a okamžitě se registroval. Ani jsem moc neřešil, jak ho z Portugalska dostanu do České republiky," líčí FrantišeK Kubiš. "Důležité bylo, že konečně existuje auto, které si můžu koupit."

V Portugalsku je elektrický nissan k mání hlavně kvůli tomu, že tamní vláda elektromobilitu výrazně podporuje, staví se ve velkém nabíjecí stanice a automobilky se snaží od počátku nabídnou své elektrické modely.

Před deseti lety si František Kubiš koupil poslední auto se spalovacím motorem, byl to Peugeot 307SW 2.0HDi. A sháněl elektromobil, poohlížet se po autě do zásuvky začal už v roce 2002. "Pokaždé, když jsem našel na internetu článek, že nějaká automobilka představila elektromobil, obratem psal dané automobilce s žádostí o zakoupení představovaného vozidla," popisuje propagátor elektromobilů.

Po rezervaci nakonec našel firmu, která mu auto přivezla; 30 212 eur platil v eurech a 148 tisíc doplácel v Česku na DPH. Celkem ho modrý nissan do zásuvky stál nějakých 895 tisíc korun. Na českých silnicích zůstává stále exotem.

Městský ideál

"Je dynamický, jezdí naprosto hladce, tiše. Člověk nevnímá, že má auto motor," líčí Kubiš. Používá ho nejčastěji na jízdy do padesáti kilometrů. Typicky najezdí asi 35 kilometrů denně. Kdo by chtěl jezdit dál, narazí na omezený dojezd.

Naftový peugeot teď stojí odložený a na vyjížďku vyrazí jen zřídka. Hlavně když jede majitel na delší cestu. S leafem se z Rožnova pod Radhoštěm ale odváží klidně i do Brna. Je to necelých sto padesát kilometrů, na to plně nabité baterky leafu stačí.

Doba nabíjení úplně vybitého nissanu je sedm hodin. Automobilka má ale i speciální nabíječku, která dokáže baterii dobít na 80 % kapacity za pouhých 30 minut.

Výrobce uvádí dojezd 175 kilometrů, reálný je podle Kubiše tak do 150 km. "Na ideální dojezd bych se dostal, kdybych jezdil šedesátkou," popisuje majitel. Prý se tak dá ujet dokonce až 220 kilometrů. Při cestě na brněnské výstaviště ukázal počítač po příjezdu dojezd osm a půl kilometrů. Počítadlo dojezdu je podle Kubiše přesné. "Když víte, že vám zbývá pět kilometrů a auto píše, že ujede sedm, tak vás to netrápí, protože víte, že to ujedete."

Provoz auta majitele nestojí vlastně nic, František Kubiš má totiž na střeše svého domu solární panely. Kdyby nabíjel ze sítě, kilometr jízdy by ho ve špičce stál asi osmdesát haléřů. S lacinější sazbou, kterou dodavatelé elektřiny nabízejí, by to byla polovina.

Elektromobil prakticky nepotřebuje servis. Nemusíte měnit olej ani další komponenty. Taxa za povinné ručení je velmi nízká. Stejné jako u normálního auta je opotřebení pneumatik.

Nissan Leaf

V únorových mrazech jezdil nissan bez problémů. "Dokonce víc bez problémů než spalovací auto," říká Kubiš s úsměvem. "Nemohou se objevit problémy se startováním," dodává. Výrobce garantuje, že do minus 35 stupňů nebudou žádné potíže. "Jen dojezd s klesající teplotou klesá. Při minus patnácti až dvaceti stupních dojezd klesl někam k osmdesáti kilometrům," říká majitel jediného leafu v Česku, který si dokonce koncem března odvezl z veletrhu Amper, pořádaném na brněnském výstavišti, titul českého elektromobilu roku 2012.

František Kubiš má s Nissanem Leaf najeto sedm a půl tisíce kilometrů. Auto by prý doporučil každému, kdo jezdí na krátké vzdálenosti a má v záloze auto na dlouhé trasy. "Určitě bych si ho bez váhání koupil znova," říká a prozrazuje, že už má závazně objednaný krásný velký rodinný liftback Tesla S.


Elektromobil