Policejní prezident Petr Lessy (vlevo) a náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Vladislav Husák v Praze na tiskové konferenci k vývoji kriminality (19. ledna 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Policejní náměstek Husák končí. Kvůli kontaktům s Janouškem

  • 118
Nehoda lobbisty Romana Janouška má nečekanou dohru. Ve své funkci končí náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Šéf policie Petr Lessy sice neřekl, že by Husák do vyšetřování nehody nějak zasahoval, už loni se ale spekulovalo o tom, že se vysoký policejní důstojník zúčastnil schůzky, kde byl právě i Janoušek.

Lessy na tiskové konferenci řekl, že mu Husák nabídl svou rezignaci sám a on ji tentokrát přijal. "Chci, aby police byla zcela transparentní. Velmi si proto v této souvislosti cením nabídky pana Husáka," řekl Petr Lessy.

Zároveň dodal, že věří tvrzení náměstka Husáka, že s Romanem Janouškem nemá žádné kontakty. "Ani schůzka v Obecním domě nebyla s panem Janouškem," uvedl Lessy.

S Husákem se dohodl, že ještě dokončí práci na organizačních opatřeních chystaných v rámci policie a skončí ve funkci ke konci května.

Lessy vyzval k rezignaci i šéfa pražské policie Martina Vondráška. Ten podle něj musí nést odpovědnost za zpackané vyšetřování nehody Romana Janouška.

"Nikdo z funkcionářů se o činu nedozvěděl a přitom to bylo paradoxně kousek od budovy pražského krajského ředitelství. Nebyl to ani Štědrý den a ani Silvestr, ale normální pracovní den. Tady se jedná o podezření ze systémového selhání pražské policie," řekl Petr Lessy.

Martin Vondrášek uvedl, že o výzvě policejního šéfa bude vážně přemýšlet. Své podřízené ale hájí. Janouška zadrželi šest minut od nahlášení na linku 158 a také v zahájení trestního řízení a jeho přípravě neshledala státní zástupkyně žádná pochybení.

"Za dílčí pochybení policistů na místě se omlouvám. Podle mě ale nemají závažný vliv na trestní řízení," uvedl šéf pražské policie.

Vondrášek vysvětlil také to, proč se o případu dozvěděl až po propuštění Romana Janouška. "V našem informačním systému se případ objevil beze jména a jen jako nedbalostní nehoda. Takové nepatří k těm, o kterých je ředitel ihned informován," řekl Vondrášek.

Fotografie s Janouškem nebyl jediný Husákův problém

O kontaktech Husáka s Janouškem se začalo mluvit loni v listopadu, kdy se provalilo, že se v pražském Obecním domě uskutečnila schůzka lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky a politiků z ODS Pavla Béma, Rudolfa Blažka a Milana Richtera. Husák ke schůzce tvrdil, že šel kolem zcela náhodou a v Obecním domě si dal jen kolu.

Vladislav Husák v minulosti dokonce vedl celou policii. Rezignoval v březnu 2007, kdy neustál tlak kvůli několika kauzám. MF DNES ho například několik dní po zavedení bodového systému přistihla při jízdě rychlostí 190 kilometrů v hodině (více zde).

Spekulovalo se také o tom, že vynášel citlivé informace o některých případech. Rezignovat se ale rozhodl až poté, co se mluvilo o jeho údajné nečinnosti v kauze Františka Mrázka. Ačkoli prý věděl, že podnikateli hrozí smrt, nijak nezakročil.

Husák se nedlouho po rezignaci stal náměstkem šéfa cizinecké policie, od poloviny roku 2008 ji vedl. Do funkce Lessyho náměstka se vyšvihl loni v březnu. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video