Uklízečka, kterou lze přivézt na kolečkách aneb úklid snadno a rychle

  • 70
Vysávání, vytírání, utírání prachu... Tyto činnosti má jako oblíbeného koníčka jen málokdo. Přesto si lze i úklidové práce s pomocí některých spotřebičů hodně zjednodušit.

Dilema, zda prach z tvrdých podlah (laminát, parkety, PVC, korek či dlažba)odstranit vytíráním nebo vysáváním, vyřešila novinka letošního jara. Čisticí přístroj AquaTrio (Philips) totiž vysává a vytírá zároveň.

Takzvané víceúčelové vysavače, které nabízí řada značek (Hyundai, ETA, Roventa, Philips a další), slouží k suchému i mokrému vysávání. Řada z nich zvládne i čištění koberců či čalounění, z podlahy vysají rozlitou tekutinu, ale k mytí podlahy určené nejsou.

Pro čištění tvrdých podlah lze použít také Bona Spray Mop. U něj je čisticí prostředek umístěný v rozprašovači. Stlačením pumpičky "nasprejujete" podlahu a pak ji suchou utěrkou na mopu setřete. Výrobce tento systém doporučuje zejména na dřevěné podlahy, ale pro vysávání samozřejmě neslouží.

Firma Zepter zase nabízí systém Tuttoluxo 6S, který dokáže vysávat s vodním filtrem, čistit a zvlhčovat vzduch, dezinfikovat pomocí páry a dokonce žehlit s napařováním (k  příslušenství vysavače totiž patří také speciální žehlička). Cena se však pohybuje kolem 55 tisíc.

S vodou odejde i prach

Princip fungování AquaTria, který lze koupit za cenu i pod devět tisíc, je jednoduchý: cyklónové vysávání nasává prach a nečistoty, zároveň jemný kartáč z mikrovlákna rychlostí 6 700 otáček za minutu smáčený vodou z nádržky odstraňuje nečistoty, vylité tekutiny nebo skvrny na podlaze. Druhý kartáč pak urychluje sušení.

AquaTrio se používá na tvrdé podlahy.

Špinavá voda stéká i s nečistotami do druhé nádržky, takže nejsou potřeba sáčky na prach a do vzduchu se nevracejí žádné prachové částice. "Systém je velmi jednoduchý na údržbu, nádržky na vodu vyjmete jednou rukou. Sedm deci vody vám postačí na úklid 60 metrů čtverečních, nemusíte čekat na to, až se třeba vytvoří pára, přístroj je připravený okamžitě k použití," vypočítá Dobroslav Šanda z firmy Philips.

Proč prach škodí

V domácnostech je třeba zbavit se především prachu, který patří k nejčastějším alergenům. "Na částicích prachu bývají nalepeny výkaly roztočů i oni samotní, alergii vyvolávají právě výkaly a natrávená potrava," vysvětluje MUDr. Dagmar Pohlová, alergoložka z centra pro prevenci a léčbu alergií a poruch imunity Immunia v Praze.

Za svůj život, který trvá dva až čtyři měsíce, dokáže roztoč vyprodukovat 2 000krát více, než sám váží. "Je proto velmi důležité prach odstranit," zdůrazňuje doktorka Pohlová.

Přístroj snadno přemístíte (má kolečka), osm a půl metrů dlouhá šňůra vystačí k pohodlnému použití v běžně velkém bytě. LED indikátory vás okamžitě upozorní, kdy je potřeba doplnit čistou vodu nebo naopak vylít špinavou.

"Na čištění se používá stále čistá voda, do nádržky můžete použít teplou či studenou nebo i přidat nějaký čisticí prostředek. Ve své kategorii jde o jediný přístroj tohoto typu na trhu," tvrdí Dobroslav Šanda.

Přístroj má ušetřit přibližně polovinu času, který byste strávili vysáváním a následným vytíráním, ale také kolem 50 procent energie a samozřejmě šetří i množství spotřebované vody.

Po použití by se měl přístroj vypláchnout, aby se v něm nehromadily nečistoty a nemnožily bakterie. "Stačí AquaTrio postavit na vyplachovací misku, do které nalijete asi 300 mililitrů vody. Pak přístroj spustíte, aby vyčerpal veškerou vodu, to zabere asi 15 sekund," radí Dobroslav Šanda.

Prachovky se používají na citlivé povrchy či tam, kde hrozí poškození.

Prachovka ve vysavači

Vedle tvrdých podlah je nutné zbavit se prachu i z koberců pomocí vysavačů. U nich je důležitý takzvaný HEPA filtr, aby se do vzduchu nevracely vysáté částice zpět. Účinný filtr však začíná až od třídy 13 a výše (škála je až do 17). Na trhu však najdete vysavače s filtry v nižších třídách, bohužel většina výrobců se tomuto údaji raději vyhýbá. 

HEPA filtr ve třídě 13 totiž zachytí při filtraci vzduchu 99,97 % částic, tedy z každých 10 000 o velikosti nad 0,01 mikrometru propustí dál jen tři částice. Může být i omyvatelný, časem se musí přesto měnit, výměna stojí až 1 500 korun.

Jenže prach bývá také na policích nebo v otevřených knihovnách. Právě na citlivé povrchy nebo do úzkých prostor používá více než polovina evropských domácností jako doplňkový nástroj při úklidu prachovku.

Jenže i z ní je třeba prach odstranit. Poklepávání s ní u popelnic nebo přes kovové zábradlí lodžie není příjemné nikomu, sousedům ani tomu, kdo se snaží prachovku vyčistit.

Vysavače Dust & Gone s prachovkou se vyrábějí v sáčkové i bezsáčkové variantě.

Pro takové případy lze využít Dust & Gone, prachovku a vysavač v jednom. Teleskopická prachovka je uložená (pokud ji nepoužíváte) uvnitř vysavače. "Tam se také automaticky čistí a elektrostaticky nabíjí, jde o patentovaný koncept," vysvětluje Roman Šebl z firmy Electrolux.

Vysavač Dust & Gone se vyrábí ve dvou verzích, jako vysavač JetMaxx a SuperCyclone, který využívá cyklónovou technologii a nepotřebuje sáček. První verze je pro ty, kdo preferují klasické sáčky.