Milan Petržela z Plzně (vpravo) a Petr Javorek z Českých Budějovic. | foto: Eret Petr, ČTK

Plzeň - Budějovice 4:0, mistr jasně vládl, ale dva góly neměly platit

• 69
Plzeňští fotbalisté se v jarní části sezony radují z prvního domácího vítězství, v dohrávce 22. kola porazili na svém stadionu České Budějovice vysoko 4:0 a od vedoucí Sparty je dělí sedm bodů. Budějovice na jaře naopak poprvé prohrály a na předposlední Ostravu mají v boji o záchranu náskok pět bodů.

Jihočechy zlomil gól útočníka Marka Bakoše z 36. minuty, plzeňský střelec totiž před dorážkou do branky zahrál rukou. Rozhodčí Královec nejprve branku uznal, poté své rozhodnutí změnil a nakonec znovu prohlásil gól za platný.

"Možná zahrál rukou, nevím. Ale jestliže rozhodčí gól už jednou uznal, měl na tom trvat," řekl v rozhovoru pro Českou televizi budějovický záložník Rudolf Otepka. "Já jsem se staral hlavně o Tomáše Řepku, aby nedostal kartu za řeči."

Minutu před Bakošem skóroval z dálky Darida, a tak byli v druhé části ročníku doposud neporažení Jihočeši na lopatkách. Plzeň měla v dalším průběhu utkání mnoho velkých šancí, z nich ovšem proměnila jen dvě zásluhou Daridy a Ďuriše.

Utkání Plzeň versus České Budějovice ve videoreportáži

Utkání začali překvapivě lépe hosté, ale pokusy Nováka a Javorka mířily mimo branku. Plzeň zahrozila nepřesnou střelou Daridy a z malého vápna vysoko překopl také jeho spoluhráč Petržela.

Deset minut před přestávkou se mohli domácí fanoušci poprvé radovat z gólu, když Darida dalekonosnou ranou přehodil špatně postaveného brankáře Delače. Tradiční jednička Českých Budějovic Daněk nemohl chytat kvůli dohodě klubů, protože na jihu Čech hostuje právě z Plzně.

Už o minutu později přidali Západočeši druhou branku, které předcházel již zmíněný souboj Bakoše s Machovcem. Nejlepší střelec Viktorie si připsal třináctou ligovou trefu v sezoně.

Když se sudí Královec rozhodl, že Bakošův gól neuzná, začal plzeňský trenér Pavel Vrba zuřit. Poté ale branka pro změnu zase platila a Vrba se uklidnil. "Naše argumentace vycházela z šotu na světelné obrazovce. Já jsem to z lavičky přesně neviděl a zatím jsem to neviděl ani na videu."

"Vždycky se snažíte něco ovlivnit a asi každý trenér vidí ruku, kde ji chce vidět. Nechci tady teď říkat něco, co by mě pak mrzelo," uvedl Vrba na tiskové konferenci.

"Z vlastní praxe podobné váhání nepamatuji," řekl František Cipro, kouč hostů. "Bylo to i v pohádce, kde zaznělo - odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil."

Po změně stran už jasně dominovali domácí hráči, ale dlouho jim chyběla přesnost v zakončení. V krátkém časovém sledu v solidních pozicích přestřelili branku Darida, Kolář a dvakrát Bakoš.

V závěru aktivní Plzeň přidala další dva "slepené" góly. Po akci, které předcházelo ofsajdové postavení, přidal svůj druhý zásah v utkání Darida a minutu po něm dokonal debakl Budějovic čtvrtým gólem střídající Ďuriš, který zakončil po kličce brankáři Delačovi z ostrého úhlu.

Domácí odčinili předchozí domácí ligovou porážku 0:4 od zachraňující se Olomouce a snížili manko na Spartu, která ztratila remízou v derby na Slavii.