Hořící Tibeťan běžel padesát metrů na protest proti čínské okupaci země

  • 120
Na protest proti čínské okupaci Tibetu se zapálil další Tibeťan. Tentokrát se polil hořlavinou a škrtl sirkou šestadvacetiletý Džampa Ješi, který žije v exilu v Indii. K činu se odhodlal na demonstraci v Dillí proti blížící se návštěvě čínského prezidenta. Za poslední rok se upálilo už na třicet Tibeťanů.

Zatímco se Indie chystá na příjezd čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, v metropoli Dillí se v pondělí sešlo asi šest set protestujících proti jeho přítomnosti v zemi a proti čínské okupaci Tibetu. Demonstranti pochodovali napříč metropolí na centrální náměstí, kde se nachází indický parlament.

Někteří třímali plakáty s hesly jako "Tibet hoří" nebo Tibet není část Číny". Obrovský plakát pak hlásal: "Chu Ťin-tchao není vítán". Během projevů řečníků se najednou jeden z účastníků protestu vzňal a hořící běžel napříč náměstím. Uběhl padesát metrů, než zkolaboval.

Ostatní aktivisté ho hasili tibetskými vlajkami i vodou, popsala agentura AP. "Demonstranta, který byl identifikován jako Džampa Ješi, přijali s vážnými popáleninami v nemocnici v Dillí," řekl agentuře jeden z tibetských organizátorů protestu.

Ješi má prý popáleniny na 85 procentech těla a je v kritickém stavu. Z Tibetu odešel před pěti lety a od té doby žil v tibetské čtvrti v Dillí.

Okupace Tibetu

Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo o jeho výraznou autonomii v rámci Číny. Tibeťané si stěžují nejen na ekonomický, kulturní, společenský i náboženský útlak, ale i na rychlé přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů), kteří zřejmě už brzy početně převládnou.

Na protest proti čínské okupaci Tibetu a politice Pekingu vůči himálajské zemi se během roku pokusilo upálit nejméně 30 Tibeťanů, především v jihozápadní Číně. Nejméně 20 z nich zemřelo. V Indii, kde žije početná komunita Tibeťanů, se o to pokusil už druhý člověk za posledních několik měsíců.

Tibeťané si stěžují na náboženský a kulturní útlak a žádají návrat svého duchovního vůdce dalajlamy, který uprchl z Tibetu po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě v roce 1959. Čína na vládním webu nedávno dalajlamu obvinila z podněcování Tibeťanů k sebeupalování.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao by měl do Indie dorazit na summit skupiny BRICS, který se koná 28. - 29. března. Kromě čínské hlavy státu přijedou i lídři dalších zemí uskupení - Brazílie, Ruska, Indie a Jihoafrické republiky. Policie v Dillí se připravuje na další protesty exilových Tibeťanů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video