Režisér Titaniku sám sestoupil v ponorce na nejhlubší místo na světě

  6:52aktualizováno  12:20
Hollywoodský režisér James Cameron se ve speciální ponorce ponořil na nejhlubší místo na planetě. Tvůrce filmu Titanic navštívil a krátce prozkoumal nejnižší oblast dna Mariánského příkopu, téměř 11 kilometrů pod hladinou Tichého oceánu.
V této ponorce Deepsea Challenger dosáhl americký filmový režisér James Cameron...

V této ponorce Deepsea Challenger dosáhl americký filmový režisér James Cameron 25. března 2012 nejhlubšího místa na světě. Na dno Mariánského příkopu hluboké 10 898 metrů pod hladinou Tichého oceánu klesal více než dvě hodiny. | foto: Reuters

Krátce před osmou hodinou ráno místního času, to znamená před nedělní půlnocí SELČ, Cameronova ponorka Deepsea Challenger sestoupila v Mariánském příkopu až na místo Challenger Deep. Dosáhla hloubky 10 898 metrů pod hladinou Tichého oceánu, uvedla National Geographic Society, která byla spolu s výrobcem hodinek Rolex partnerem expedice.

Cameron se pod hladinu v oblasti asi 320 kilometrů jihozápadně od ostrova Guam ponořil dnes v 5:50 místního času (neděle 21:50 SELČ) a dna dosáhl po dvou hodinách a 36 minutách. Po průzkumu a filmování dna se po poledni místního času vynořil zpět na hladinu. Cesta zpět mu trvala jen 70 minut, což bylo méně, než se očekávalo, uvedl časopis National Geographic.

"Všechny systémy v pořádku," hlásil Cameron po sestupu na dno. "Nemůžu se dočkat, až se s vámi podělím o to, co tady vidím," napsal režisér z hloubky přes Twitter. Na dně zhruba tři hodiny filmoval a fotografoval. Cameron doufá, že by jeho sestup mohl přinést odpověď i na některé nejzákladnější otázky, například, zda v největších hlubinách žijí ryby.

Ponor do takovéto hloubky je velmi riskantní kvůli extrémním tlakům, jakým musí plášť ponorky čelit. Ten podle agentury AP na dně hlubiny Challenger odpovídá tlaku, jakým by na prst působily tři sportovně-užitkové vozy SUV. "Když se potápíte, tak musíte věřit, že inženýři udělali vše správně," řekl Cameron.

Nejzazší mořskou hlubinu na Zemi dosud navštívili jen dva lidé. Poprvé a naposledy sem sestoupili v lednu 1960 ve speciálním batyskafu Trieste společně Američan Don Walsh a švýcarský oceánograf Jacques Piccard. Nic zvláštního zde ale neviděli, protože jejich přístroj zvířil velké množství písku ze dna.

Kanadský filmový tvůrce se ve speciální jednomístné ponorce stal rekordmanem v nejhlubším sólovém ponoru už počátkem března. Tehdy ponorku Deepsea Challenger vyzkoušel u pobřeží Papuy-Nové Guiney a sestoupil v ní do hloubky 8,2 kilometru. Sbíral tam vzorky ze dna a také filmoval za pomocí 3D kamer s vysokým rozlišením.

Cameron je znám svou vášní pro oceány a použil záběrů z ponorek i v Titaniku. Díky filmu se dostal k vývoji kamer pro filmování ve velkých hloubkách a k technologii pro průzkum takovýchto oblastí.

Úzká ponorka podle Cameronova vlastního návrhu je sedm metrů vysoká, ve vodě má vertikální polohu a otáčí se při vzestupu kolem své osy. Jedenáctitunový stroj dokáže sestupovat rychlostí 150 metrů za minutu.

Cameron hlubinné plavidlo popsal jako "vertikální torpédo, které hladce prostupuje vodou, což mu umožňuje rychlý ponor. Vybaveno je rovněž robotickými rameny ke sběru hornin a půdy.

Ponorka má tolik reflektorů a kamer, že podle BBC vypadá jako podmořské televizní studio. Cameron, který za hlavní cíl mise označil vědecký projekt, natočené záběry zamýšlí vydat jako dokumentární film.

Kanadský filmový tvůrce se ve speciální jednomístné ponorce stal rekordmanem v nejhlubším sólovém ponoru už počátkem března. Tehdy ponorku Deepsea Challenger vyzkoušel u pobřeží Papuy-Nové Guiney a sestoupil v ní do hloubky 8,2 kilometru. Sbíral tam vzorky ze dna a také filmoval za pomocí 3D kamer s vysokým rozlišením.

Cameron je znám svou vášní pro oceány a použil záběrů z ponorek i ve filmu Titanic. Díky filmu se dostal k vývoji kamer pro filmování ve velkých hloubkách a k technologii pro průzkum takovýchto oblastí.

Cameronova zařízení pro expedici znamenají průlomy ve vědě o materiálech, konstrukčním inženýrství a zobrazování stereoskopickou ultra minikamerou pro největší hloubky.

Mariánský příkop je asi 2 550 km dlouhé a průměrně 69 km široké podmořské údolí, které se nachází východně od Mariánských ostrovů, poblíž ostrova Guam, východně od Filipín.

Mariánský příkop je asi 2 550 km dlouhé a průměrně 69 km široké podmořské údolí, které se nachází východně od Mariánských ostrovů, poblíž ostrova Guam, východně od Filipín.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

Prošla ulicí a Italové slintali. Její fotka se stala ikonou feministek

3. dubna 2024

Seriál Z dnešního pohledu to vypadá jako jasné sexuální obtěžování. Momentka osamělé Američanky ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblékala se „evropsky“, tak ji spolužáci ve Francii surově zbili. Skončila v kómatu

4. dubna 2024  20:01

Třináctiletou školačku přistěhovaleckého původu ve francouzském Montpellier zbila parta spolužáků....

V Číně budou soudit tři čtrnáctileté, šikanovali a zavraždili spolužáka

10. dubna 2024  7:49

Čínské úřady se rozhodly postavit před soud tři chlapce, kteří dlouhodobě šikanovali a následně...

Naděje pro Liberty: poptávka po oceli by se letos měla vrátit k růstu

10. dubna 2024  7:15

Celosvětová poptávka po oceli by se v letošním roce měla zvýšit o 1,7 procenta, na 1,793 miliardy...

Europoslanci budou hlasovat o konečné podobě migračního balíčku

10. dubna 2024  6:37

Europoslanci dnes budou hlasovat o konečné podobě migračního balíčku. Jde o celkem deset...

Biden kritizoval Netanjahua, jeho přístup v Pásmu Gazy nazval chybou

10. dubna 2024  6:29

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dělá svým přístupem k situaci v Pásmu Gazy chybu. Řekl to...

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...

Sexuální společnice až do bytu nám ničí život. Hekání u sousedů nebere konce

Premium Bydlíme v širším centru Prahy v činžáku ve vlastním bytě. Vedlejší byt nabízí soused ke krátkodobému pronájmu. V...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Sexuální scény byly tak absurdní, že štáb musel pryč, říká Kate Winsletová

Kate Winsletová (48) zavzpomínala na natáčení postelových scén v minisérii Režim. Hraje tam autokratickou kancléřku...

Tři byty, 39 místností, garáž pro pět aut. Okamurův tubusový dům je hotový

Dům Tomia Okamury v Praze 6 vyvolával už od roku 2013, kdy se objevily první návrhy venezuelského rodáka Christiana...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...