Jsme jiná krevní skupina, s těmito lidmi jsem vždy bojoval, říká premiér Petr Nečas o bývalém pražském primátorovi a poslanci ODS Pavlu Bémovi, jehož nahrávky rozhovorů s pražským podnikatelem Romanem Janouškem usvědčují, že byl silně pod jeho vlivem. | foto: Petr Topič, MAFRA

Nejsme totalitní režim, hájí Nečas to, proč ODS Béma „neuklidila“ dřív

  • 1480
Nejsme totalitní režim, který by to vyřešil za tři minuty, hájí premiér a předseda ODS Petr Nečas to, že Pavla Béma začala strana odstraňovat ze všech funkcí až tři roky poté, kdy telefonní odposlechy ukázaly úzkou vazbu tehdejšího pražského primátora na vlivného lobbistu Romana Janouška.

Nečas v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že s těmito lidmi vždy bojoval a dával najevo, že s nimi nesouhlasí. "Nikdy jsme spolu neměli bližší vztahy. Jsme jiná krevní skupina," říká premiér o Bémovi, který je nyní řadovým poslancem za ODS.

"To, co bylo zveřejněno, svědčí o nemravném a neetickém jednání. Nevím, zda nezákonném, to musí posoudit orgány činné v trestním řízení, ne premiér," uvedl v rozhovoru Nečas. Prohlásil, že se také stále neví, zda odposlechy, které v posledních dnech zveřejnila MF DNES a naznačují, že Prahu místo Béma tak trochu jako stínový primátor řídil lobbista Janoušek, pocházejí od BIS.

22. března 2012

"V případě je tolik kdyby, že se nemohu pouštět do spekulací," řekl Nečas. Prohlásil, že ve svém případě může garantovat, že na něj za pět let něco podobného nevyplave na povrch.

MF DNES zveřejnila záznamy rozhovorů mezi Janouškem a Bémem, které zřejmě od roku 2007 pořizovala tajná služba BIS. Stálá komise Sněmovny pro kontrolu BIS bude vyšetřovat, zda a za jakých okolností nahrávky unikly z civilní kontrarozvědky do soukromé bezpečnostní agentury ABL či jinam a nebyl při tom porušen zákon.

Od roku 2010 byl Bém z funkcí odejit, zdůrazňuje premiér

"Od roku 2010 byl postupně ze všech funkcí odejit," řekl v rozhovoru Nečas a na námitku, že odposlechy pocházejí již z roku 2007 a tři roky prodlení jsou poměrně dlouhá doba, odvětil: "Nejsme totalitní režim, tam by se to vyřešilo za tři minuty ani profízlovaný režim, kde se šmíruje a hned se to řeší."

V posledních měsících se přitom výrazně zvýšila frekvence nahrávek z politického prostředí, které se dostaly na veřejnost a mapují jednak neuvěřitelné poměry v nejmenší vládní straně Věci veřejné a nejnověji i uvnitř pražské ODS.

"Je zřejmé, že pražská ODS byla velmi úzce propojena s nepoctivými strukturami a že v naprosto neuvěřitelném rozsahu v Praze docházelo k privatizaci veřejné moci. Nerozhodovali volení lidé, ale kmotři. Pro vlastní, nikoli veřejné blaho," zkritizoval situaci v hlavním městě první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek (více čtěte v rozhovoru zde).

Nečas, který už tento týden avizoval, že chce mít s Bémem vážný pohovor, také v rozhovoru pro LN zdůraznil, že lobbista Janoušek už nyní v ODS nic neřídí. "Pokud nějaký vliv měl, tak už ho nyní nemá. Ani v Praze, kde jsme na tom s primátorem Svobodou usilovně pracovali," řekl Nečas.

Bémův souputník Janoušek, který evidentně zásadně ovlivňoval pražského exprimátora, navíc nyní řeší velký osobní problém. V pátek ho zadrželi policisté poté, co ve svém Porsche způsobil dopravní nehodu. Když chtěl ujet, porazil a vážně zranil ženu, do jejíhož vozu narazil a chtěl utéci i policistům, kteří mu pak naměřili 2,2 promile alkoholu (více zde). Po několikahodinovém výslechu pak Janouška pustili a jeho vyšetřování probíhá na svobodě.

23. března 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue