Ondřej Pavelec z Winnipegu inkasuje gól z hola Jasona Chimery z Washingtonu.

Ondřej Pavelec z Winnipegu inkasuje gól z hola Jasona Chimery z Washingtonu. | foto: AP

Pavelec slavil výhru nad Neuvirthem, Prospal byl u dvou gólů Columbusu

• 24
Páteční program hokejové NHL nabídl souboj českých brankářů, ze kterého vyšel lépe Ondřej Pavelec. Jeho Winnipeg uspěl na ledě Washingtonu s Michalem Neuvirthem v brance 4:3 po prodloužení. V dalším zápase se dařilo Václavu Prospalovi, jenž dvěma body (1+1) přispěl k výhře Columbusu nad Carolinou.

Po dvou zápasech, kdy ze střídačky pouze sledoval výkony z farmy povolaného Bradena Holtbyho (na místo zraněného Tomáše Vokouna), se do branky Washingtonu navrátil Michal Neuvirth.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 74z. - 70b.(25+45)
Martin Erat (NAS), 66z. - 57b.(18+39)
Radim Vrbata (PHX), 72z. - 56b.(30+26)
T. Fleischmann (FLO), 74z. - 54b.(23+31)
Milan Michálek (OTT), 70z. - 53b.(32+21)
David Krejčí (BOS), 70z. - 52b.(20+32)
Jaromír Jágr (PHI), 65z. - 48b.(18+30)
T. Plekanec (MTL), 74z. - 47b.(14+33)
Václav Prospal (CBS), 74z. - 47b.(13+34)
Jiří Hudler (DET), 73z. - 43b.(21+22)
Jakub Voráček (PHI), 70z. - 39b.(14+25)
Petr Sýkora (NJD), 75z. - 38b.(17+21)
Milan Hejduk (COL), 75z. - 35b.(13+22)
Jiří Tlustý (CAR), 72z. - 34b. (15+19)
Aleš Hemský (EDM), 62z. - 34b.(9+25)

Velký talent české brankářské školy se postavil Winnipegu s krajanem Ondřejem Pavelcem v brance a na souboj s Jets nebude vzpomínat v dobrém. Kanadský celek totiž domácí Washington v přímém boji o play-off překvapivě jasně přestřílel 42:23 a dokázal otočit třígólovou ztrátu.

Capitals poslal do vedení Jason Chimera a v prostředním dějství se dvěma zásahy blýskl kapitán Alex Ovečkin.

Ještě před druhým odchodem do kabin ovšem nulu na kontě Neuvirta umazal Ben Maxwell a Bryan Little snižoval na nejtěsnější rozdíl. Jednogólové manko pak Winnipeg umazal v 57. minutě trefou Spencera Machaceka a velký obrat dokončil už ve třetí minutě prodloužení Tim Stapleton. Domácí Neuvirth tak zakončil zápas s 38 zákroky, Pavelcovi na výhru stačilo předvést 20 zásahů.

"Bylo to od nás hodně hloupé. Po prvním gólu soupeře jsme přestali hrát. V třetí třetině jsme přešli na jiný styl, oni nás ale zatlačili a dali další gól," nechtěl uvěřit zvratu z 3:0 na 3:4PP zklamaný Ovečkin, jenž z posledních šesti startů nasázel osm branek a celkově má na kontě už 35 zásahů.

Jets si výhrou udrželi naději na play-off v reálné rovině, když na poslední postupové místo, které drží právě Washington, ztrácejí čtyři body a jedno utkání mají k dobru.

Prospal byl u dvou gólů Columbusu

Sedmatřicetiletý útočník Václav Prospal otevřel přesnou ranou z levého kruhu skóre utkání mezi Columbusem a Carolinou. Navíc po jeho přihrávce uzavřel gólový účet zápasu Mark Letestu. Ostatní branky Blue Jackets vstřelil R. J. Umberger, který zaznamenal svůj třetí hattrick v kariéře.

Eliáš jako jediný neuspěl v nájezdech

V penaltových rozstřelech NHL bývá obvyklá situace, kdy se prosadí pouze jediný z šesti exekutorů základních tří kol nájezdů. V pátečním souboji mezi New Jersey a Torontem tomu však bylo přesně naopak.

Po remíze z řádné hrací doby a prodloužení v poměru 3:3 se o vítězi rozhodovalo v rozstřelu, přičemž z šesti střelců se pět dokázalo prosadit.

Smůlu si vybral pouze domácí Patrik Eliáš, kterého ve třetí sérii vychytal James Reimer a zajistil tím zisk druhého bodu pro hostující Maple Leafs.

Kanadský celek byl blíže triumfu už v řádné hrací době, když od 50. minuty vedl 3:1. Kapitán Zach Parise a nováček Adam Henrique ale vrátili Devils zpátky do hry.

New Jersey - Toronto 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0)
39. Josefson, 51. Parise, 56. Henrique - 35. a rozhodující nájezd Kadri, 34. Bozak, 50. Steckel. Střely na branku: 46:17. Diváci: 16 022.

NY Rangers - Buffalo 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
30. B. Boyle - 34. a 57. Stafford, 24. Turnbull, 54. Ennis. Střely na branku: 27:26. Diváci: 18 200.

Washington - Winnipeg 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
22. a 26. Ovečkin, 17. Chimera - 28. Maxwell, 29. Little, 57. Machacek, 63. Stapleton. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval čtyři góly z 42 střel a úspěšnost zásahů měl 90,48 procenta. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 86,96 procenta. Střely na branku: 23:42. Diváci: 18 506.

Columbus - Carolina 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
30., 35. a 55. Umberger, 7. Prospal, 57. Letestu (Prospal) - 34. Bowman. Střely na branku: 26:40. Diváci: 15 085.

Montreal - Ottawa 5:1 (4:1, 0:0, 1:0)
1., 5. a 6. Cole, 9. Nokelainen, 46. Eller (Plekanec) - 40. Spezza (M. Michálek). Střely na branku: 32:38. Diváci: 21 273.

Florida - Edmonton 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
25. Garrison (Fleischmann) - 22. R. Jones, rozhodující nájezd Nugent-Hopkins. Střely na branku: 27:21. Diváci: 16 214.