Vrah z Toulouse je mrtev. Při skoku z okna ho sniper trefil do hlavy

  • 1998
Francouzská policie po více než třiceti hodinách obléhání vtrhla v Toulouse do bytu, kde se skrýval Mohammed Merah. Muž podezřelý z vraždy sedmi lidí se zatčení bránil a strhla se přestřelka. Ve snaze uprchnout skočil z okna, pořád přitom střílel na policisty. V tu chvíli ho do hlavy trefil odstřelovač.

Speciální francouzské policejní jednotky RAID vnikly do bytu, ke kterému se upínaly oči celé Francie od středečního brzkého rána, kolem půl jedenácté dopoledne. Ministr vnitra Claude Guéant popsal zásah tak, že policisté nejdříve zkoušeli útočníka kontaktovat.

Ten s nimi už ale několik hodin nekomunikoval a nereagoval ani tentokrát. Členové zásahové jednotky vhodili do bytu omračující granáty a vtrhli do něj dveřmi i okny. Apartmá pak začali prohledávat. Postupovali pomalu, protože se báli nástražných výbušnin. Při zásahu použili novou techniku včetně videa k monitorování pohybu v domě, popsal ministr vnitra Claude Guéant.

Třiadvacetiletý islámský radikál se ukrýval v koupelně a policistům se rozhodně nehodlal vzdát, což předtím několikrát slíbil. Když se přiblížili ke koupelně, začal na ně střílet ze všech zbraní, které měl. Policie už ve středu uvedla, že muž byl vyzbrojen kalašnikovem, samopalem Uzi, automatickou pistolí, několika ručními zbraněmi a možná i granáty.

Pak se pokusil oknem z koupelny uprchnout. Střílel prý ještě i při skoku. Policisté jeho palbu opětovali. Sniper ho přitom trefil do hlavy. Na zemi ho už našli mrtvého.

Drama v Toulouse

Zásah si vyžádal dva zraněné policisty. Mohammed Merah už dříve prohlásil, že "chce zemřít se zbraní v ruce" a je připraven zabíjet. "Člen jednotek RAID, který je na takovéto věci zvyklý, mi řekl, že nikdy neviděl tak agresivní útok," uvedl pro média po skončení akce Claude Guéant.

Merah se k vraždám přiznal

Francouzský muž s alžírskými kořeny se během více než třicetihodinového obléhání domu policii přiznal k nedávným vraždám rabína, židovských dětí a tří parašutistů. Označil se za mudžahedína a za motiv svého činu označil pomstu za palestinské děti, francouzské vojenské mise v zahraničí a zákaz nošení muslimských šátků na veřejnosti.

Smrti mladého fundamentalisty se francouzští politici chtěli za každou cenu vyhnout už proto, aby se z něj nestal mučedník. Chtěli ho postavit před soud. Policie proto volila vyčkávací taktiku a s mužem dlouho vyjednávala. Evakuovala kvůli tomu i obyvatele přilehlých okolních bytů.

"Udělali jsme vše, co se dalo, abychom ho přivedli před spravedlnost. Nemohli jsme riskovat další životy," komentoval prezident Nicolas Sarkozy zásah v mordýřově bytě. "Naši muslimští spoluobčané s ním neměli nic společného, nepřipustíme jejich stigmatizaci," podotkl prezident s poznámkou, že mezi Merahovými oběťmi byli i muslimové.

O jeho radikalismu úřady věděly

Policejní operace v Toulouse začala ve středu zhruba ve tři hodiny ráno. Třiadvacetiletý muž od té doby napínal policii i celou Francii. Nejdřív slíbil, že se vzdá do odpoledne, potom kapitulaci odložil na večer a pak až na tmu, aby se prý skryl před očima veřejnosti.

V noci na čtvrtek se z místa ozvalo několik explozí, kterými se prý policisté snažili přimět útočníka k tomu, aby se skutečně vzdal. Ten ale s vyjednávači přestal komunikovat a policie si poměrně dlouho nebyla ani jistá, zda ještě žije. V noci byly totiž slyšet i dva neidentifikované výstřely a v bytě, který policie sledovala noktovizory, se pak nikdo nepohyboval.

Vraždy v Toulouse

11. března - V Toulouse byl zastřelen při prodeji motocyklu  francouzský výsadkář, který byl mimo službu
15. března - V Montaubanu byli zastřeleni u bankomatu další dva výsadkáři, třetí byl vážně zraněn
19. března - Tři děti a učitel byli zastřeleni před židovskou školou v Toulouse

Dva z parašutistů byli muslimové a měli severoafrické kořeny, třetí byl původem z Karibiku. Děti i učitel byli Židé.

Mohammed Merah se k vraždám přiznal. Policie ho vypátrala díky e-mailům s první obětí ohledně prodeje motocyklu. A pomohl ho identifikovat i skútr, na kterém v době vražd jezdil.

Merah tvrdil, že podstoupil trénink u al-Káidy v pákistánském Vázírístánu a navštívil i Afghánistán. Média prakticky od počátku operace hlásí, že pozornost francouzských úřadů vzbudil už dříve. Informace o jeho údajném pobytu ve věznici v Kandaháru se ale ukázala jako nepodložená. Útočník měl nicméně několik trestních škraloupů ve Francii a byl znám i svými radikálními názory.

Byl to osamělý vlk, řekl ministr

Guéant francouzské bezpečnostní služby brání. Podle něj byl Merah "osamělý vlk" a jeho útokům nešlo zabránit. "Domácí bezpečnostní služba monitoruje hodně lidí, kteří jsou zapojeni v islámském radikalismu. Ale jen vyjadřovat myšlenky nestačí, aby mohl být někdo předveden před spravedlnost," uvedl.

Sarkozy ve své řeči po zásahu také hovořil o tom, že si bezpečnostní složky posvítí na francouzské věznice. Zdůraznil, že nesmí dojít k tomu, aby se z káznic stala "líheň teroristů s vymytými mozky". Francie podle něj přísně potrestá i ty, kteří budou "nenávist či terorismus" šířit či vychvalovat na internetu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video