Mali ochromil puč, generálové zatkli prezidenta a zakázali vycházet

  • 24
Vojáci v Mali na západě Afriky provedli státní převrat. Obsadili prezidentský palác a zatkli údajně několik ministrů. Ve čtvrtek ráno vystoupili v televizi s prohlášením, že "ukončili nekompetentní režim" v Bamaku. Důvodem nespokojenosti v armádě je liknavý postup vlády proti vzbouřeným Tuarégům na severu země.

Vojáci ohlásili zároveň "rozpuštění institucí a zastavení platnosti ústavy" a zavedli zákaz vycházení, informovala agentura AFP.

Vzbouření vojáci už předtím AFP řekli, že po několika hodinách bojů s prezidentskou gardou dostali pod svou kontrolu prezidentský palác v Bamaku
a zatkli několik ministrů. "Kontrolujeme prezidentský palác," prohlásil jeden z vojáků bez uvedení svého jména. Další dodal, že bylo zatčeno několik představitelů režimu prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého. Konkrétně jmenoval ministra zahraničí Soumeyloua Maigu a ministra teritoriální správy Kafougounu Koného.

Vládní zdroje tyto informace nepotvrdily, nezávislý zdroj ale řekl, že prezident Touré "a jeho muži už nejsou v paláci", aniž by uvedl, kde se nacházejí.

Vzbouření vojáci obsadili ve středu odpoledne budovu státní televize a rozhlasu a přerušili vysílání. Po pěti hodinách podmalovaných jen maliskou hudbou se na obrazovce objevila skupina armádních vzbouřenců, z nichž jeden vydal prohlášení. Podle titulku v dolní části obrazovky to byl poručík Amadou Konaré, mluvčí Národního výboru pro obnovu demokracie a státu. 

Nejmenovaný činitel ministerstva obrany řekl britské stanici BBC, že se v zemi odehrává státní převrat. Prezident země Amadou Toumani Touré nicméně na Twitteru ujišťoval, že o vojenský puč nejde.

Vojáci se kromě hlavního města Bamaka vzbouřili také na základně ve strategickém městě Gao na severu země. Během povstání zajali několik vyšších důstojníků, které stále zadržují. Vzbouření vojáci tvrdí, že chtějí vyvinout tlak na vládu, aby vyslyšela jejich požadavky.

Konflikt s Tuarégy

Mladí příslušníci armády jsou nespokojení s tím, že vláda není schopná vyřešit konflikt na severu země s povstaleckými kmeny Tuarégů.

Konflikt mezi pravidelnou armádou a povstalci se na severu Mali opět rozhořel v polovině ledna. Za tu dobu před boji uteklo podle OSN více než 172 tisíc lidí, přes 90 tisíc z nich uprchlo za hranice, především do Mauritánie, Burkina Fasa a do Nigeru.

Tuarégové tradičně stojí v opozici proti centrální vládě a dlouhodobě usilují o nezávislost. Arabizovaní Berbeři stojí v opozici proti většinovému africkému obyvatelstvu nejen v Mali, ale i zemích, jako je Niger, Čad a Súdán. Dalším důvodem jejich rebelie je hospodářská situace, neboť obývají jedny z nejchudších oblastí Mali.

Bamako, Mali

Bamako, Mali

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video