Holešovská výzva přilákala do ulic řady českých měst, včetně Brna, tisíce lidí. Hostem iDNES.cz bude jeden z předáků iniciativy Vlastibor Čermák. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nechceme násilí, ale demokracii pro všechny, říká předák Holešovské výzvy

  • 1199
Do vlády chceme morálně čisté odborníky a zavedeme skutečnou demokracii pro všechny, navrhuje Holešovská výzva. "Všechny změny by probíhaly ústavní cestou a bez jakéhokoliv násilí," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz centrální koordinátor iniciativy Vlastibor Čermák.

"Naše iniciativa učiní vše pro to, aby rozkrádačky byly odhaleny a viníci potrestáni. S nacismem, komunismem nebo anarchií nemáme nic společného," odpověděl tazatelům šestapadesátiletý Čermák. 

Holešovská výzva žádá mimo jiné demisi vlády a ustavení úřednického kabinetu. "Volbu vlády odborníků si představujeme tak, že předložíme varianty morálně čistých, odborně zdatných kandidátů. V současné chvíli se již konkrétními jmény zabýváme. Nám jde o postupnou změnu a o přechod k přímé demokracii," reagoval na jednu z otázek.

Odpovědi Vlastibora Čermáka si přečtěte zde

Předák Holešovské výzvy diskutoval se čtenáři iDNES.cz

Navrhované změny by prý probíhaly ústavní cestou a bez jakéhokoliv násilí. "Budeme trvat na tom, aby byl přijat zákon o státní pokladně, a tak se pokusíme zamezit nekontrolovatelným výdajům ze státní pokladny," dodal aktivista.

Čtenáře také například zajímalo, zda Holešovská výzva spojí své síly s odboráři, kteří v pondělí oznámili přípravu velkého protestu na 21. duben (více zde).

"Máme domluvená jednání, jedno proběhne ještě během dnešního dne (úterý, pozn.red.). Předpokládám, že se budeme především bavit o spolupráci, která povede ke zlepšení poměrů v Česku. Naše iniciativa je připravena pro dialog, ale v žádném případě neustoupíme od svých programových cílů," uvedl Čermák.

Komentoval i nedělní kritické výroky ministra financí Miroslava Kalouska, podle kterého výzva podkopává základy demokracie. "Měl pravděpodobně na mysli tu svoji šlechtickou demokracii, kdy poddaný odvádí desátky a musí mlčet, protože jinak by byl velmi nežádoucí a podezřelý," vrátil úder centrální koordinátor.

Výzva přilákala do ulic tisíce lidí, nezůstala ale jednotná

Holešovská výzva vznikla na konci loňského roku a chce sjednotit protivládní iniciativy. Požaduje odstoupení prezidenta Václava Klause i vlády. Hodlá také zastavit klíčové vládní reformy nebo církevní restituce.

Na její protestní akce minulý týden dorazily v řadě městech tisíce lidí. Výzva však velmi brzy přestala být jednotná. O víkendu se od ní odtrhla iniciativa Skutečná demokracie (více o rozštěpení uvnitř hnutí čtěte zde).

15. března 2012

Jednoho tazatele zajímalo, zda se Čermák stydí za své členství v KSČ, do které vstoupil v roce 1976. "Nikdy jsem se nepodílel na žádné politické činnosti, která by směřovala proti občanům. V duchu KSČ jsem byl vychován a této myšlence jsem věřil, i když jsme měli časté rozepře. Po 22 letech, kdy jsem z KSČ odešel, musím konstatovat, že mne životní zkušenosti prokázaly naivitu těchto myšlenek," přiznal.

Čermák pracoval jako náčelník proviantní služby Československé lidové armády. Působil i jako učitel na vojenské škole, poté podnikal. "Po tom, co se v ČR nyní děje, jsem se rozhodl jít cestou Holešovské výzvy, jejíž cíle chápu jako nadstranické, směřující k nastolení opravdové demokracie ve prospěch celé společnosti státu," zdůvodnil své současné angažování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue