Děti křičely a nemohly ven. Neubránili jsme se slzám, líčí záchranáři

Dětský křik a pláč rozléhající se v tunelu, zranění uvěznění ve zdemolovaném autobuse, mnoho mrtvých. Šokovaní záchranáři jen těžko hledají slova, co spatřili na místě nehody. "Emoce byly znát na tvářích většiny z nás a nemohli jsme zadržet slzy," prohlásil šéf záchranářů švýcarského kantonu Valais.

Velitel noční záchranné akce Alain Rittemer dorazil k havárii mezi prvními. "Byl to pohled, na který nemůžete být nikdy připraveni. Dělám tuto práci už 20 let, ale toto předčilo vše, co jsem si dosud dokázal představit," popsal v telefonickém rozhovoru pro televizi RTL-TVI.

TRAGÉDIE

Autobus jel s dětmi z lyžařského výcviku a byl na cestě zhruba 40 minut. V dálničním tunelu ale narazil do betonového výklenku, zemřelo 28 lidí, z toho 22 dětí ve věku kolem dvanácti let (viz podrobnosti o průběhu nehody).

Poplach byl vyhlášen kolem 21:15 hodin, na místo vyrazilo přes 200 členů záchranného systému. Do akce se zapojilo 15 lékařů, 100 zdravotníků, 60 hasičů, 30 policistů a tři psychologové. Více než osmihodinového zásahu se účastnilo 12 sanitních vozů a osm helikoptér, popsal belgickému serveru RTL.be švýcarský prokurátor Olivier Elsig, který má na starost vyšetřování nehody.

Děti byly vyděšené, jejich křik se rozléhal tunelem

Šéf místních záchranářů Jean-Pierre Deslarzes při popisu místa nehody těžko hledá slova. "Všichni zúčastnění byli šokováni tím, co zažili," uvedl. Dramatičnost zásahu podle něj vystupňoval především fakt, že na místě bylo hodně dětí.

Také velitel zásahu Alain Rittemer potvrdil, že operace byla pro záchranáře extrémně náročná. "Komunikace s dětmi byla složitá, protože byly velmi vyděšené. Dorozumívali jsme se s nimi rukama přes okna. Všude byly znát silné emoce. U některých záchranářů se projevily i počáteční příznaky syndromu vyhoření," řekl televizi RTL-TVI.

Příčiny nehody nechtěl odhadovat. "Můžeme dělat různé hypotézy o zdravotních problémech řidiče či technické závadě, ale odpověď nikdy nenajdeme. Jediná věc, kterou jsme si kladli na srdce v prvních minutách, bylo co nejdříve vyprostit děti, které křičely, což znělo v tom tunelu hrůzostrašně. Přední část autobusu byla zcela zničena. Začali jsme tím, že jsme odstranili zadní část autobusu, abychom je rychle dostali ven," uvedl Rittemer.

Místo navštívil krátce po nehodě i spoluorganizátor školního zájezdu Johan Swinnen. I on byl rozrušený: "Byl to hrozný pohled. Všichni žáci už byli vyproštěni z autobusu."

Mezi oběťmi i Nizozemci, Němec a Polák

Nehoda belgického autobusu si vyžádala 28 mrtvých, přičemž dvaadvacet z nich byly děti. Všichni přeživší byli zraněni. Podle posledních zpráv belgického deníku Le Soir jsou tři děti, které utrpěly těžká zranění hrudníku, v kómatu. Mezi oběťmi se nachází i deset Nizozemců, jeden Němec a Polák.

Vyšetřovatelé podle všeho prozatím nevědí, co bylo příčinou havárie. Některá média spekulují o vysoké rychlosti autobusu. "Autobus jel velmi rychle, podstatně rychleji než jaká je povolená rychlost,"  řekl serveru lesoir.be nejmenovaný švýcarský policista. V tunelu byla omezena rychlost na 100 kilometrů v hodině.

"Je to černý den pro naši zemi," prohlásil před odletem do Švýcarska belgický premiér Elio di Rupo. "Sdílíme zármutek se všemi Belgičany, neexistují slova, která by vyjádřila, co cítíte," dodal viditelně dojatý ministerský předseda a oznámil, že vláda vyhlásí den smutku.

Nehoda belgického autobusu ve Švýcarsku. Ilustrační schéma


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video