Japonská dívenka se modlí při příležitosti prvního výročí tsunami a zemětřesení, které poškodilo jadernou elektrárnu ve Fukušimě. (11. 3. 2012) | foto: Reuters

Japonci opět pocítili silnější otřesy, pobřeží olízlo drobné tsunami

  • 100
Seizmologové u severovýchodního pobřeží Japonska zaznamenali zemětřesení o magnitudu 6,8. Japonské úřady vydaly varování před tsunami. Otřesy na dně moře nakonec žádné škody nezpůsobily a přívalová vlna dosáhla pouhých deseti centimetrů. Slabší záchvěvy o něco později pocítili také v Tokiu.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo v Tichém oceánu asi 210 kilometrů od břehů severojaponského ostrova Hokkaidó. Otřes o síle 6,8 vycházel z hloubky téměř 27 kilometrů, následný otřes o síle 6,1 z hloubky necelých deseti kilometrů.

Až půlmetrová tsunami měla podle upozornění úřadů udeřit na prefektury Aomori, Iwate a Hokkaidó. Několik měst podle agentury AP vydalo evakuační nařízení pro lidi, kteří žijí nejblíže moře.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo jižně od ostrova Hokkaidó a východně od Honšú.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo jižně od ostrova Hokkaidó a východně od Honšú.

Ve městě Erimo na ostrově Hokkaidó pozorovali deseticentimetrovou přívalovou vlnku, nikde jinde změny mořské hladiny nezaznamenali. V Japonsku, které leží v oblasti, kde se pod sebe podsouvají zemské desky, ale berou podobná varování vážně.

Slabší otřes poté zasáhl také oblast hlavního města Tokia. Podle USGS dosáhl síly 5,7 a epicentrum se nacházelo asi 90 kilometrů východně od Tokia.

Před rokem zasáhlo Japonsko mohutné zemětřesení o síle 9,0 následované až 40 metrů vysokou tsunami. Otřesy a vlna si vyžádaly dvacet tisíc životů. Prefektura Iwate patřila tehdy  k nejpostiženějším.

11. března 2012

Otřesy v posledním roce

Během roku od extrémně silného zemětřesení z loňského března se východ Japonska (či přilehlé moře) šestkrát otřásl silou* blížící se nynějšímu zemětřesení (nepočítaje otřesy následující bezprostředně po 11. březnu 2011):

  • 7. 4. 2011 - síla 7,1
  • 11. 4. 2011 - síla 6,6
  • 22. 6. 2011 - síla 6,7
  • 10. 7. 2011 - síla 7,0
  • 16. 9. 2011 - síla 6,7
  • 1. 1. 2012 - síla 6,8

Zdroj: United States Geological Survey

Jaderné elektrárny zůstávají vypnuté

Oblast byla od té doby svědkem tisícovek následných otřesů převážně menší či střední síly. Loňské přírodní neštěstí rovněž způsobilo nejvážnější potíže v jaderné energetice od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Jádra tří ze šesti reaktorů elektrárny Fukušima se z velké části roztavila, když tsunami vyřadila z provozu chladicí systém elektrárny. Únik radiace do okolí si vynutil evakuaci až 100 tisíc obyvatel.

Podle televize NHK středeční zemětřesení nemělo žádné důsledky pro dvě atomové elektrárny v prefekturách Mijagi a Aomori, které leží nejblíže k epicentru.

Čtveřice reaktorů těchto elektráren nebyla v provozu, podobně jako většina japonských jaderných zařízení, která zůstávají po fukušimské havárii odstavena.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue