VIDEO: Elektrický roomster a superb v Ženevě. Nabije se za 45 minut

  • 181
Ženeva (Od zpravodaje iDNES.cz) - Na ženevský autosalon dorazily i škodovky do zásuvky. Nestojí ale na stánku mladoboleslavské automobilky a jsou bez znáčků Škodovky na předních maskách. Hulínská firma EVC, která přestavuje škodovky na elektrický pohon, vystavuje v zeleném pavilonu.

Zelený pavilon, to je na ženevském autosalonu tradiční přehlídka aut na elektrický pohon. Mají tu dokonce svůj okruh, kde se můžete projet s elektromobily, které už jsou vesměs v prodeji. Mezi elektrickými Renaulty Twizy a Fluence, Fordy Focus, dodávkami mercedes, Nissany Leaf a dalšími elektrickými přibližovadly zde krouží i škodovky bez výfuku.

Do Ženevy totiž dorazila i firma EVC, která škodovky na elektřinu nabízí už dva roky. Jen pro srovnání: automobilka Škoda se elektromobilitou začala zabývat důrazněji až teď, začátkem letoška rozjela ve větším testování flotily elektrických octavií. Jak jezdí elektrická octavia, čtěte zde.

Účast na ženevském autosalonu zorganizoval pro EVC její švýcarský partner. Do Švýcarska zatím hulínská firma dodala tři auta, dále zkouší hledat partnery třeba v Rakousku. V Česku dodala tři elektromobily EVC R3 Electric postavené z vozů Škoda Roomster pražskému magistrátu.

Martin Jahn, jeden ze spolumajitelů firmy, přímo na stánku prezentoval Škodu Superb přestavěnou na elektrický pohon. Ta je prací studentů brněnské polytechniky a EVC se podílelo na její stavbě. Jen z dílen EVC jsou ale dva roomstery, které si mohou návštěvníci ženevského zeleného pavilonu projet. Jeden má českou, druhý švýcarskou espézetku.

EVC group (zkratka EVC znamená Electric Vehicles Czech republic) donedávna opravovala starší elektromobily vesměs francouzské provenience. Její vývojáři ale zatím pracovali na vlastních elektromobilech. Dokonce postavili i elektrický autobus.

Hulínská firma si sama vyvinula řídicí jednotku, která je srdcem celého systému. Baterie (typ LiFeYPO4) a elektromotor nakupují. Roomster Electric jede až 130 km/h a podle použitých baterií má dojezd buď 120, nebo až 200 kilometrů.

Výrobci se konečně podařilo zkrátit nabíjení. To klasické stále trvá nějakých deset hodin, když připojíte víc nabíječek a plníte bateriové sady zvlášť, dostanete se asi na třetinovou dobu. Ale nabíjení může být ještě rychlejší: "Pořídili jsme si novou nabíjecí stanici typu CHAdeMO, kde ze 400 voltů 125 ampér bude doba nabíjení 45 až 50 minut," popisuje Jahn.

Ve Švýcarsku nabízí EVC kompletní modelovou řadu svých elektromobilů. Od nejmenší fabie, která začíná na stokilometrovém dojezdu, přes yetiho a octavii až po roomster se superbem. Štěstí budou zkoušet v třeba v horském městě Saas Fee, kde mohou jezdit jen elektromobily. Obyčejná auta se musí odkládat na odstavné parkoviště na kraj města.

"Roomster stojí podle výbavy okolo osmi set tisíc až milionu. Čekací doba je tři až čtyři měsíce," uzavírá Martin Jahn, který na tisícikilometrovou cestu do Ženevy zvolil namísto jízdy od zásuvky k zásuvce raději leteckou dopravu. Doma jezdí roomsterem se spalovacím motorem.


Elektromobil