Malá velká ženevská premiéra: Peugeot 208 je po velké dietě štramák

  • 52
Po obézním Peugeotu 207 přichází jeho nástupce s minimem nadváhy. Nový Peugeot 208 je dokonce menší, přitom ale prostornější. Navíc je to od pohledu větší štramák.

Mezigeneračně většina aut nabobtnává a tloustne. Ovšem Peugeot na to u svého klíčového modelu 208 šel opačnou cestou. Nasadil redukční dietu a tu ubral na karoserii centimetr a tam dokonce šest. Výsledkem je pohledné mini s ideálními proporcemi pro městský provoz a navíc velmi lehkou stavbou.

Peugeot 208 GTI

Na délku se novinka zmenšila o sedm centimetrů. Šest ubral výrobce na předním převisu, jeden vzal ze zadního. Celkově se tak vůz dostal těsně pod čtyřmetrovou hranici. Zmenšila se i šířka auta o dva centimetry a kosmeticky pak výška o jeden centimetr. S rozměry 3,96 × 1,73 × 1,41 metru se novinka řadí do průměru třídy. Zvětšil se ale interier. Pro nohy vzniklo navíc pět centimetrů místa a kufr pojme 311 litrů nákladů, po sklopení sedadel pak až 1 152 litrů.

Ale zmenšení rozměrů není to hlavní, co nový malý peugeot charakterizuje. Ještě výrazněji totiž klesla hmotnost auta. Základní verze s tříválcovým litrovým motorem se dostala pod magickou hodnotu tisíce kilogramů, konkrétně na 975 kg. A to je opravdu málo. Mezigeneračně tak dokázal malý peugeot shodit 173 kilogramů při srovnání základních variant odcházejícího modelu 207 a nové 208. Výrobce se chlubí i výrazně nižší hmotností dieselové verze s motorem 1,4 Hdi, kde dokázal ušetřit 110 kilogramů hmotnosti. Všechny představené verze se s hmotností vejdou pod 1 100 kilogramů.

Peugeot 208

Úspora hmotnosti ale rozhodně nemá mít vliv na bezpečnost, dušuje se výrobce. Na některé partie použil hliník, jiné jsou svařované laserem a ve velké míře byly použité speciální plechy (THLE a UHLE). Už samotné snížení hmotnosti má vliv na nižší spotřebu paliva. Dalším spořičem pak je dobrá aerodynamika karoserie. U nejlepších variant má koeficient Cx hodnotu 0,29, což je u malého auta velmi slušný výsledek. A je to stejná hodnota, jakou má o pár stánků v Ženevě dál představený supersport od Ferrrari.

Design novinky není tak agresivní jako u předchozího modelu. Především chybí roztažená masivní tlama mřížky chladiče v předním nárazníku. Nová je výrazně užší, ale zase docela vysoká. Auto je zaoblenější, trochu ve stylu sesterské značky Citroën. Od něj si novinka půjčuje například i velkou prosklenou plochu čelního skla, které (za příplatek) téměř plynule pokračuje prosklenou střechou.

Zůstávají však i charakteristické rysy značky se lvem ve znaku. Platí to především pro celou zadní partii, ale i vpředu najdeme tradičně hodně protažená světla. Tentokrát jsou ale členitější a bachratější.

Peugeot 208

Tří a pětidveřovou verzi výrobce odlišil různým profilem boků. U pětidveřové prochází prolis od zadních světel přes kliky dveří až k přednímu blatníku. Spodní prolis pak vpředu tvoří jakousi fajfku. Naopak u třídveřové varianty prolis projde od zadních světel přes kliku dveří, ale pak se prudce zalomí dolů. Třídveřová varianta působí dynamičtějším dojmem především kvůli masivnějšímu zadnímu (C) sloupku a celkovým tvarem bočních oken. Pětidveřová verze je zase opticky víc zaoblená.

Interier je spíš decentní, žádnými designovými výstřelky nepřekvapuje. Zajímavě se ale Peugeot postavil k ergonomii řidiče. Volant mu zmenšil a kapličku s přístroji odsunul k přednímu sklu a umístil ji docela vysoko. Středovému panelu pak dominuje příplatkový sedmipalcový dotykový displej, který sdružuje multimediální a komunikační funkce a také navigaci. A má to být poměrně levné.

Nabídka motorů bude velmi široká: tři dieselové agregáty a pět benzinových. U aut této třídy jsou běžnou volbou benzinové motory, takže začneme jimi. Jsou zde dvě novinky v portfoliu značky. Tříválcové motory 1,0 a 1,2 VTi mají výkon 50 či 60 kW a točivý moment 95 nebo 118 Nm. Oba jsou spřažené s pětistupňovou manuální převodovkou. Taktéž pětistupňovou převodovku mají i prostřední agregáty 1,4 a 1,6 VTi s výkonem 70 a 88 kW (točivý moment vrcholí na hodnotách 136 či 160 Nm). Vrcholem benzinové nabídky bude přeplňovaný motor 1,6 THP s výkonem 115 kW a maximálním točivým momentem 260 Nm při aktivovaném krátkodobém powerboostu. Letos se v Ženevě ukázal i koncept 208 GTi, který by se měl do výroby dostat příští rok. O jeho pohon se pak postará opět přeplňovaný motor 1,6 s výkonem téměř 150 kW.

Peugeot 208 GTI
Peugeot 208

V případě dieselů bude v nabídce jeden motor 1,4 HDi s výkonem 50 kW a 160 Nm. A to buď v základní variantě, nebo ve verzi e-HDi s funkcí Stop & Start. Stejné označení pak platí i o dvou výkonových variantách dieselu s objemem 1,6 litru. Vždy je označen e-HDi a vždy má Stop & Start systém. Slabší model má 68 kW a 230 Nm, silnější 84 kW a 285 Nm s overboostem. Nejsilnější dieselový motor je spřažený s šestistupňovou manuální převodovkou, slabší varianta může mít na výběr pětistupňový manuál nebo šestistupňovou automatizovanou převodovku 2-Tronic.