Václav Klaus na tiskové konferenci ke své nové knize Rok devátý | foto: Tomáš Novák, iDNES.cz

Za chilské pero bych si utrhl ruku, kaje se prezident Klaus

  • 1332
Zmizení pera v prezidentském saku považuje Václav Klaus za hloupou chybu, kterou nahrál na smeč soupeřům. Uvedl to alespoň v bilančním rozhovoru svého devátého roku ve funkci. Naopak si stojí za milostí pro korupčnici Annu Benešovou či pochvalou pro Josefa Dobeše.

"Samozřejmě, že mě to netěší a utrhl bych si ruku a tak dále. Ale myslím, že je to přehráváno nekonečným způsobem. Prostě to, že si člověk při takových aktech (...) pero nebo propisku nechává, je standardní věc a děje se to zrovna tak při našich jednáních na Pražském hradě," řekl Klaus v televizi Nova.

"Mrzí mě to, je to škoda. Je to zbytečná věc a laciná příležitost k atakům na mě. Škoda, že se to stalo," dodal v rozhovoru, kterým pravidelně bilancuje uplynulý rok u příležitosti svého vstupu do prezidentské funkce.

11. dubna 2011

Milost pro výtvarníka by byla výsměchem

Otázky směřovaly ale také na udělované milosti. Podle prezidenta je to nevděčná role, za jejíž zrušení každý jeho následovník na Hradě bude děkovat. "Na rozdíl od mého předchůdce milosti vysvětluji. Jednu dvě věty k nim přidám. Můj předchůdce jich udělil také šestkrát více," připomenul Klaus.

Vyloučil, že by si jím omilostněná korupčnice Anna Benešová volala s jeho manželkou, i to, že jeho manželka byla odposlouchávána. Média přitom upozorňovala, že právě odposlechy dokazují, že Benešová se s Klausovou již před udělením milosti znala a obě ženy si telefonovaly.

Klaus zopakoval, že při milosti pro Benešovou zohlednil velké množství dopisů, ve kterých se za ni lidé přimlouvali. Odmítl, že by se Benešová dopustila "společensky závažného chování", jak podle Novy uvedl soud. Bývalé šéfce Metropolitní univerzity soud uložil podmínku za to, že mimo jiné odpouštěla některým lidem včetně prominentů a státních úředníků školné.

K udělování milostí se prezident vrátil v otázce, zda by se jí mohl dočkat výtvarník David Hons, který vystupuje pod uměleckým jménem Roman Týc. Tomu soud vyměřil pokutu v řádech desítek tisíc za úpravu několika semaforů v Praze, u nichž vyměnil signalizační sklíčka. Týc ji ale odmítl zaplatit a musel na měsíc do vězení.

"Myšlenka, že bych mohl udělit milost tomuto člověku, který udělal takovou věc vědomě, se záměrem provokovat a ochotou nést riziko, to by bylo výsměchem v udělování milostí ve skutečně vážných případech," domnívá se prezident.

Názor na Dobeše nemám důvod měnit

Václav Klaus také dal najevo, že nemění postoje vůči některým politikům Věcí veřejných: právě souzenému Vítu Bártovi a ministru školství Josefu Dobešovi. "Zásadně jsem protestoval proti démonizování jeho osoby (Víta Bárta, pozn. red.). To jsem dělal vždycky a dělám to i tady v tom soudu, který probíhá," komentoval Bártovu osobu Klaus.

"Nedovedu o tomto spekulovat, ani nevím, zda by o to usiloval. Je to člověk s politickými ambicemi, dovedu si představit, že by o to usiloval, ale to je na voličích," odpověděl prezident na otázku, zda by si právě souzeného Víta Bártu dokázal představit zpět ve vládě. Za předpokladu, že soud ho osvobodí z podezření z úplatkářství.

Klaus také potvrdil, že stále platí jeho postoj k "véčkařskému" ministru školství Josefu Dobešovi, kterého v září označil za nejlepšího porevolučního ministra. (Více o Klausově pochvale Dobešovi čtěte tady.) Ten přitom později čelil kritice za střídání funkcí Ladislavy Bátory na ministerstvu, chyby v čerpání evropských peněz či vysokoškolskou reformu. "V kontextu, ve kterém se pohybujeme, nemám důvod, abych na tomto výroku něco měnil," ujistil státník.

Vlastní stranu nepřipravuje, vstup do politiky ale nevyloučil

Rozhovor se také krátce točil kolem ekonomických a evropských témat. Úvahu zmrazit důchody nebo platy státních zaměstnanců Klaus komentoval slovy: "Je naprosto jasné, že v momentu, když toho v zemi méně vyprodukujeme, nemůžeme všem zvýšit platy a penze. To je naprosto jasná věc."

Prezident dal také najevo, že je rád, že Nečasův kabinet přestál koaliční spory. "Vláda Petra Nečase existuje. Jsem rád, že se podařilo, a troufám si tvrdit, že i mou zásluhou, vládu udržet, protože několikrát stála před svým koncem. Nemůže být zájem prezidenta, aby destabilizoval vládu," uvedl politik.

Premiéra Petra Nečase poté ale nepřímo pokáral za odůvodnění nepodepsání dohody o evropské rozpočtové unii. "Bylo to jeho autonomní rozhodnutí a bude i do budoucna. Ale samozřejmě si myslím, že ten pakt je nerozumný a hloupý a strašně nevýhodný pro jednotlivé evropské země. Ale přesto jsem nevěřil svým očím, když zaznělo prohlášení Petra Nečase, že prvním důvodem jsem já. To je nesmysl," komentoval odmítnutí podpisu Česka Klaus.

Prezident kromě nepředtočeného rozhovoru ve středu pokřtil knihu Rok devátý, která rekapituluje jeho rok 2011. Podobnou publikaci vydá ještě příští rok. Bude ale poslední, protože Klausovi přesně za rok vyprší jeho funkce.

V rozhovoru pro TV Nova uvedl, že po odchodu z Hradu nechystá žádný politický projekt ani návrat do ODS. Pak ale moderátorku Markétu Fialovou proškolil, že kdyby se zeptala rafinovaněji, tak by ho dostala do úzkých. "Kdybyste mi tu otázku položila nepříjemněji: Považujete za vyloučené, že byste se někdy něčeho takového zúčastnil? Tak je to těžší otázka. Dneska nic takového nechystám, ale kdoví, co se může do 7. března 2013 stát," dodal Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video