Marie Colvinová (vlevo) a Remi Ochlik na archivních snímcích | foto: AP

Sýrie vydala diplomatům zabité reportéry, chystá se jejich repatriace

  • 128
Zástupci Červeného kříže předali těla dvou nedávno zabitých zahraničních novinářů Remiho Ochlika a Marie Colvinové diplomatům. Tělo francouzského fotografa převzal francouzský velvyslanec a ostatky americké reportérky polský diplomat, který zastupuje zájmy USA v Sýrii.

Oba novináři zemřeli 22. února během bombardování vládními silami odbojného města Homs. Zůstali v domě ve čtvrti Bábá Amr, který zasáhla raketa. Ředitel syrského Červeného kříže Abdel Rahman al-Attar řekl, že obě těla byla diplomatům předána v sobotu v Damašku.

Ostatky novinářů byly vyneseny v hnědých rakvích před nemocnici v Damašku a poté je odvezly ambulance, popsala agentura AP s tím, že jejich věci byly v černých pytlích. Dvě sanitky odvezly těla do francouzské nemocnice v syrské metropoli, kde rakve zůstanou do jejich letecké přepravy do Paříže.

Ostatky americké novinářky by pak měly pokračovat do Spojených států. Kdy jejich ostatky ze země odletí, zatím není jasné. Informace ohledně těl nadějného fotografa a novinářské matadorky se v posledních dnech různily a protiřečily si.

Syrští rebelové ve čtvrtek oznámili, že obě těla pohřbili v Bábá Amr. Na důkaz zveřejnili i video. Vládní síly to ale vzápětí popřely a prohlásily, že mají těla ony. V pátek večer pak mluvčí Červeného kříže Bijan Farnúdí oznámil, že těla novinářů má jeho organizace a převeze je do Damašku.

Ostatky zabitých novinářů v márnici v syrské metropoli identifikoval polský velvyslanec Michal Murkocinski a jeho francouzský protějšek Eric Chevallier. Polská diplomacie později uvedla, že se pokusí převézt tělo Colvinové do Spojených států co nejrychleji.

Šestapadesátiletá Marie Colvinová, která pracovala pro britský nedělník The Sunday Times, byla zkušená válečná reportérka, která prošla mnoha válkami. Při konfliktu na Srí Lance přišla o oko. Osmadvacetiletý Remi Ochlik byl fotograf, který jen krátce před smrtí vyhrál prestižní ocenění World Press Photo.

Oba spolu s dalšími novináři pronikli do Sýrie nelegálně, aby mohli podat svědectví o tamním krveprolití. Ostřelování čtvrti Bábá Amr v Homsu se jim ale stalo osudným. Jejich kolegové reportérka listu Le Figaro Edith Bouvierová, britský fotograf Paul Conroy a jeho francouzský kolega William Daniels měli větší štěstí, vyvázli se zraními.

Francouzští novináři jsou už také doma. Do Paříže je v pátek dopravil vojenský speciál z libanonského hlavního města Bejrút. Tam se dostali poté, co je (opět nelegálně) propašovali ze země Syřané do Libanonu. Do Libanonu se podařilo dostat také Conroyovi a španělskému novináři Javieru Espinosovi, který byl v osudný den také v Bábá Amr.

Podle OSN si střety v Sýrii vyžádaly od jejich začátku loni v březnu už nejméně 7 500 obětí. Syrská armáda ve čtvrtek vyhnala rebely z homské čtvrti Bábá Amr, která byla jejich baštou, a nyní ostřeluje další čtvrtě v tomto vzbouřeneckém městě. Zprávy o tvrdých zásazích proti opozice a civilních obětech přicházejí i z dalších míst Sýrie. Zemřelo prý dalších nejméně 17 lidí.

Obyvatele Homsu sužují boje mezi armádou a opozicí několik týdnů a Mezinárodní výbor Červeného kříže spolu se syrským Červeným půlměsícem vypravil do Homsu konvoj s humanitární pomocí. Armáda však pomoc odmítá pustit do města a podle OSN tam vládní jednotky popravují, zatýkají a mučí přívržence opozice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video