Z ohavně přeplácaného retro bytu vznikl interiér s minimem nábytku

  • 189
Čas se tu zastavil před 30 lety. Alespoň tak to vypadalo v obývacím pokoji a kuchyni v paneláku v Mladé Boleslavi. Byt po prarodičích proto chtěla majitelka výrazně změnit.

Nikole je dvacet let, ze svého platu si na proměnu bytu jen tak nenašetří. To, že byla vybraná v konkurzu televizní show, jí i její stejně staré přítelkyni, s níž bydlí, hodně ulehčilo život.

Ke "služebně" jednomu z nejstarších designérů, Ladislavu Rendlovi, přibyla nová tvář, Jana Szonovská. Společně se rozhodli vyřešit bydlení dvou mladých žen (Prima family v sobotu 3. března v 18:00).

Všechno musí pryč

Interiér obou místností, obývacího pokoje i kuchyně, vypadal jako seznam neduhů panelákových bytů.

Nic tu "nechybělo", od čtverců z polystyrenu, jimiž se zakrývaly spáry ve stropních panelech, přes velkou obytnou stěnu na sbírku nepoužívaného porcelánu, nepohodlné velké sedačky až po palubkový obklad nebo zašlé tapety.

Původní kuchyň: chybět nemohly palubky a vyřezávané poličky.

Bytová stěna z 80. let minulého století v provedení bahenní dub sloužila pro ukládání nepotřebných věcí a staré elektroniky.

Vše muselo nejdříve pryč. Strhnout se musel i starý celoplošný koberec a PVC pod ním, nevzhledné obkladačky v kuchyni nebo nánosy tapet na stěnách. Designéři nechali odstranit také příčku mezi kuchyní a obývákem a vyměnit elektroinstalaci.

Strop srovnaly sádrokoratonové desky, podlahu sjednotila světlá laminátová podlaha, která prostor opticky i zvětšila.

Kuchyně do L

Stará kuchyňská linka stála před umakartovou příčkou jádra. Designéři nechtěli riskovat připevňování nových horních skříněk na ni, proto kuchyni navrhli ve tvaru písmene L tak, aby díly určené k zavěšení přišly na betonovou příčku. Před stěnu jádra postavili vysoké skříně včetně vestavné chladničky a trouby ve výšce očí.

Na umakartovou příčku nebylo možné zavěsit těžší horní skříňky, proto kuchyni navrhli autoři proměny ve tvaru písmene L, před příčku jádra postavili vysoké skříně.

Základem kuchyně je bílé lamino, které oživily závěsné skříňky, jejichž čelní plochy dvířek jsou červené. A protože Nikola nemá ráda mytí nádobí, nesměla chybět myčka.

Jinak nábytku použili autoři proměny minimálně, kulatý stůl a čtyři židle, malou pohovku, stolek pro laptop s židlovým křeslem, malý puf a stolek. Závěsná policová skříňka na desce je připravena pro televizor a elektroniku.

Místo klasického koberce se před pohovkou objevila dnes módní kravská kůže, která barevně ladí s dekorem použitého dubového dřeva. Zrcadla nad pohovkou mají prostor opticky zvětšit.

Designéři nechali odstranit příčku mezi pokoji a spojili malou kuchyň s úzkým obývacím pokojem.

Světlá pohovka nahradila nepohodlnou původní.

Náklady

Stavební a ostatní práce             52 260 Kč
Kuchyň včetně spotřebičů           78 655 Kč
Podlaha laminátová                     23 995 Kč
Nábytek                                       56 980 Kč
Osvětlení                                     17 899 Kč
Dekorace                                     14 600 Kč

Celkem                                       248 389 Kč

Místo velké bytové stěny dostala Nikola jen pár polic na knížky. Na čem designéři nešetřili, je pouze množství svítidel, vedle stropnice a lustru nezapomněli ani na stojací a dekorativní lampy.

Obě obyvatelky malého bytu byly spokojené. "Nemám slov, je to neuvěřitelné, skvělé vyřešení prostoru..." komentovaly výsledek práce designérů. Naštěstí zatím nestihly "nasbírat" věci, takže jim absence úložných prostor v obývacím pokoji asi vadit nebude.