Bojím se sám sebe, řekl výtvarník Týc. Do vězení nastoupil napodruhé

  • 1522
Výtvarník, který vystupuje pod pseudonymem Roman Týc, si krátce po 14. hodině přišel do pankrácké věznice odpykat měsíční trest. Z věznice ale musel na policejní služebnu, protože u sebe neměl doklady. Poté, co policie ověřila jeho totožnost, ho do vězení dopravila eskorta.

Roman Týc, vlastním jménem David Hons, nastoupil výkon trestu krátce před 17. hodinou. Poprvé přitom za šedivá vrata pankrácké věznice vešel krátce po čtrnácté hodině. Doprovázel ho potlesk přihlížejících. "Mám strach sám ze sebe, jak se budu chovat, jak budu reagovat. To prostředí nezná nikdo z nás. Zkuste mi to teď trochu ulehčit," odmítl novináře žádající o rozhovor.

Krátce na to ale musel z věznice pryč. Její pracovníci ho poslali na nejbližší policejní služebnu. "Neměl u sebe pas ani občanský průkaz. Proto byl poslán na nejbližší policejní služebnu v Praze 4, aby jej policie ztotožnila," řekl iDNES.cz mluvčí Vazební věznice Praha-Pankrác Jiří Dolejší.

"Nemám ho, protože si jej nechala kriminální policie," komentoval absenci dokladu Týc. Kriminalisté jej vyslýchali v noci ze středy na čtvrtek a obvinili jej z napadení strážníka městské policie. Výtvarník tvrdí, že naopak strážník zbil jeho.

Trest pro Týce

Výtvarník David Hons, který používá umělecké přízvisko Roman Týc, si má ve vězení pobýt jeden měsíc za poškozování cizí věci. Před necelými pěti lety v Praze pozměnil skla na 50 semaforech pro chodce (více zde).

Týcovi nyní paradoxně hrozí kvůli jiné záležitosti další až čtyři roky vězení. Ve středu večer se nedaleko pražského Národního divadla odehrál konflikt a policie poté Týce obvinila z násilí proti úřední osobě (více zde).

"Osobu nyní prověřujeme a poté ji převezeme na žádost vězeňské služby do vazební věznice," řekla iDNES.cz v 16:13 mluvčí pražské police Jana Rösslerová. Ta potvrdila, že občanský průkaz policisté skutečně zadrželi. "Bylo zde podezření, že je falešný, proto je součástí spisu," dodala.

Průkaz policisté zadrželi kvůli akci s názvem Občan K. V roce 2010 si Týc spolu s členy výtvarné skupiny Ztohoven upravili portrétové fotografie a nechali si na ně vyrobit doklady. (Více o projektu Občan K. čtete tady.) 

Osm bábovek a třicet povzbuzovatelů

Na Týcovu podporu u věznice už před 14. hodinou scházeli lidé, kteří se na protestní happening s bábovkami svolali přes sociální síť Facebook. Účast na akci ještě v pátek dopoledne slibovalo přes sedm set lidí, nakonec jich ale k věznici dorazila odhadem třicítka.

"Vymysleli jsme tuto akci, protože jít za umění do vězení je kravina," shrnul důvody organizátor Petr Vídeňák. Poté, co výtvarník zmizel za vraty věznice, neskrýval dojetí. "Měl jsem slzy v očích, protože jsem smutný, že se to stalo. Nedá se to vrátit. Jestli se za umění se chodí do vězení, je to průser," řekl Vídeňák.

Někteří účastníci happeningu skutečně přišli s buchtami. Třeba student Jiří Vozák přinesl v bílé krabici tři kousky bábovky prošpikované pilníky. "Souhlasím s tím, co pan Týc udělal, rozhodnutí soudu mi přijde přehnané," řekl Vozák. Celkem se sešlo osm bábovek. Organizátoři plánovali, že je buď rozdělí mezi účastníky akce, nebo přivezou do některé z charitativních organizací. Výtvarník si je za mříže vzít nemůže, neumožňuje to její řád.

Týce při cestě do vězení doprovázel mladík, který vše filmoval. Šel s nimi i režisér Jakub Kohák. "Točíme dokument o panu Týcovi. Je o vzniku, realizaci a reakci na jedno jeho nové dílo," řekl iDNES.cz Kohák. Přesnější být nechtěl.

Týce čeká budíček ve 4:45

Týcův pobyt ve vězení bude zpočátku připomínat samotku. První víkend výtvarník stráví izolovaný v cele, v dalších dnech se mu životní prostor rozšíří.

Budíček je v pankrácké věznici ve všední den ve 4:45, večerka pak ve 22:00. Kromě výdeje snídaně, úklidu, výměny prádla nebo vynášení popelnic mají vězňové také takzvaný program zacházení. V jeho rámci se mohou vzdělávat nebo například navštěvovat filmový či rybářský klub, keramickou a výtvarnou dílnu. "Škála aktivit je obrovská. Od počítačů po jazyky," popsal Dolejší.

Pracovat Týc asi nebude. "S pracovním zařazením nejspíš bude problém. Máme tu sice velkou kovodílnu, tiskárnu, sanitáře nebo úklidáře. Na to je ale potřeba proškolení a já si nejsem jistý, zda by se to dalo zvládnout do měsíce," míní Dolejší.

Během výkonu trestu nemá výtvarník nárok na návštěvu nebo balík, protože o ně mohou odsouzení žádat až po měsíci. Jenže to už bude Týc z vězení venku. Právě tolik mu totiž soud vyměřil za pozměňování skel u 50 semaforů pro chodce. Týc je změnil v roce 2007 v rámci projektu "Semafory". Soudkyně mu uložila peněžitý trest 60 tisíc korun, nebo měsíční vězení. Pokutu nezaplatil, proto musí nastoupit k výkonu trestu. (více o pokutě zde)

21. února 2012

Měsíční odnětí svobody není nejkratším trestem, který pankrácká věznice pamatuje. "Přijímali jsme třeba člověka na třídenní trest nebo jiného na jedenáct dní. Vzal si v práci dovolenou a šel za mříže, aby o tom v jeho okolí nikdo nevěděl," vzpomíná jeden z bachařů.

A proč vlastně Týc nastoupil na Pankrác? "Soud dává většinou příkaz k nástupu do věznice, která je spádovou oblastí dle bydliště odsouzeného," vysvětlila mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová. Pankrác je pro výtvarníka takzvanou nástupní věznicí. Pokud bude chtít, může si požádat o přeložení do jiné věznice. Jak ale již dříve Týc iDNES.cz řekl, o takovém kroku neuvažuje. Do jiné věznice by jej v následujících dnech mohl zařadit bez jeho svolení i dispečer, který koordinuje vytíženost věznic.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue