Ministra školství Josefa Dobeše vyzývá nová Iniciativa za svobodné vysoké školy, aby stáhl své záměry zákonů počítající se zavedením školného na VŠ a změnou postavení orgánů vysokých škol. | foto: Petr Topič, MAFRA

Iniciativa studentů a osobností kritizuje školné a plán omezující VŠ

  • 265
Proti plánu ministra Josefa Dobeše na zavedení školného na vysokých školách a snaze omezit akademické svobody vystoupila Iniciativa za svobodné vysoké školy. Založili ji studenti a získali podporu u významných osobností veřejného života, například od Tomáše Halíka a Václava Malého, dokumentaristky Olgy Sommerové či profesora Erazima Koháka.

"Podepsala to také řada děkanů a vedoucích kateder," řekl při prezentaci prohlášení jeden z iniciátorů, student Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a člen jejího akademického senátu Michal Uhl.

"Demokratické společnosti mají podle našeho přesvědčení bez dalších poplatků umožnit vzdělání každému v závislosti na jeho schopnostech," píše se v prohlášení, které v pondělí zveřejnila Iniciativa za svobodné vysoké školy. Vadí jí také chystaná změna pravomocí orgánů vysokých škol, která podle iniciativy povede k omezení akademických svobod.

Václav Malý - biskup pražský

"Vážím si všech, komu nejsou lhostejné akademické svobody a kteří nechápou svá studia pouze jako prostředek k rychlému dosažení svých sobeckých životní představ," podpořil novou iniciativu pražský biskup Václav Malý.

Dobeše jeho VV pověřily, aby jednal o změkčení školného

Dobeše v minulých dnech jeho vlastní strana Věci veřejné přiměla k tomu, aby začal jednat s partnery ve vládní koalici o změně návrhu na zavedení školného na vysokých školách.

Ministr školství zmínil možnost, že by se za pět let studia neplatilo a zpoplatněny by byly až následující roky studia nebo aby studenti platili zápisné dva ve výši 2 tisíce korun za semestr. (podrobnosti zde)

Původní záměr vlády, s nímž zatím Dobeš pracoval a je zakotvený i v koaliční smlouvě, počítá s tím, že by se platilo školné deset tisíc korun za semestr. "Názory pana ministra se mění obden," řekl Uhl.

"Nenechte se ukolébat eventuálními drobnými ústupky ministra Dobeše nebo jiných politiků, například nabídkou nižšího či žádného školného," vybídl studenty vedoucí katedry psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Zdeněk Vybíral.

Další ze zástupců iniciativy David Pavlorek z Filozofické fakulty UK řekl, že pokud by Dobeš slova o úpravě školného či jeho nahrazení zápisným myslel vážně, musel by v prvé řadě přepsat to, co připravil jako věcný záměr. "Znamenalo by to také překopat věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům," řekl Pavlorek.

Iniciativě vadí, že by ministr určoval třetinu správní rady VŠ

Kritizoval plán ministra školství, podle nějž by přímo ministerstvo určovalo třetinu správní rady vysokých škol. To se nelíbí ani akademikům, protože by to podle nich omezilo nezávislost vysokých ško. Své prohlášení iniciativa natočila i jako filmový spot, kdy každou větu čte jeden ze studentů. Iniciativa za svobodné vysoké školy ho vyvěsila na YouTube.

Erazim Kohák, filozof

Cílem petiční akce, která se zároveň rozběhla, je přimět vládu, aby stáhla návrhy, které Dobeš přichystal. Vláda by o nich měla jednat na konci února, na kdy studenti nesouhlasící s vysokoškolskou reformou chystají Týden neklidu. "Držte se, jsme s vámi! Jen solidaritou překonáme sobectví," podpořil studentskou iniciativu filozof Erazim Kohák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video