UŽ JE TAK BLÍZKO. Brankář Washingtonu Tomáš Vokoun v ošemetné situaci.

UŽ JE TAK BLÍZKO. Brankář Washingtonu Tomáš Vokoun v ošemetné situaci. | foto: Reuters

Jágr asistoval u výhry Philadelphie, Pavelec v nájezdech předčil Vokouna

• 33
Ve čtvrtek se základní hrací část hokejové NHL posunula o deset zápasů, ve kterých bodovalo rekordních čtrnáct Čechů, a navíc se v přímém souboji poměřili naši reprezentační gólmani. O výhře Winnipegu ve Washingtonu v poměru 3:2 rozhodly až nájezdy, ve kterých Pavelec vychytal dva střelce a Vokoun jen jednoho. Statistiky si vylepšili elitní tři hráči bodování Čechů: Eliáš (1+0), Vrbata (0+1) a Erat (1+1). Prosadil se i zkušený Jágr (0+1).

Hokejisté Philadelphie po třech porážkách v řadě ve čtvrtečním domácím duelu s Torontem již nutně potřebovali naplno bodovat a vrátit se tak na vítěznou vlnu.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 53z. - 53b.(19+34)
Radim Vrbata (PHX), 55z. - 46b.(25+21)
Martin Erat (NAS), 47z. - 42b.(13+29)
T. Fleischmann (FLO), 53z. - 39b.(17+22)
Jaromír Jágr (PHI), 46z. - 39b.(13+26)
David Krejčí (BOS), 49z. - 39b.(11+28)
T. Plekanec (MTL),  55z. - 37b.(11+26)
Milan Michálek (OTT), 52z. - 35b.(23+12)
Jiří Hudler (DET), 54z. - 34b.(17+17)
Václav Prospal (CBS), 54z. - 34b.(10+24)
Milan Hejduk (COL), 55z. - 31b.(12+19)
Jakub Voráček (PHI), 54z. - 31b.(9+22)
Petr Sýkora (NJD), 54z. - 27b.(12+15)
Martin Hanzal (PHX), 41z. - 24b. (8+16)

Flyers se ujali vedení v 15. minutě zásahem Scotta Hartnella. Diváci v aréně Wells Fargo Center si však užívali hlavně v prostřední třetině, kdy padlo celkem šest gólů - po třech na obou stranách.

Za domácí se prosadili Maxime Talbot, druhý muž bodování NHL Cladue Giroux a rozdílovou trefu zařídil mladík Brayden Schenn. Toronto mělo ve svých řadách pro změnu dvougólového střelce Tylera Bozaka a v přesilovce udeřila ofenzivní dvojice v osobách zakončujícího Joffrey Lupula a přihrávajícího Phila Kessela.

Když se pak v závěrečném dějství již nikdo neprosadil, stačilo to týmu Jakuba Voráčka a Jaromíra Jágra na těsnou výhru 4:3. Druhý jmenovaný evropský rekordman NHL k tomu přispěl jednou asistencí.

V souboji reprezentačních brankářů uspěl Pavelec

V úterý Washington i díky bezchybnému výkonu Tomáše Vokouna porazil Floridu 4:0. O dva dny později Capitals na domácím ledě přivítali dalšího rivala v boji o titul v Jihovýchodní divizi - kanadský Winnipeg. Tentokrát již ovšem zvítězit nedokázali, když v konfrontaci českých reprezentačních gólmanů v závěrečných samostatných nájezdech hostující Ondřej Pavelec předčil Vokouna.

Pavelec vychytal Alexe Sjomina s Mathieu Perreaultem a nestačil pouze na Alexe Ovečkina, přičemž na Vokouna vyzráli Blake Wheeler a Bryan Little. V řádné hrací době padaly góly jen v třetí třetině a oba celky se po ní rozešly za stavu 2:2.

Washington nejprve poslaly do nadějného vedení 2:0 přesilovkové zásahy Ovečkina se Sjominem z 50. a 53. minuty.

Klíčovou z pohledu vývoje zápasu však byla až 58. minuta, během níž Jets dokázali vyrovnat. V čase 57:45 nejprve při hře 6 na 3 s odvolaným Pavelcem snížil Evander Kane a o pouhých 12 vteřin později v pokračující klasické výhodě 5 na 4 již s českým gólmanem zpátky v brankovišti udeřil pro změnu Dustin Byfuglien - vyrovnáno 2:2.

"Měli jsme to zvládnout. Je to velké zklamání prohrát zápas takovým způsobem," smutnil po nevydařeném závěru a penaltovém rozstřelu washingtonský útočník Brooks Laich.

Eliáš si prodloužil bodovou sérii

Už posedmé v řadě bodoval lídr produktivity Čechů v NHL, útočník Patrik Eliáš. Tahoun ofenzivy New Jersey se naposledy blýskl svým 19. gólem sezony a podílel se tak na remíze 3:3 z řádné hrací doby domácího utkání proti St. Louis.

Jednu asistenci si připsal rovněž Petr Sýkora. V dresu hostujících Bluesmanů pak sbírali přihrávky pro změnu Vladimír Sobotka a Roman Polák (oba 0+1). O vítězi nakonec rozhodoval až penaltový rozstřel, jenž našel jediného úspěšného střelce v osobě útočníka St. Louis - T.J. Oshieho.

Milan Michálek s Eratem byli u dvou gólů svých barev

Hned několik důvodů k radosti měli ve čtvrtek hokejisté Ottawy, kteří po výsledku 4:3 nad Nashvillem ukončili sedmizápasovou sérii porážek, a navíc se tak stalo v jubilejním 1000. startu kariéry domácího Chrise Phillipse. Aby toho nebylo málo, tak zkušený zadák k výhře přispěl dokonce svým 1. a 2. zásahem sezony.

"Co k tomu dodat? Byl to neskutečný večer, který se pořád jen zlepšoval," řekl Phillips, jenž v 28. minutě poslal Senators do vedení 2:1 a v 54. minutě zvyšoval na 4:2. Defenzivní specialista, který za celou svou dosavadní kariéru v NHL nastupoval pouze v dresu Ottawy, se trefil poprvé po dlouhých 75 zápasech bez gólu.

Stejně jako Phillips si dva body, pro změnu za asistence, z utkání odnesl i český útočník Milan Michálek. Za hostující Predators pak alespoň ke zmírnění nepříznivého skóre dvěma zápisy přispěl produktivní Martin Erat (1+1).

Vrbata asistoval u vítězné branky Phoenixu

Phoenix poslal do vedení v souboji s Calgary už po osmi minutách hry forvard Taylor Pyatt, asistenci si připsal i obránce Rostislav Klesla. Skóre 1:0 pak vydrželo v Jobing.com Aréně až do 45. minuty, kdy neprůstřelnost domácího Mikea Smitha ukončil Olli Jokinen.

Za stavu 1:1 duel dospěl do prodloužení, v jehož třetí minutě Flames faulem oslabil Mikael Backlund. Výhodu jednoho muže v poli Coyotes dokázali obratem zužitkovat, když se za přispění Radima Vrbaty a Raye Whitneyho prosadil kapitán Shane Doan. Phoenix tak zvítězil už počtvrté za sebou.

DOBRÁ PRÁCE. Martin Hanzal a Shane Doan z Phoenixu slaví gól.

Zmiňovaný Vrbata si prodloužil bodovou sérii už na šest navazujících zápasů a s celkovým ziskem 46 zápisů jej už jen dva body dělí od vyrovnání své bilance za celou předchozí sezonu (loni 79z. - 48 bodů, letos 55z. - 46 bodů).

Pacioretty dal hattrick, Gomez ukončil rok dlouhé čekání na gól

Hokejisté Montrealu si odvezli dva body z ledu Islanders, které porazili výsledkem 4:2. Svým premiérovým hattrickem kariéry v NHL se o to zasloužil především útočník Max Pacioretty, u jehož v pořadí třetí trefy si asistenci připsal český centr Tomáš Plekanec.

SEM NESMÍŠ. Tomáš Kaberle z Montrealu čistí prostor před brankářem Pricem v utkání proti NY Islanders.

Kromě zmiňovaného kanonýra Paciorettyho se za Canadiens prosadil ještě Scott Gomez, jenž tak ukončil své rok dlouhé čekání na vstřelený gól v NHL (na další branku čekal od 5. února 2011).

New Jersey - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
17. Parise, 26. Henrique, 30. Eliáš (Sýkora) - 19. Stewart (Sobotka), 25. Perron, 55. Berglund (R. Polák), rozh. nájezd Oshie. Střely na branku: 27:26. Diváci: 15 021.

NY Islanders - Montreal 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
58. Moulson, 59. Streit - 2., 30. a 60. Pacioretty (na třetí Plekanec), 50. Gomez. Střely na branku: 33:32. Diváci: 12 312.

NY Rangers - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)
25. Callahan, 26. Stepan, 51. Boyle, 63. B. Richards - 19. Stamkos, 26. Lecavalier, 33. Gervais. Střely na branku: 31:17. Diváci: 18 200.

Philadelphia - Toronto 4:3 (1:0, 3:3, 0:0)
15. Hartnell, 24. Talbot, 34. Giroux (Jágr), 36. B. Schenn - 21. a 39. Bozak, 26. Lupul. Střely na branku: 39:27. Diváci: 19 684.

Phoenix - Calgary 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
8. Pyatt (Klesla), 64. Doan (Vrbata) - 45. O. Jokinen. Střely na branku: 35:24. Diváci: 10 048.

Columbus - Dallas 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
29. Prospal, 33. Nash - 2. a 60. Benn, 5. Goligoski (Vincour), 22. Robidas. Střely na branku: 28:35. Diváci: 15 943.

Ottawa - Nashville 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
5. a 39. Spezza (na obě M. Michálek), 28. a 54. Phillips (na druhou Kuba) - 19. G. Bourque, 33. Hornqvist (Erat), 60. Erat. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18 592.

Florida - Los Angeles 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
25. Bergenheim, 38. Santorelli (Fleischmann), 60. Bradley - 58. Doughty. Střely na branku: 23:23. Diváci: 14 929.

Minnesota - Vancouver 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
1. Heatley, 56. Setoguchi - 15. D. Sedin, 20. Lapierre, 21. H. Sedin, 48. Malhotra, 59. Kesler. Střely na branku: 24:20. Diváci: 17 589.

Washington - Winnipeg 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
50. Ovečkin, 53. Sjomin - 58. E. Kane, 58. Byfuglien, rozh. nájezd Little. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 27 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta, Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 64 minut, z 34 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18 506.