Ochránci chtěli ukázat, jak chránit nosorožce před pytláky. Zvíře zemřelo

  • 137
Pokus jihoafrických ochránců přírody představit způsob, jak chránit nosorožce před útoky pytláků, měl žalostný výsledek. Nosorožec Spencer uhynul před zraky novinářů a dalších lidí, které ochránci pozvali, aby se o protipytláckých opatřeních dozvěděli víc.

Nosorožec měl být uspán šipkou s tišící látkou a do rohu mu pak měla být vpravena ampule s látkou, která by tuto pro pytláky cennou kořist po odejmutí znehodnotila. Spencer ale po vpravení látky se sedativem dostal křeče a uhynul.

Ochránci z organizace Rhino Rescue Project uvedli, že omráčení nosorožců šipkami nemusí být vždy úspěšné, a odmítli obvinění, že Spencera zabila kapsle s barvivem.

"Pokaždé, když nosorožci vpravíte šipku se sedativem, je tu riziko, že nosorožec se nemusí probudit, a dnešek byl naneštěstí jedním z těch dnů," řekla podle agentury Reuters mluvčí Rhino Rescue Project Lorinda Hernová.

Hernová agentuře AP řekla, že extrémní opatření jsou nutná kvůli pytlácké krizi v JAR. Organizace už takto ošetřila rohy asi 20 jedincům. Spencer je prý první, který zemřel, a ochránci podle Hernové budou v provádění těchto zákroků pokračovat. Podle ní zvíře uhynulo na následky komplikací po podaném sedativu nebo léku, po kterém se mělo probrat.

Odborník na nosorožce Joseph Okori ze Světového fondu pro ochranu přírody (WWF) AP řekl, že látka, která vnitřek rohu po odříznutí obarví na růžovo, by mohla úřadům pomoci zásilky s rohy vystopovat.

Loni pytláci v JAR zabili rekordních 448 nosorožců. Jedním z důvodů je stoupající poptávka po nosorožčích rozích v Asii, kde se jim přisuzují léčivé vlastnosti. Před deseti lety pytláci v JAR připravili o život 15 těchto zvířat za rok. Od roku 2007 však souběžně s bohatnutím obyvatel některých asijských zemích pytláctví v JAR dramaticky vzrostlo. Podle vědců nosorožčí roh nemá lékařské využití.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Asie, Fond, krize, Reuters

Video