Syrští povstalci u města Idlib (8. února 2012)

Syrští povstalci u města Idlib (8. února 2012) | foto: AP

Syrští rebelové žádají bezletové zóny. USA prý zvažují, že je vyzbrojí

  • 461
USA a jejich spojenci zvažují možnost vyzbrojit syrské rebely poté, co Rusko a Čína vetovaly rezoluci OSN proti režimu prezidenta Bašára Asada. Britskému listu The Times to řekl nejmenovaný americký činitel. Bombardování Homsu vládními silami pokračuje, za šest dní tam už zemřely stovky lidí.

Pentagon dle informací britského deníku připravuje plán na podporu opozice, který by mohl zahrnovat kromě dodávky zbraní pro vzbouřence i vytvoření humanitárního koridoru na ochranu civilistů. Američtí činitelé uvedli, že zvažují "vojenské možnosti", ale zdůraznili, že plány jsou zatím pouze teoretické, píše list.

Zároveň podotýká, že několik zemí už syrským povstalcům pomáhá. Například Katar prý dal syrské opozici k dispozici tři tisíce satelitních telefonů a údajně zvažuje, že povstaleckou Syrskou osvobozeneckou armádu (FSA) vybaví protitankovými střelami a přístroji pro noční vidění.

Saúdská Arábie začala opozici podporovat finančně, řekl jeden ze syrských disidentů. Logistik Syrské osvobozenecké armády  Zuheir Abasi se nechal slyšet, že povstalci potřebují bezletové zóny a bezpečná útočiště, odkud by mohli své stoupence řídit. "Pokud bychom dosáhli těchto dvou věcí, většina armády by dezertovala a přidala se k nám. Nežádáme Západ, aby tady intervenoval, ale aby nám dal zbraně. My můžeme udělat zbytek," prohlásil.

V baště odpůrců syrského režimu mezitím stále pokračují líté boje. Při raketové a minometné palbě zahynulo ve čtvrtek 29 lidí, tvrdí opoziční zdroje s tím, že za posledních šest dní si boje vyžádaly už na čtyři sta mrtvých. Homs je třetí největší město v Sýrii, žije v něm asi milion lidí. Armáda zde intenzivně bojuje od konce minulého týdne a režim tvrdí, že jejím cílem jsou teroristé podporovaní zvenčí.

Do Sýrie míří po ruské i čínská delegace

Povstání v Sýrii čím dál více připomíná občanskou válku, varují mnozí pozorovatelé. Od loňského března, kdy se Syřané začali bouřit proti Asadovu režimu, už zemřelo 6 tisíc lidí a vládním silám se ani vojensky nedaří nepokoje potlačit.

Situaci v Sýrii se snaží řešit mezinárodní diplomacie, ale zatím bez úspěchu. V Radě bezpečnosti OSN byla o víkendu po vetu Ruska a Číny odmítnuta další rezoluce proti režimu Bašára Asada.

Novou mezinárodní iniciativu připravuje Turecko, ale o jejím obsahu zatím kolují jenom dohady, píše ČTK. Podle stanice al-Džazíra by mohlo jít o zajištění bezpečnostního koridoru pro syrské civilisty a nevylučuje se ani určitý druh vojenské intervence. Proti té se ale staví Rusko i Čína.

V Sýrii byl tento týden ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a směřuje tam také čínská politická delegace. Podle čtvrteční zprávy z Pekingu byli tento týden v Číně zástupci syrské opozice a jednali s náměstkem ministra zahraničí Čaj Ťünem. Je to vůbec první kontakt Pekingu s odpůrci syrské vlády.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video