Bratr jednoho z fotbalových fanoušků zabitých na stadionu Port Saíd čte u těla...

Bratr jednoho z fotbalových fanoušků zabitých na stadionu Port Saíd čte u těla mrtvého z Koránu (2. února 2012). | foto: Reuters

Egypt upadl po masakru na fotbalovém zápase do třídenního smutku

  • 97
Egyptská Nejvyšší vojenská rada vyhlásila tři dny smutku kvůli násilí na fotbalovém stadionu ve městě Port Saíd. Běsnění fanoušků domácího týmu nepřežilo nejméně 74 lidí, dalších 248 je zraněno. Fotbaloví ultras protestovali v Káhiře proti policii, která podle nich adekvátně nezasáhla.

Kvůli masakru na fotbalovém stadionu se ve čtvrtek mimořádně sešla egyptská vláda a parlament. Nejvyšší vojenská rada, která zemi vládne už od pádu dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka, po tragédii vyhlásila třídenní smutek. Platit začal ve čtvrtek. Kvůli masakru na fotbalovém hřišti už podal demisi guvernér provincie.

Množství Egypťanů mezitím vyšlo do ulic Káhiry na protest proti nedostačujícímu zásahu policie. Rozlícené davy zaplnily už ráno káhirské náměstí Tahrír a srotily se i před státní televizí. Demonstranti hlavní náměstí v metropoli prakticky odřízli od zbytku světa pomocí automobilů a kovových bariér, popsala televize BBC.

Proti mnohatisícovému pochodu od stadionu al-Ahlí k ministerstvu vnitra zasáhla policie. Rozhořčené fanoušky rozháněla slzným plynem a asi dvacet jich zranila. Stovky lidí se také sešly na hlavním nádraží v Káhiře, kam vlaky přivezly zraněné a těla obětí z Port Saídu. Někteří z nich skandovali hesla proti vojenské vládě.

Fanoušci jsou přesvědčení, že masakr v Port Saídu byl odplatou policie za jejich aktivní roli během revoluce, která svrhla dlouholetého prezidenta Husní Mubaraka. "Lidé jsou naštvaní na režim více než na cokoliv jiného... Skutečně jsou rozzuření, zlobu můžete vidět v jejich očích," řekl televizi BBC jeden z fanoušků Mohammed Abdel Hamid.

Už nikdy nechci hrát fotbal

"Je to pryč. Sami jsme se rozhodli, že už nikdy nechceme hrát fotbal," prohlásil podle ČTK brankář káhirského týmu Šaríf Ikrámí. "Před našima očima tu zemřeli lidé. Vůbec na to nemůžeme myslet," dodal.

Jeden z poslanců Muslimského bratrstva Essam el-Erian prohlásil, že armáda a policie chtěla masakrem ukázat, že výjimečný stav, který byl nedávno zrušen, by měl být zachován. Což dává bezpečnostním složkám mnohem větší moc. "Tato tragédie je výsledkem záměrné nečinnosti armády a policie," řekl.

Násilí se pokusila zabránit hrstka členů pořádkové policie, proti davu fanoušků ale neměla šanci. Korespondent televize BBC podotkl, že na stadionu nebylo obvyklé množství pořádkových policistů, což mohlo k násilí přispět. Dodal, že policie se v zemi faraonů drží od svržení Mubaraka při zemi.

Příčina útoku zůstává záhadou

Největší katastrofa v dějinách egyptského fotbalu se odehrála ve středu večer po zápase mezi domácím týmem al-Masrí a hostujícím klubem al-Ahlí, který je jedním z nejlepších fotbalových týmů Egypta. Ve středu překvapivě se svým papírově slabším soupeřem prohrál 1:3 (více o násilí na fotbalovém stadionu čtěte zde).

Agentura AP podotkla, že rozbuška násilí je stále tak trochu záhadou, protože většina útočníků byli příznivci týmu, který vyhrál.

Svědci nicméně uvedli, že atmosféra byla napjatá po celou dobu zápasu, vyostřila se hlavně potom, co fandové hostujícího týmu vytáhli plakát urážející příznivce domácího klubu. Jakmile zápas skončil, fanoušci domácích vtrhli na hřiště a napadli hráče i příznivce hostujícího týmu. Fotbalisty nakonec vysvobodily helikoptéry.

Běsnění fanoušků skončilo děsivou bilancí: nejméně 74 lidí nepřežilo (z toho jeden byl policista), dalších asi 248 je zraněno (z nich je čtrnáct policistů). Původní zprávy hovořily až o tisícovce zraněných. Většina obětí byla ubodána, někteří se udusili v tlačenici. Policie zatkla v souvislosti s násilím 47 lidí, uvedla AP.

Násilí na severoegyptských fotbalových stadionech značně vzrostlo v souvislosti s politickými nepokoji, které vypukly zhruba před rokem a rozpoutaly revoluce napříč arabskými státy. Egyptští fanoušci jsou známí svou agresivitou, hlavně příznivci klubu al-Ahlí, dodala BBC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue