Obvyklá oslava dallaského Jasona Terryho po vstřeleném koši.

Obvyklá oslava dallaského Jasona Terryho po vstřeleném koši. | foto: AP

Chicago se nepomstilo, Boston znovu v záporu a Dallas přežil smrt

• 54
Miami Heat versus Chicago Bulls, to je souboj LeBrona Jamese s Derrickem Rosem, dvou nejužitečnějších basketbalistů NBA z posledních ročníků. Oba muži v neděli večer potvrdili své role, o kousek lepší však byl James. I proto Miami zvítězilo 97:93.

Boston Celtics narazili proti Clevelandu Cavaliers (87:88), pátou výhru v řadě tím pádem nemá a jeho bilance výher a porážek je znovu záporná.. Texaské derby mezi Dallasem Maverics a San Antoniem Spurs došlo nejdřív do prodloužení po neuznané trefě hostů s klaksonem a poté k výsledku 101:100.

Zvítězily oba celky z Los Angeles, Lakers v Minnesotě 106:101, Clippers pak v Coloradu ukončili vítězné tažení Denveru po dalším těsném výsledku 109:105.

Miami Heat - Chicago Bulls 97:93

(24:22, 32:29, 20:20, 21:22)

Miami: James 35 (+ 11 doskoků), Bosh 24 (+ 12 doskoků), Wade 15, Chalmers, Cole a Miller po 5
Chicago: Rose 34, Noah 11 (+ 11 doskoků), Hamilton 11, Boozer a Brewer po 10, Korver 9, Gibson 8

Chicago nevyužilo šanci pomstít se Miami za vyřazení z loňského finále Východní konference, i přes porážku však zůstává na čele letošní tabulky Východu před svým nedělním rivalem. Oba celky nyní mají po pěti porážkách, Chicago však získalo o dvě výhry víc.

Ačkoli byl zápas neustále otevřený, hosté v něm ani jedinkrát nevedli. James táhl úvodní nápor domácích, který znamenal vedení až o 12 bodů. Chicago však dokázalo dvouciferný rozdíl smazat a podobný kousek se mu podařil v zápase ještě nekolikrát.

Rozhodnuto nebylo ani po sedmibodové sérii domácích na 91:84. Bulls odpověděli snížením na 93:94 na prahu poslední minuty, pak ale oba velikáni tohoto zápasu selhali.

Nejprve přišlo temno na Derricka Rose, který necelých 23 sekund před koncem minul oba trestné hody (do té doby je měl 12/12). O pět vteřin později ho na druhé straně napodobil LeBron James. Domácí však následně získali míč a Mario Chalmers posunul ze šestky rozdíl na dva body.

Hosté tedy dostali příležitost poslat zápas do prodloužení, případně otočit trojkou, Rose se ale při střele za dva body znovu neprosadil a faulovaný domácí pivot Chris Bosh v poslední sekundě pečetil výhru Miami.

Bulls nemohli nasadit zraněného kanonýra Luola Denga a náhradního rozehrávače C. J. Watsona, oba by však brzy měli být k dispozici.

Orlando Magic - Indiana Pacers 85:106

(22:29, 29:19, 17:32, 17:26)

Orlando: Howard 24 (+13 doskoků), Duhon 14, J. Richardson 13, Anderson 11, Redick 9
Indiana: Granger 24, West a Hill po 16, Collison 11 (+ 10 doskoků), Amundson 8

Orlando se trápí dál, prohrálo už třetí zápas v řadě. A znovu to byla porážka demoralizující. Po špatném vstupu, když za první čtvrtinu ztratili jedenáct míčů a výrazně prohrávali, dokázali Magic ještě do poločasu duel otočit.

Jenže druhé půle teď Floridští nezvládají. V té proti Indianě zaznamenali jen 34 bodů. Orlando srazily také špatné trestné hody v podání hvězdného Dwighta Howarda (čtyři trefy z 15) i celého týmu (13 z 29).

Ústřední rozehrávač domácích Jameer Nelson zůstal kvůli zranění v hledišti, chybět bude i v dalším utkání. V základní pětce ho nahradil Chris Duhon.

Dallas Mavericks - San Antonio Spurs 101:100 po prodl.

(24:18, 27:22, 18:18, 22:33, 10:9)

Dallas: Terry 34, Carter 21, Beaubois 14, Nowitzki 10 (+ 13 doskoků), Marion 9
San Antonio: Neal 19, Duncan, Jefferson a Green po 12, Parker 9

195 vteřin čekali domácí na první body, prosadil se Rodrigue Beaubois, který v základní sestavě nahradil rozehrávače Jasona Kidda, který si poranil achillovku. Pak se Dallas, už s uzdraveným Dirkem Nowitzkým, probral a dlouho to vypadalo na jasnou záležitost. Zvlášť za stavu 67:49 ke konci třetí části hry.

Úsek 4:26 však znamenal velký zvrat, hosté pak v závěru vedli dokonce už 89:81 a Dallas musel být rád za prodloužení,  které přišlo po trefách Beauboise a Jasona Terryho v poslední půlminutě. Maverics pak ještě stihli mít ohromné štěstí: odpověď Dannyho Greena už přišla po vypršení času, a tak radost hostujících hráčů byla zbytečná.

Také v pětiminutovce navíc měli Spurs vedení, Greenova trefa znamenala stav 98:95, Nowitzki dvěma a po něm Terry čtyřmi body otočili a rozhodli. Další Greenova šance stát se mužem zápasu nevyšla - trojková střela v poslední vteřině byla neúspěšná.

Boston Celtics - Cleveland Cavaliers 87:88

(24:23, 19:21, 27:18, 17:26)

Boston: Allen 22, Pierce 18, Garnett 14, Bass 13, Bradley 6
Cleveland: Irving 23, Varejao 18, Gee 14, Jamison 10, Sessions a Casspi po 7

Jako by Bostonu prospěla absence hvězd. Do sestavy se vrátil střelec Ray Allen a hned jeho tým po čtyřech výhrách neuspěl... Jenže tuto premisu lze vyvrátit. Hrající legenda, kterou čtyři utkání zpátky zranil Jan Veselý, zaznamenala 22 bodů, proměnila čtyři trojkové pokusy ze šesti střel.

Celtics absolutně zkrachovali v koncovce, poslední čtyři a půl minuty prohráli 0:12, jejich porážku dovršil 2,6 sekundy před koncem clevelandský nováček Kyrie Irving svým kotníkolomným nájezdem s donáškou.

Denver Nuggets - Los Angeles Clippers 105:109

(26:23, 27:25, 30:29, 22:32)

Denver: Nené 18, Gallinari 17, Miller 16 (+ 10 asistencí), Harrington 16, Fernandez 12, Mozgov 9
Clippers: Billups 32, Paul 25, Griffin 17 (+ 13 diskoků), Williams 12, Butler 9

Chauncey Billups se vrátil do rodného Denveru, dojetí z bouřlivých ovací ale přestál a bývalý klub "zničil" 32 body, svým nejlepším výkonem roku. Tři ze svých šesti trojek trefil ve třetí části hry - když to Clippers potřebovali, protože prohrávali až o osm bodů.

Rudy Fernandez z Denveru zakončil třetí čtvrtinu parádičkou

Koncovka se nepovedla domácím, v posledních čtyřech minutách zaznamenali jen jeden dvoubodový úspěch z pole a čtyři body z trestných hodů. Nuggets tak padli po šesti úspěších, Clippers uspěli venku po čtyřech prohrách.

Minnesota Timberwolves - Los Angeles Lakers 101:106

(19:22, 26:31, 29:26, 27:27)

Minnesota: Love 33 (+ 13 doskoků), Beasley 18 (+ 12 doskoků), Pekovič 13, Webster 10, Randolph 9
Lakers: Bryant 35 (+ 14 doskoků), Gasol 28, Bynum 21, Goudelock 7

Lakers vedli v polovině třetí čtvrtiny už 73:55, ale nakonec se museli snažit až do koncovky. Po trefě Michaela Beasleyho naopak pět minut před koncem orrhávali rozdílem dvou bodů.

Pau Gasol však rychle otočil a "velké trio" hostů (Gasol, Andrew Bynum a Kobe Bryant) zápas pohlídalo. Bryant se dostal před Kareema Abdul-Jabbara v počtu nastřílených košů v dresu Lakers.

Minnesota ztratila jen čtyři míče a měla 24 útočných doskoků, jenže střílela o poznání hůře než soupeř. Oba celky trefily 40 střel z pole, ale domácí na to spotřebovali o 25 pokusů více.

New Jersey Nets - Toronto Raptors 73:94

(24:24, 15:20, 14:26, 20:24)

New Jersey: D. Williams 24, Morrow 14, Farmar 8
Toronto: DeRozan 27, Bayless 17, Kleiza 15, Calderón 10, Davis, A. Johnson a J. Johnson po 6

I bez Andrey Bargnaniho zahrálo Toronto skvěle, střílelo s více než jednapadesátiprocentní úspěšností. Tahounem byl DeMar DeRozan, který dal 19 ze svých 27 bodů ve druhém poločasu a pomáhal při výborném nástupu ze šatny, tehdy hosté rozhodli.

New Orleans Hornets - Atlanta Hawks 72:94

(11:27, 24:19, 17:30, 20:18)

New Orleans: Okafor 13, Jack  a Vasquez po 10, Ariza 9
Atlanta: Teague 28, Green 16, Williams 14, J. Johnson 9

Josh Smith (šest bodů) zaostal, zkušení Tracy McGrady (čtyři body) a Kirk Hinrich (dva body) se nepřipojili. Přesto Atlanta udeřila už v první čtvrtině, vedla 27:6. Z náskoku domácí ubrali na 32:38. V úvodu druhého poločasu pak Hawks znovu přidali a letěli ke snadnému vítězství. Hrdinou byl hostující rozehrávač Jeff Teague, autor čtyř trojek ze čtyř pokusů a devíti košů z jedenácti střel celkem.

10. Memphis 19 10 9 52,6
11. Minnesota 20 9 11 45,0