ČECH JAKO PES OBRANÁŘ. Jan Veselý z Washingtonu v těsné práci na argentinském pivotu Luisi Scolovi z Houstonu. | foto: AP

Veselý hvězdný, nebo ztracený v systému? Záleží na poločase

• 1
Basketbalisté Washingtonu Wizards v Houstonu slušně bránili, prosazovali se díky rychlým protiútokům a favorizovanému soupeři vzdorovali. V prvním poločase. V tom druhém úplně vypadli z role, v obraně působili místy až směšně a v útoku jim chyběla kreativita. Výsledkem byl debakl 76:103, s kterým nic nezmohl ani Jan Veselý.

Když se podíváte na sestřih nejlepších akcí inkriminovaného zápasu, mohli byste dojít k názoru, že Veselý v obraně vůbec nevěděl, co dělá a jen zmateně pobíhá z jednoho místa na druhé.

Občas tak skutečně působil, většinou však proto, že chtěl být na více místech najednou a nakonec nebyl nikde. Snaha v obraně se mu rozhodně upřít nedá. Svědčí o tom i tři zisky, nejvíc z celého týmu.

V rámci osobní obrany dostal Veselý na starosti Luise Scolu, proti kterému si nedávno jako náhradník vedl slušně a následně byl chválen. Jako nový člen základní sestavy už tak úspěšný nebyl. Argentinec uplatňoval své kilogramy a přes nováčka se dokázal prosazovat.

"Scola je hodně dobrý hráč. Pro Jana to byla cenná lekce," dočkal se český hráč zastání u Randyho Wittmana, nového kouče Wizards. "První poločas byl z jeho strany hvězdný," vyzdvihl dokonce Veselého.

Ano, první poločas. Wizards v něm dlouho vedli, především díky neustálé aktivitě a snaze o rychlý přechod do útoku. Důležitou roli hrál právě i Veselý, který za úvodních čtyřiadvacet minut zaznamenal 5 bodů, 6 doskoků a 3 zisky.

Pak však přišlo něco, co se zdálo nevyhnutelné. Na hráče Washingtonu padla únava z náročného stylu hry a kontrolu nad zápasem vzali do svých rukou domácí. A pořádně pevně. Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny se jim povedla šňůra 34:7 a z vyrovnaného klání se vyklubal debakl.

Sestřih ze zápasu Houston - Washington:

Je skoro až neuvěřitelné, že Veselý měl při takovém bodovém rozdílu a téměř třiceti minutách na palubovce bilanci plus/minus na nule. Pro srovnání: John Wall, největší hvězda týmu, má u této statistiky -16 a Trevor Booker dokonce -28.

Jak je to možné? Jednoduše. Veselý odehrál většinu svých minut během prvního poločasu. Při rozhodujícím nástupu soupeře byl na palubovce naopak jen chvíli. Poté nastoupil až na posledních pět minut, kdy už hráli převážně náhradníci. To však nesnižuje jeho výkon.

Wizards jsou posledním týmem ligy, který ještě nevyhrál venku. V sobotu mají ideální možnost tuto větu vymazat. Hrají totiž v Charlotte, což je podle bilance nejhorší tým ligy. Ve středu jej navíc v domácím prostředí jasně porazili.

Musejí si však uvědomit, že utkání se hraje na osmačtyřicet minut.