Sbohem, Jirko! Frenštát pod Radhoštěm se loučil se skokanskou legendou

  • 17
Frenštát pod Radhoštěm dal poslední sbohem legendárnímu skokanovi na lyžích Jiřímu Raškovi. Lidé zcela zaplnili městské kino a uctili památku slavného rodáka, který v roce 1968 pro Československo získal první zlatou medaili na zimní olympiádě.

V šestnáct hodin se odhrnula opona, na pódiu stála rakev, po její levé straně ležely Raškovy lyže, po pravé medaile a poháry.

"Jiří Raška dosáhl nejvyššího cíle nejen ve sportu, ale i v životě, dostal se do srdcí nás všech. Nedělal rozdíly. Všichni si považovali za čest být v jeho blízkosti. Kam vkročil, tam zanechal svou stopu. Za svými názory si pevně stál. Byl tvrdý k ostatním, ale především sám k sobě. Jiří Raška Frenštát miloval a město milovalo jeho. Uměl chválit, a když bylo třeba, i kritizovat," řekla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová.    

Rozloučení s legendou

Čestnou stráž drželi nejprve Raškovi kamarádi, poté nastoupily frenštátské skokanské naděje.

Volné nezůstalo ani jedno místo

Sál zaplnila asi tisícovka lidí. Kolem rakve proudili občané Frenštátska, kteří pokládali kytky a zapisovali se do kondolenční knihy. Přijelo na 250 hostů z tuzemska a zahraničí, nechyběli skokané z Polska, Slovinska a Slovenska.

Jako by se Frenštát s Jiřím Raškou nechtěl loučit. Těsně před tím, než se mělo začít, vyhořela trafostanice a polovina města byla bez elektrického proudu.

Raška byl Frenštát. Frenštát byl Raška

Lidem ale tma nevadila. Sál se brzy naplnil, mnoho lidí muselo zůstat venku. Vyprovodit nejslavnějšího Frenštátčana chtěly tisíce lidí. "Odešel zbytečně brzo. S Jirkou jsme se potkávali na fotbale. Byl to neuvěřitelný dříč. Frenštát opustila obrovská osobnost. Raška - to byl Frenštát a Frenštát - to byl Jiří Raška," řekl jeho kamarád Karel Míček.

Československý reprezentant Jiří Raška při skoku ze 70m můstku na olympiádě v...
Skokan na lyžích Jiří Raška na MS 1970.
SKOK DO HISTORIE. Jiří Raška získal na olympijských hrách v Grenoblu 1968...

Rozloučit se přišli bývalí soupeři i kolegové z reprezentace. Přišli i jeho svěřenci. "Pořád tomu nemůžu uvěřit, nemůžu ani mluvit," řekl bývalý reprezentant Jaroslav Sakala. "Ve Frenštátě jsem od třinácti let a na můstku jsem bydlel. Měli jsme trochu jiný vztah než jen trenér a závodník. Vždyť jsem u nich býval i na Vánoce," vzpomínal Sakala, kterého zpráva o smrti Jiřího Rašky zastihla ve Slovinsku, kde trénuje. "Bylo to tam ve všech novinách, v televizi. Mají ho tam moc rádi a oplakali to," dodal Sakala.

Nikdo neudělal pro české lyžování tak mnoho

 Ještě dlouho poté, co skončily projevy, chodili do sálu lidé. Poklonit se a popřát Jiřímu Raškovi hodně štěstí k poslednímu skoku. "Pro ten náš nádherný bílý sport udělal tolik jako asi nikdo," konstatoval prezident Českého lyžařského svazu Lukáš Sobotka.

Pohřeb se uskuteční v sobotu ve 14:00 hodin ve frenštátské pohřební síni, zcela poslední sbohem už řeknou hlavně rodina a přátelé. Veřejnost ale nemá vstup zakázán.

Jiří Raška, který byl vyhlášen českým lyžařem 20. století a vloni byl vyznamenán prezidentem Václavem Klausem, zemřel před týdnem po dlouhé nemoci v novojičínské nemocnici. Příští měsíc by oslavil 71. narozeniny.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž