První legonaut se dostal na hranice vesmíru. Podívejte se

  • 28
Dva sedmnáctiletí Kanaďané se rozhodli, že na vlastní pěst nahlédnou do nekonečného vesmíru a zároveň jménem své země vyšlou do kosmu prvního legonauta. Podívejte se na video z letu.

Přes internet si nakoupili meteorologický balon a další potřebnou výbavu. "Vesmírnou raketu" vlastní výroby doplnili čtveřicí kamer a hlavně žlutým panáčkem ze známé stavebnice, který v ruce hrdě drží kanadskou vlajku.

Pak už nic nebránilo vyslat legonauta na první průzkumnou misi. Záběry z kamer ukazují, jak po domácku vyrobený stroj stoupá atmosférou. Dosáhne výšky asi 24 kilometrů nad povrchem, tedy zhruba poloviny stratosféry. To je dvojnásobek výšky, ve které běžně létají dopravní letadla. Z těchto míst je dobře pozorovatelné zakřivení Země a hvězdy jsou vidět spolu se Sluncem.

Dva středoškoláci na projektu pracovali o sobotách a rozhodli se ho dokončit i přes ironické poznámky okolí. "Lidé se vždy přišli podívat, a když viděli, že doslova na koleni vyrábíme takovou věc, tak se ptali, co děláme. Říkali jsme, že chceme poslat kamery do vesmíru. Všichni jen: 'Jooo, jasně...'," popisuje se zadostiučiněním jeden z chlapců.

Projekt oslovil i dánskou firmu Lego. Ta zaslala dvěma mladým Kanaďanům zdravici, ve které nápad oceňuje: "Vždy nás nadchne, k čemu všemu inspiruje naše stavebnice. Jsme okouzleni, že se náš výrobek může dostat skoro až... do vesmíru."

Amatérští konstruktéři se postarali i o bezpečný návratu pionýra legonautiky. Plavidlo vybavili GPS přijímačem a padákem. Jak píše britský Guardian, legonaut úspěšně přistál asi 122 kilometrů od místa startu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue