Úřady práce zachvátil chaos, kolabuje systém výplaty dávek i sami úředníci

  • 2608
Situace s vyplácením sociálních dávek na úřadech práce je kritická. Úředníci se učí s novými programy za pochodu, spousta funkcí v novém systému navíc nefunguje. V práci jsou často i do půlnoci. Odborářům už došla trpělivost a uvažují dokonce o trestním oznámení. Ministerstvo popírá, že by byly problémy tak velké, jak je úředníci líčí.

Programy, které od nového roku ministerstvo nasadilo pro výplatu sociálních dávek, podle zaměstnanců úřadů nefungují. Často padají, některé funkce v nich nejde zadat a vložené informace se často vůbec neuloží.

"Například jsme při první návštěvě zadali rodné číslo uchazeče o zaměstnání, podruhé už ale v jeho složce nebylo," uvádí jedna z úřednic. Setkala se ale už s horším problémem. Systém při zadání více zaměstnání u jednoho z uchazečů nedokázal vygenerovat, kolik peněz mu má vyplatit.

Více o nezvladatelné situaci na úřadech práceČtěte ve středu, 25. 1.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Že je počítačový program neodladěný, dokazuje i korespondence jeho testerů, kterou má redakce iDNES.cz k dispozici. V ní je zmiňována celá řada problémů, které systém doprovázely už při vývoji. A zdá se, že se je odstranit nepodařilo.

Žádosti končí v krabicích od banánů

"Jsou objevovány chyby, které jsou naprosto zásadní, a zjišťujeme, že funkce, které jsou nezbytné pro řádný pracovní výkon, aplikace ani neobsahují, neboť nebyly naším zaměstnavatelem od tvůrců aplikací ani požadovány," píší litoměřičtí odboráři ve stížnosti ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi.

Řada žádostí tak namísto v počítačích končí naštosovaná v krabicích od banánů. A je jich většina. "My prozatím nedáváme žádosti do počítače, ale do banánové krabice, kterou máme támhle pod okny," líčí jedna z pracovnic úřadu s tím, že kvůli nefunkčnosti programu uložili jen 50 žádostí z celkových 1 300, které přijali.

"To již samo o sobě svědčí, jakým způsobem a jací odborníci celou sociální reformu připravovali," stojí dále v prohlášení odborů.

Ministerstvo se však kritice programu brání. "Každý nový softwarový systém můžete desetkrát testovat na nějakém vzorku. Nasazení do velkého celku, na tisíce uchazečů, se ale musí vždycky odladit," reagoval Drábek.

Úředníci musí pracovat do noci i o víkendech

Současná situace ale dostává úředníky doslova mezi dva mlýnské kameny; z jedné strany na ně tlačí ministerstvo, z druhé pak rozhořčení příjemci dávek. Jejich výplata se totiž zpožďuje a lidé, kteří jsou na penězích od státu závislí, si často přímo na úřednících vylívají svoji zlost. Ministerstvo však věří, že všechny dávky stačí do konce ledna (zákonná lhůta) vyplatit a v únoru se situace stabilizuje.

Problémy navíc vznikají také tím, že se úředníci práci s novým systémem učí doslova za pochodu. Nikdo je totiž na práci s ním neproškolil, tvrdí. V práci proto tráví podle vyjádření řady z nich mnoho času navíc, často pracují i do půlnoci a o víkendech. Pětačtyřicetiletý informatik ze Zlínského kraje pak musel do práce i na Silvestra, druhý den dostal doma infarkt. Jeho kolegové se domnívají, že příčinou bylo právě extrémní pracovní nasazení. To však ministerstvo zpochybňuje.

Odborům už dochází trpělivost a hrozí, že podají trestní oznámení. Hodlají také jednat přímo s ministrem Drábkem, který podle nich složitou situaci na úřadech neřeší. Ministerstvo dlouhodobě popírá, že by s novým systémem byly tak obrovské problémy, jak naznačují úřady napříč celou republikou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue