U Itálie ztroskotala výletní loď s tisíci lidmi, několik jich zemřelo

  • 615
Italská luxusní loď Costa Concordia s více než čtyřmi tisíci pasažéry najela v pátek v noci na mělčinu poblíž Toskánska. Neštěstí si vyžádalo nejméně tři mrtvé a čtrnáct zraněných. Na palubě byl podle seznamu cestujících zveřejněného AFP i jeden Čech. Do rána se loď převrátila na bok.

Skoro tři sta metrů dlouhá a desítky metrů vysoká loď ztroskotala asi dvě hodiny před páteční půlnocí. Neštěstí si vyžádalo nejméně tři mrtvé. Prvotní informace italských médií hovořily o osmi obětech a desítkách zraněných. Záchranné práce trvaly celou noc a část soboty. Provázela je panika.

Loď s 4 231 lidmi, z nichž zhruba tisícovku tvořila posádka, najela na mělčinu u ostrova Giglio nedaleko pobřeží jižního Toskánska. Při nárazu se roztrhla, nabrala vodu a do rána se naklonila na bok, ale podle tamních úřadů se nepotopí, protože leží na písčitém dně. Loď byla na zimní okružní plavbě po Středomoří.

Cestující se z plavidla dostávali na záchranných člunech a v helikoptérách. Někteří lidé naskákali do vody. Kromě pobřežní stráže se jim na pomoc vydala také další plavidla pohybující se v oblasti.

V sobotu odpoledne úřady pátrají ještě po zhruba 70 lidech, kteří lodí cestovali, ale nejsou mezi hlavní skupinou zachráněných.

Jak se pluje na Concordii

Luxusní výletní loď Costa Concordia má třináct pater a 1 500 kabin. Někteří lidé si dovolenou na výletní lodi vybírají proto, že je to nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak poznat svět.
V noci loď pluje, takže každé ráno se pasažéři probudí na jiném místě, v jiné zemi, aniž by se museli stěhovat z města do města a kupovat si drahé letenky. Veškerý komfort několikahvězdičkového hotelu cestuje s nimi.
Concordia byla na své zimní plavbě Středozemním mořem. Mimo sezonu využívají nižších cen hlavně senioři, v létě se po mořích toulají víc rodiny s dětmi.
Jak vypadá Concordia uvnitř? Ve vysoké vstupní hale, kde kmitají čtyři prosklené výtahy přes devět pater, hraje swingová kapela. Na zdech se mísí šarm italského designu s dekoracemi Las Vegas a Matějské pouti. Mořské panny mezi zářivými neony a skleněnými sasankami, do toho pravidelné geometrické obrazce a zelené eskalátory (více o cestě lodí Costa Concordia čtěte zde).

Potápěči nadále prohledávají moře i zatopené části podpalubí, aby se přesvědčili, že uvnitř nikdo nezůstal. Jedná se o zdlouhavou práci, protože ve třinácti patrech je asi patnáct set kajut. Podle dostupných informací ještě není celá paluba lodi prozkoumána. Záchranáři proto nemohou vyloučit, že v troskách zůstali další lidé.

Evakuaci provázel křik a pláč

Zachránění přenocovali na ostrove Giglio v kostelích, školách i soukromých domech, poté byli převezeni na pevninu. Mezi cestujícími bylo podle AFP asi tisíc italských turistů, přibližně pět set Němců a 160 Francouzů. Národnost obětí zatím není známá. Lidé zůstali bez dokladů a záchranáři je identifikují pouze pomocí seznamů cestujících v přijímacím středisku.

Loď podle provozovatele, námořní společnosti Costa Crociere, vyplula ze severoitalského města Savona a plánovala zastávky ve městech Civitavecchia, v Palermu, Cagliari, na Mallorce, v Barceloně a Marseille. Problémy se objevily krátce po vyplutí z Civitavecchia poblíž Říma.

Svědek Luciano Castro médiím telefonicky sdělil, že "cestující právě večeřeli, když zhasla světla, ozvala se rána a rachocení a příbory popadaly na zem". Když znovu rozsvítili, bylo prý cestujícím řečeno, že se porouchal generátor na výrobu elektřiny a že se na opravě pracuje. Cestující si ale všimli, že loď se naklání na stranu, načež jim posádka rozdala záchranné vesty a řekla, ať se seřadí před lávkami k záchranným člunům.

Další cestující Mara Parmegianiová popsala scény "jako z Titaniku": při evakuaci vznikla tlačenice a bylo slyšet křik a pláč. Příčina nehody se vyšetřuje. Podle pasažérů mohla loď narazit do skály u pobřeží.

Web věnovaný okružním plavbám na lodi Costa Concordia informoval, že plavidlo bylo postaveno v roce 2006 a pokřtila ho česká modelka Eva Herzigová. Loď měla v italských vodách problémy už v roce 2008, když v sicilském Palermu ve větrném počasí narazila do přístavních doků. Plavidlo se tehdy poškodilo.

Dvě lodi se srazily v Gibraltarském průlivu

Svědkem lodní nehody byl v noci na sobotu také Gibraltarský průliv, kde trajekt narazil do lodi Milenium II a roztrhl její bok. Plavidlo se 184 lidmi na palubě ale dokázalo bezpečně doplout do afrického přístavu Ceuta, uvedla agentura DPA.

Při nehodě si jeden muž zlomil ruku a jedna žena si ruku zranila. Několik dalších lidí se nervově zhroutilo. Jeden z pasažérů uvedl, že nejprve slyšeli náraz a mysleli si, že do plavidla narazila nějaká malá loďka. "Teprve pak jsme zjistili, že do nás narazila nákladní loď, která byla třikrát větší než ta naše," řekl.

"Srážka mohla mít závažné následky," prohlásil zástupce španělské vlády v Ceutě Francisco González Pérez.

Loď havarovala u ostrova Giglio

Loď havarovala u ostrova Giglio

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue