Jiří Tlustý (vlevo) z Caroliny odehrál skvělý zápas na ledě Tampy.  Dal dvě

Jiří Tlustý (vlevo) z Caroliny odehrál skvělý zápas na ledě Tampy. Dal dvě branky a u jedné asistoval. Vpravo se směje jeho spoluhráč Jamie McBain. | foto: AP

Tlustý zazářil třemi body, Michálek s Vrbatou potvrdili střeleckou formu

• 44
Ve čtvrtek se základní část NHL posunula o jedenáct zápasů, ve kterých se bodově prosadilo deset Čechů. Nejvýrazněji si počínal tříbodový útočník Caroliny Jiří Tlustý (2+1). Gól slavili také kanonýři Milan Michálek z Ottawy a Radim Vrbata z Phoenixu. Díky asistenci se David Krejčí prosadil už v desátém duelu Bostonu v řadě, Jaromír Jágr se naopak stejným zápisem připomněl po třízápasové odmlce.

Útočník Jiří Tlustý ve čtvrtek odehrál jeden ze svých nejlepších zápasů kariéry v NHL. Kladenský odchovanec byl vyhlášen první hvězdou u výhry své Caroliny 5:2 na ledě Tampy Bay poté, co se podílel na třech z celkových pěti gólů hostí.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 42z. - 40b.(15+25)
Radim Vrbata (PHX), 44z. - 35b.(21+14)
T. Fleischmann (FLO), 42z. - 34b.(15+19)
Martin Hanzal (PHX), 33z. - 19b.(5+14)

Třiadvacetiletý pravý křídelní forvard nejprve asistoval u zahajovací branky utkání z hole Tuomo Ruutua a v dalším průběhu první třetiny pak sám svým 8. a 9. gólem sezony zvyšoval průběžné vedení Hurricanes na 2:0 a 4:1.

"Nemyslím si, že jsme v sezoně odehráli lepší třetinu. Byla to paráda," pochvaloval si třígólový náskok po zahajovací dvacetiminutovce Tlustý, jenž se v bodování zlepšil na 17 zápisů (9+8) z dosavadních 45 startů.

Carolina se pak díky výhře s 37 body v tabulce Jihovýchodní divize dotáhla na nejtěsnější rozdíl právě na své poslední soupeře z Tampy Bay (38 bodů), v jejichž dresu si ze zápasu odnesli bilanci -3 do statistiky +/- český bek Pavel Kubina a útočník Vincent Lecavalier.

Michálek se prosadil na ledě Rangers

Na nedávnou výhru z ledu Pittsburghu hokejisté Ottawy navázali také na ledě Rangers (58 bodů), díky čemuž své soupeře pomohli sesadit z čela NHL. Zaváhání New Yorku totiž využil Vancouver (59 bodů) po úspěchu v St. Louis.

Ottawa si z Madison Square Garden odvezla dva body po výsledku 3:0, když se prosadili dvougólový centr Jason Spezza a kanonýr Milan Michálek, pro kterého to byla již 23. branka sezony.

Český reprezentant se tak již v polovině aktuálního ročníku přiblížil svému maximu kariéry v NHL na rozdíl pouhých tří zásahů (2006/07 v dresu San Jose - 26 gólů).

Michálek se střelecky prosadil ve druhém utkání za sebou a celkově má čtyři zásahy z posledních čtyř startů, načež se v ligové tabulce dotáhl s 23 trefami na průběžně třetího Mariána Gáboríka z Rangers. Lepší bilanci již mají pouze Phil Kessel z Toronta (24 branek) a Steven Stamkos z Tampy Bay (29).

Vrbata dal gól ze hry a proměnil i samostatný nájezd

S kanonýrem Ottawy Michálkem drží střelecky krok také další český útočník, Radim Vrbata. Hlavní tahoun ofenzivy Phoenixu se rovněž prosadil ve dvou zápasech za sebou a navíc vždy proměnil i samostatný nájezd.

V obou případech to však Coyotes k výhře nepomohlo, když kromě českého útočníka penaltu nikdo další neproměnil. V úterý byl Vrbata jediným úspěšným exekutorem Phoenixu proti Rangers a o dva dny později si stejnou roli zopakoval i proti Detroitu.

Red Wings na domácím ledě zvítězili 3:2SN poté, co v nájezdech kromě zmiňovaného Vrbaty skórovali Pavel Dacjuk a Henrik Zetterberg. V řádné hrací době hosté dvakrát odskočili do vedení, Detroit ale vždy přispěchal s odpovědí. Skóre střetnutí otevíral v 10. minutě aktivní Vrbata, jenž s 21 zásahy platí za 7. nejlepšího střelce ligy.

Krejčí bodoval podesáté v řadě

Na dlouhých deset zápasů v řadě ve čtvrtek prodloužil svou bodovou sérii David Krejčí, jenž se asistencí podílel na rozdílové brance proti Montrealu. Běžela 44. minuta, když za přispění českého útočníka zvyšoval vedení Bostonu na 2:0 Milan Lucic.

Hostující Canadiens pak v závěru dokázali již jen zkorigovat skóre přesilovkovým gólem Yannicka Webera, jemuž přihrával Tomáš Kaberle. Nejproduktivnější český obránce zámořské ligy proti svým bývalým spoluhráčům, se kterými v uplynulé sezoně vybojoval Stanley Cup, tak zaznamenal svůj 18. bod (1+17) sezony.

Frustrovaní hráči Montrealu (v bílém) po brance Milana Lucice. Šťastný střelec právě přijímá gratulaci od Davida Krejčího.

Pro hostujícího forvarda Mikea Cammalleriho skončilo utkání už po dvou třetinách. Vedení Montrealu se totiž během střetnutí s Bostonem dohodlo na jeho výměně do Calgary za Rene Bourquea.

Jágr asistoval u těsné výhry Philadelphie

Po předchozích třech odehraných zápasech bez bodu se opět prosadil hvězdný Jaromír Jágr. Nejproduktivnější Evropan v historii NHL asistoval v 18. minutě zápasu na ledě Islanders u branky na 1:0 v podání Scotta Hartnella.

Hráči Philadelphie slaví branku. Zleva: Jaromír Jágr, Danny Briere a Scott Hartnell

V prostředním dějství náskok Philadelphie navýšil Wayne Simmonds. Domácí se prosadili až v závěru, kdy průběh řádně zdramatizovali. O výhře Flyers nakonec rozhodovala až trefa mladíka Seana Couturiera z času 58:30 poté, co v dresu Islanders ve třetí třetině skórovali Kyle Okposo a John Tavares.

Polák se podruhé v sezoně popral, Sedinové kralují NHL

Po souboji s Dane Byersem z Columbusu se obránce St. Louis Roman Polák podruhé v sezoně odhodlal odhodit rukavice. Soupeřem mu tentokrát byl Maxim Lapierre z Vancouveru. Záznam bitky můžete vidět zde:

Vancouver nakonec na ledě Blues uspěl 3:2 po prodloužení, které rozhodli svými druhými body zápasu bratři Sedinové. Skóroval Daniel (v zápase 1+1) a přihrával Henrik (0+2). Švédská ofenzivní dvojice tak uniká v bodování zbytku ligy.

První Henrik má na kontě 52 bodů (11+41) a druhý Daniel 49 bodů (19+30). Kromě elitních příček Sedinů v produktivitě fanoušky Vancouveru těší především celkové postavení klubu, když Canucks s 59 body vévodí Západní konferenci a zároveň celé soutěži.

Boston - Montreal 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
2. Caron, 44. Lucic (Krejčí) - 53. Y. Weber (T. Kaberle). Střely na branku: 30:34. Diváci: 17 565.

NY Islanders - Philadelphia 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
41. Okposo, 60. Tavares - 18. Hartnell (Jágr), 34. Simmonds, 59. Couturier. Střely na branku: 35:22. Diváci: 11 751.

NY Rangers - Ottawa 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
29. a 56. Spezza, 54. M. Michálek. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18 200.

Tampa Bay - Carolina 2:5 (1:4, 1:0, 0:1)
15. Thompson, 23. Purcell - 5. a 17. Tlustý, 4. T. Ruutu (Tlustý), 16. Harrison, 54. Brent. Střely na branku: 36:32. Diváci: 16 553.

Detroit - Phoenix 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
20. Filppula, 51. Franzén, rozhodující nájezd Zetterberg - 10. Vrbata, 44. Pyatt. Střely na branku: 42:27. Diváci: 20 066.

St. Louis - Vancouver 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
4. a 27. Arnott - 3. a 38. Burrows, 61. D. Sedin. Střely na branku: 33:21. Diváci: 18 231.

Nashville - Colorado 3:2 v prodl. (0:2, 1:0, 1:0 - 1:0)
32. a 61. Legwand, 49. S. Kosticyn - 7. O'Reilly, 13. Landeskog (Hejduk). Střely na branku: 35:29. Diváci: 16 905.

Winnipeg - San Jose 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
34. Couture, 43. Winchester. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 94,59 procenta. Střely na branku: 24:37. Diváci: 15 004.

Chicago - Minnesota 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
37. a 60. Bolland (na druhou Frolík), 12. Shaw (Frolík), 29. Hayes, 30. Stalberg - 7. Setoguchi (Židlický), 49. Brodziak. Střely na branku: 30:23. Diváci: 21 490.

Calgary - Anaheim 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka:
62. B. Jones. Střely na branku: 19:23. Diváci: 19 289.

Los Angeles - Dallas 4:5 po sam. nájezdech (0:2, 2:1, 2:1 - 0:0)
27. Kopitar, 30. Lewis, 47. Johnson, 49. D. Brown - 15., 55. a rozhodující nájezd Eriksson, 15. Nyström (Dvořák), 28. Goligoski. Střely na branku: 41:38. Diváci: 18 118.