VIDEO: Fukušima II v Ostravě? Filmařům vadí stavba v centru města

  • 291
Na jednu stranu je to recese, na tu druhou ale chtějí filmaři upozornit na přístup úřadů k lidem. Parta Ostravanů v čele s Vladimírem Skórkou, známým třeba z moderování televizního pořadu Sabotáž, natočila fiktivní reportáž o tom, že se v centru Ostravy staví jaderná elektrárna.

"Napadlo nás to ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, že se mezi Ostravany začíná říkat betonovému monstru Fukušima," vysvětlil Skórka. Betonovým monstrem myslí projekt Nová Karolina, který měl být perlou architektury. Místo toho ale podle kritiků připomíná několik krabic budících dojem právě dalšího Temelína.

"Myslím, že je to v poslední době už klasika. Lidem se předhodí plán na krásné nové centrum postavené nejlepšími architekty. O tom, že se původní soutěž zrušila a vyhrál někdo úplně jiný, kdo to postaví jinak, se už lidé většinou nedozvědí," nastínil pak Skórka důvod, proč se pustil do natáčení reportáže o stavbě elektrárny.

Tvůrci fiktivní reportáže si pohráli i s obrazovou podobou Nové Karoliny. Její
Japonská jaderná elektrárna Fukušima.

Stavba Nové Karoliny se podle filmařů nápadně podobá jaderné elektrárně Fukušima (vpravo).

"Když jsme do reportáže dělali anketu, ukázalo se to naplno: Ostravané většinou netušili, že v novém centru nebude lávka od světové architektky Jiřičné, že to nebude místo s parky, zelení a kulturně sociální funkcí, nýbrž především nákupní centrum," dodal.

Ve fiktivní reportáži vystupuje i řada osobností

Historie území Nové Karoliny

Z bývalé koksovny Karolina zůstala stát pouze budova elektrárny z roku 1905 - takzvané Dvojhalí. Na zhotovitele "nového centra" Ostravy vypsal magistrát soutěž, kterou ale později zrušil a vypsal ji znovu.

Kritici nového řešení vyčítají městu zejména nedostatek zeleně a původně plánovaných kulturně sociálních prostranství a budov, nepůvodní a do Ostravy nezapadající stavbu hlavní části - obchodního centra.

Lávka spojující obchodní dům s nádražím se nakonec podle návrhu Evy Jiřičné nestavěla, investor zvolil levnější variantu.

Reportáž vznikala dva měsíce a tvůrcům se podařilo přesvědčit ke spolupráci několik osobností, které předem věděly, že budou vystupovat ve fiktivní reportáži.

O jaderné elektrárně proto v reportáži spekuluje architektka Eva Jiřičná, sociolog Jiří Siostrzonek nebo profesor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Peter Fečko.

"Když se podíváte na tuto rozvodnu, vidíte, že je uzpůsobena tak, aby vyváděla energii ven a nikoli dovnitř," říká třeba Siostrzonek.

"Všechno jde, samozřejmě, trubka je dutý element," připouští pak architektka Eva Jiřičná filmaři naznačenou možnost, že se nakonec na Nové Karolině nestavěla její lávka, protože ta nová bude z elektrárny v trubkách odvádět páry a plyny.

"Někteří Ostravané už jsou natolik zvyklí na to, že se o velkých projektech rozhoduje bez nich, že nám novou jadernou elektrárnu v centru uvěřili. Jiní se zase poměrně naivně těší, že velké bílé budovy, které vypadají jako krabice, jsou jenom obaly krásných domů, které budou v Novém roce rozbaleny," směje se trpce Skórka.

Autoři chystají pokračování, cyklus Česko snese všecko

Reportáž o fiktivní elektrárně připravoval stejný tým, který se loni podílel na úspěšném aprílovém objevu iDNES.cz a MF DNES o zateplení Chrámu svatého Víta v Praze (na aprílovou reportáž se podívejte zde).

Scénář reportáže připravil Vladimír Skórka s Martinem Šimíčkem, mezi "herci" byli k vidění zedník Varmuža (známý z reportáže o zateplování chrámu - hovoří tam zasvěceně o problematice obkládání figurek) nebo pan Kabousek. Ten v zateplování sehrál památkáře, nyní vystupuje coby průvodce sklepením elektrárny a mihne se rovněž v anketě mezi Ostravany.

"Chtěli bychom, aby naše reportáže nebyly jen aprílovými či silvestrovskými vtipnými výkřiky. Zatímco v zateplování jsme chtěli poukázat na to, jak se zatepluje skoro všecko a všude, jen když jsou na to tučné dotace a je to všechno krásně barevné, kostičkované a vymalované, v reportáži o elektrárně kritizujeme neschopnost politiků dodržet slovo o novém krásném centru," říká Skórka.

Čtenáři MF DNES a iDNES.cz se v budoucnu mohou těšit na další reportáže. "Vzniká projekt s názvem Česko snese všecko. Budeme vyhledávat, pokud možno i ve spolupráci se čtenáři MF DNES a iDNES.cz, další zajímavá témata z celé republiky. Nechceme se vyhýbat ničemu," slibuje Skórka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue