Russell Westbrook z Oklahoma City Thunder smečuje do koše Phoenixu Suns.

Russell Westbrook z Oklahoma City Thunder smečuje do koše Phoenixu Suns. | foto: AP

Oklahoma City v NBA uspělo i popáté, Durant však Jordana nenapodobil

• 55
Basketbalisté Oklahoma City Thunder vévodí na Nový rok NBA díky své páté výhře z pěti zápasů. Při poklidné výhře nad Phoenixem Suns 107:97 se jejich tahoun Kevin Durant ani příliš nezpotil, když zaznamenal 12 bodů na necelých 27 minut hry.

Naopak černí koně sezony z Atlanty a Indiany poprvé neuspěli, a tak se skupinka neporažených v poslední den roku ztenčila - kromě Oklahoma City čítá už jen Miami Heat a Portland Trail Blazers.

Oklahoma City - Phoenix 107:97 (27:22, 33:24, 29:21, 18:30)

I s vypuštěným závěrem si Thunder doma došli pro dvoucifernou výhru, Od úvodního náporu, po kterém vedli 7:0, jasně dominovali. Ještě v prvním poločase se dostali do vedení 56:37 a na začátku čtvrté části hry to bylo už 91:67.

Hostům náladu nezvedlo, že jejich lídr Steve Nash prvními body týmu zaokrouhlil svou trojkovou bilanci v NBA na tisícovku. Jejich nejlepšími střelci byli střídající Hakim Warrick a nováček Markieff Morris s 15 body, Jared Dudley je doplnil 14 a Marcin Gortat 12 body.

Domácí ve svých řadách našli hned šest dvouciferných střelců: Russell Westbrook zaznamenal 18 bodů, trio Kevin Durant, Thabo Sefolosha a Daequan Cook (trojková střelba 4/5) přidalo po 12 bodech, Nick Collison nasbíral 11 bodů a James Harden 10.

Durantovi tak nevyšel pokus stát se po 25 letech prvním hráčem, který během pěti úvodních duelů sezony pokaždé překoná metu 30 nastřílených bodů. Naposledy se to podařilo Michaelu Jordanovi.

Los Angeles Lakers - Denver 92:89 (22:23, 24:22, 23:26, 23:18)

Strojově přesná ofenziva (22, 24, 23 a 23 bodů v jednotlivých čtvrtinách) a navrátilec do sestavy Andrew Bynum dovedli favorizované Lakers k výhře. Celek z LA zaznamenal už třetí úspěch v řadě a po nevydařeném začátku je zpět v kladných číslech.

Bynum začal s napravováním pošramocené pověsti výborně - 29 body a 13 doskoky. Do sestavy se vrátil po čtyřech vynechaných duelech, které si odpykal jako trest za likvidační faul v minulém play-off proti Dallasu.

Kobe Bryant podpořil výhru 17 body, 10 doskoky a 9 asistencemi, na 17 bodů se dostal i jeho spoluhráč Pau Gasol. Denver táhl Al Harrington 21 body, na 13 bodech se shodli Nené, Arron Afflalo a Andre Miller.

Vyrovnaný duel se v koncovce začal přiklánět na stranu Denveru, Nené zvyšoval tři minuty a 40 sekund před koncem na 89:84. Jeho následná zahozená šestka po faulu však předznamenala trápení hostů - ti se až do konce už neprosadili.

Pozici hrdiny zápasu daroval Denver Bynumovi už na prahu 47. minuty, kdy padl vítězný koš. Danilo Gallinari mohl necelé dvě vteřiny před klaksonem poslat duel do prodloužení, podtrhl však své trápení (sedm bodů, střelba z pole 3/12) a protiútok sám na koš neproměnil.

GALLINARIHO NEPOVEDENÁ KONCOVKA

Detroit - Indiana 96:88 (21:18, 31:26, 30:20, 14:24)

Hráči z Indiany, kteří jsou tipováni za jedno z možných překvapení sezony, podlehli poprvé ve čtvrtém zápasu sezony, jejich tradiční rival z Detroitu má nyní bilanci přesně opačnou. Kouč vítězů Lawrence Frank se mohl radovat po 20 osobních porážkách v řadě (17 s New Jersey Nets, tři s Pistons).

Nápor Detroitu táhl v prvním poločase švédský křídelník Jonas Jerebko (do přestávky zaznamenal 16 ze svých 20 bodů, k tomu celkových 12 doskoků). Zářila však celá základní pětka: Greg Monroe (19 bodů a 11 doskoků), Ben Gordon (16 bodů), Rodney Stuckey (15 bodů) a Tayshaun Prince (12 bodů).

Indiana na konci třetí části ztrácela už 19 bodů, po koši Tylera Hansbrougha (16 bodů, spolu s Georgem Hillem nejlepší střelec poražených) se v předposlední minutě dostala na rozdíl šesti bodů - ovšem další trefu už nepřidala.

Houston - Atlanta 95:84 (31:22. 20:22, 21:16, 23:24)

Houstonský Kyle Lowry se posunul mezi rozehrávačské hvězdy soutěže, svými 18 asistencemi (osobní rekord) v poslední den roku 2011 to jenom podtrhl. Vyhlášený střelec Kevin Martin jej podpořil 27, Luis Scola 21 a Chase Budinger 17 body. Jordan Hill má double-double za 11 bodů a osobní maximum 15 doskoků. Výsledek? Rockets se stali prvním přemožitelem Atlanty Hawks.

Kyle Lowry (vlevo) z Houstonu právě narazil do zdi jménem Tracy McGrady z Atlanty.

Kyle Lowry (vpravo) z Houstonu obchází Jeffa Teaguea z Atlanty.

Konečné skóre se zdá být relativně těsné, ovšem hosté v průběhu ani jednou nevedli a ve druhém poločase se přiblížili maximálně na sedmibodový odstup. Střeleckými tahouny poražených byli Joe Johnson a Al Horford s 15 body, veterán Tracy McGrady se vrátil na palubovku svého bývalého týmu 13 body.

Golden State - Philadelphia 79:107 (25:19, 17:31, 12:22, 25:35)

Domácí se museli obejít bez střelce Monty Ellise, který odcestoval na pohřeb své babičky. Stephen Curry i s nedoléčeným kotníkem zvládl 10 bodů za první čtvrtinu a celkových 21, David Lee připojil 19 bodů. Zbytek týmu však zaznamenal jen 39 bodů - a to nestačilo.

Philadelphia sice prohrávala ve druhé části hry o 13 bodů, do zápasu se ale ještě v první půli vrátila a v té druhé už jasně dominovala. Náhradník Lou Williams nasázel 23 bodů, Thaddus Young ho podpořil 18 body, Spencer Hawes má na kontě 14 bodů a 12 doskoků a Andre Iguodala pokukoval po triple-double (14 bodů, osm doskoků a sedm asistencí).

Sacramento - New York 92:114 (20:35, 22:21, 23:22, 27:36)

Tým ze spodních pater Západu proti špičkovému celku Východu a kontrolované vítězství favorita. Carmelo Athony zaznamenal za vítěze 23, Tyson Chandler 22 (šestky 10/10), Landry Fields 21 a Toney Douglas 17 bodů.

Jimmer Fredette (vlevo) ze Sacramenta proti newyorskému Miku Bibbymu.

Carmelo Anthony (vpravo) z New Yorku hledá cestu přes J. J. Hicksona ze Sacramenta.

Josh Harrellson z New Yorku Knicks slaví úspěšnou trojku,

Z ranního tréninku zraněného Amarého Stoudemirea nahradil v základní pětce nováček Josh Harrellson - a blýskl se 14 body a 12 doskoky. Domácí celek bodově vedl Marcus Thornton se 14 body, Jason Thompson a Tyreke Evans na tom  byli jen o bod hůř.

San Antonio - Utah 104:89 (23:18, 31:21, 29:21, 21:29)

Gregg Popovich ze San Antonia oslavil s koncem roku 2011 jubilejní 800. trenérskou výhru v soutěži - jako čtrnáctý muž historie. Ovšem pouze Jerry Sloan jich zvládl víc (1 127) s jediným týmem. Netřeba dodávat, že to bylo právě s Utahem Jazz.

Vítězství o 15 bodů vyzní ještě více při pohledu na skóre po třech čtvrtinách: 83:60. O domácí body se starala velká trojka Spurs Manu Ginóbili (23 bodů, střelba z pole 9/10, z toho trojky 5/6), Tony Parker (14 bodů) a Tim Duncan (12 bodů), podpořená DeJuanem Blairem (17 bodů a 10 doskoků). Hosty táhl Al Jefferson (21 bodů a 11 doskoků), Josh Howard připojil 18 bodů.