PŘEHLEDNĚ: Šest dnů slz za Václava Havla

  • 1145
Když v neděli 18. prosince kolem poledne přišla zpráva, že ve věku 75 let zemřel Václav Havel, zaskočila i ty, kdo věděli, že jeho zdravotní stav není dobrý. Po šesti dnech smutku, od středy do pátku oficiálního, státního, se země v Chrámu sv. Víta rozloučila s největším z Čechů novodobé historie.

Havel zemřel, lidé spontánně zapalovali svíčky

18. prosince

Václav Havel, první demokratický prezident po roce 1989, zemřel krátce po desáté hodině na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Zřejmě jako první zveřejnil tuto zprávu na Facebooku jeho bývalý tajemník Vladimír Hanzel. Příčinou úmrtí bylo oficiálně selhání oběhové soustavy. Havel měl dlouhodobě nalomené zdraví i kvůli tomu, že ho jako disidenta komunisté zavírali do vězení.

Krátce nato se lidé po celé zemi spontánně scházeli, aby uctili jeho památku. Zapalovali svíčky, pokládali květiny, zpívali hymnu. V podvečer se na Havlovu počest rozezněly zvony na mnoha kostelech, k čemuž odpoledne vyzval pražský arcibiskup Dominik Duka.

Tři dny státního smutku, rakev v Pražské křižovatce

19. prosince

Vláda na mimořádném zasedání rozhodla, že Havlovu památku uctí tři dny státního smutku. Navrhla také parlamentu, aby přijal zákon o zásluhách Václava Havla ve znění: "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii."

Rakev s tělem dramatika, intelektuála a symbolu přechodu Česka k demokracii byla v poledne vystavena v centru Pražská křižovatka, odsvěceném kostele v centru Prahy. Růži na rakev položila i vdova Dagmar Havlová. Režisér Fero Fenič navrhl pojmenovat po Havlovi ruzyňské letiště. Lidé začali na Pražském hradě i na dalších místech země podepisovat kondolenční listiny. Na úřadech a institucích zavlály černé prapory a státní vlajky byly spuštěny na půl žerdi.

Poklonila se Sněmovna, začaly přípravy pohřbu

20. prosince

Ve Sněmovně se konalo pietní shromáždění k uctění památky prezidenta. "Nejde o to, zda budeme zítra pochváleni, nebo pohaněni v novinách či průzkumech veřejného mínění. Do svých funkcí jsme přece nebyli zvoleni proto, abychom se všem neustále líbili," vyslechli si poslanci Havlova slova z roku 2003.

Stovky lidí se zúčastnily smuteční bohoslužby za Václava Havla v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, kterou vedl Havlův dlouholetý přítel Tomáš Halík. Rakev byla naposledy vystavena v centru Pražská křižovatka.

Poprvé zaznělo, že na Havlův pohřeb dorazí americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová i s manželem, bývalým prezidentem Billem Clintonem, či francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Prezidentův bratr Ivan Havel oznámil, že po pátečním pohřbu zahrají v Lucerně kapely, které uctí památku zesnulého.

Havel se naposledy vrátil na Hrad, na lafetě

21. prosince

Začal třídenní státní smutek. V osm ráno vyjel z Pražské křižovatky na Hrad černý mercedes s rakví Václava Havla. Za ním šlo v průvodu přes deset tisíc lidí. V kasárnách Hradní stráže na Hradčanech rakev naložili na lafetu, která vezla v roce 1937 tělo prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Vojáci dopravili rakev do Vladislavského sálu, kde byla uložena na katafalk. "Uměl vzbuzovat sympatie. Nacházet podporu pro své názory jak doma, tak v zahraničí," ocenil prezident Václav Klaus při smutečním shromáždění svého předchůdce v prezidentském úřadě, s jehož politickými názory mnohokrát v minulosti nesouhlasil. Vladislavský sál se pak otevřel veřejnosti.

Havlovi se poklonily desetitisíce lidí

22. prosince

Poslední šance veřejnosti přijít se poklonit Václavu Havlovi využily desetitisíce lidí. Od Vladislavského sálu se ještě pozdě večer vinula dlouhá fronta, sál se veřejnosti zavřel až krátce před půlnocí. Lidé nosili květiny a svíčky, které celý týden hořely i v centru Prahy u sochy svatého Václava a na dalších místech po republice. Konaly se také četné zádušní mše.

Ministerstvo zahraničí zveřejnilo seznam smutečních hostů ze zahraničí. Na pohřeb se rozhodly přijet hlavy šestnácti států, i bývalí prezidenti - Lech Walesa z Polska, Američan Bill Clinton, ze Slovenska Ivan Gašparovič. Bylo potvrzeno, že veřejnost bude dění sledovat jen na velkoplošných obrazovkách u Hradu.

Státní pohřeb ve Svatém Vítu, rodinný v krematoriu

23. prosince

V celé zemi lidé v poledne uctili památku Václava Havla minutou ticha. Při posledním rozloučení, mši v Chrámu sv. Víta, kterou celebrovali pražský arcibiskup Dominik Duka a pomocný pražský biskup Václav Malý, zaznělo Requiem Antonína Dvořáka. S projevy vystoupili prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Na závěr dělostřelectvo na Petříně vypálilo 21 čestných salv.

"My víme, že ten boj o lásku a pravdu nesmíme nikdy vzdát. Pane prezidente Havle, za pravdu a lásku a jejich vítězství budeme nadále bojovat. Neustaneme, můžete se na nás spolehnout," řekl ve svém rozloučení Schwarzenberg. Rakev byla po mši převezena do krematoria ve Strašnicích. Havel bude uložen do rodinné hrobky na Vinohradech po boku první ženy Olgy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue