Auto s ostatky Václava Havla projíždí Karlovým mostem, v pozadí cíl smutečního...

Auto s ostatky Václava Havla projíždí Karlovým mostem, v pozadí cíl smutečního průvodu - Pražský hrad. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Rakev s exprezidentem doprovodilo na Hradčany přes deset tisíc lidí

  • 1145
Pohřební automobil dovezl tělo exprezidenta Václava Havla k vojenským kasárnám na Hradčanech. Od Pražské křižovatky jej doprovázelo přes deset tisíc lidí. Hned za autem kráčela vdova Dagmar Havlová s dcerou a další Havlovi nejbližší. Celou cestu lemovaly davy přihlížejících.

Loučení s Havlem

Smuteční průvod vyšel z Pražské křižovatky několik minut po osmé hodině ráno. Rakev převážel prosklený pohřební vůz ozdobený z obou stran věnci s červenými květy a černými stuhami.

Těsně za vozem šla se slzami v očích vdova, její dcera Nina, bratr zesnulého Ivan Havel a další blízcí a přátelé Václava Havla. Mezi nimi ministr obrany Alexandr Vondra, hudebník Michael Kocáb, architekt Bořek Šípek nebo exministr Jan Ruml.

Ke smutečnímu průvodu se připojily také tisíce lidí, kteří se začali u Pražské křižovatky scházet už před sedmou hodinou ranní.

Úderem osmé se průvod vydal krokem směrem ke Karlovu mostu, Malostranskému náměstí a kasárnám na Loretánském náměstí. Cesta na Hradčany trvala jednu hodinu, pohřební auto během ní pokryly růže od lidí.

Celou trasu lemovaly tisíce přihlížejících, podle odhadů se nakonec do průvodu zapojilo přes deset tisíc lidí. Přišly i celé třídy školáků. V davu byly i maminky s kočárky, lidé všech věkových kategorií včetně velkého zastoupení mladé generace. Někteří při projíždění pohřebního vozu tleskali.

"Havel je pro mě symbol demokracie a celého zvratu v roce 1989," vysvětlil šedesátník Evžen Rudolf, proč dorazil. K průvodu se připojil u Karlova mostu, poté na převezení ostatků čekal na Hradčanském náměstí.

"Přišla jsem Václavu Havlovi vyjádřit úctu, znamenal vrchol mého života. Čekala jsem, že přijde tolik lidí," svěřila se iDNES.cz Věra, účastnice smuteční akce.

Dvě šestnáctileté školačky na celou akci mají trochu jiný názor. "Přišly jsme z donucení se školou. Václav Havel by asi měl mít respekt, hodně toho udělal, ale moc jsme se o něj nezajímaly."

Jak jste se loučili s Václavem Havlem?

Posílejte fotografie a videa

Davy přihlížejících lemovaly oboustranně například Karlův most. Lidé jej zcela zaplnili a rozestoupili se pouze před čelem průvodu.

Mezi účastníky byli také lidé v krojích, jak českých, tak slovenských, a lidé se slovenskou vlajkou. Někteří přítomní se zahalili do české vlajky, další měli na klopách trikolory. Jeden z účastníků smutečního průvodu nesl ceduli: "Vládo, měla jsi oceňovat za života". Na kostele Nejsvětějšího Salvátora visel velký transparent s nápisem: Václave, děkujeme.

Akce se nesla ve znamení ticha. Lidé se mezi sebou příliš nebavili. Dodržují smutek, který je počínaje středou státní.

Smuteční průvod za rakví zesnulého Václava Havla

Smuteční průvod už od rána v Praze omezuje městskou hromadnou i automobilovou dopravu. Postupně se uzavírala místa, kudy tisíce lidí procházely. Tramvaje ráno nejezdily například na nábřeží Starého Města a na Malostranském náměstí. U Karlova mostu se zastavila i automobilová doprava. Zcela uzavřeno bylo Malostranské a Hradčanské náměstí.

V deset hodin se rakev vydá na vojenské lafetě na Pražský hrad.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue